CaZaBa 1.0

O tvorbě grafiky (vektory, bitmapy, fraktály, 3D rendery) a různých grafických programech - Adobe Photoshop, Illustrator, Corel Draw

Re: CaZaBa 1.0

Příspěvekod shalom3 » 16. září 2018 10:05

To, co napsal Panda, je naprosto dokonalé. Mluví z toho zkušenosti. I já jsem kdysi koukala přes rameno kolegovi, který sypal příkazy do konzole Linuxu a říkala jsem si, tohle nikdy v životě. Teď jsem ho nainstalovala a nestačila žasnout. Windows se můžou schovat do ...Nainstalován nejen operační systém a všechno chodilo, žádné doinstalování hw, dále obsaženo vše, co člověk potřebuje k práci - kancelářské programy, prohlížeč pdf, Firefox, Gimp - oproti Windows Malování ;) ...., další programy instalace na jedno kliknutí.
Ale k Cazaba:
Mám takový dojem, že před uvedením programu do prodeje je dobré dát na plac betaverzi. Pak si leckdo rád vyzkouší, napíše připomínky, programátor může vylepšit, co se dá. On totiž člověk nevidí chyby "svého vlastního děcka". Tak to udělali Affinity a leccos, co se připomínkovalo (testovala jsem taky) se vychytalo. Teď je program už za peníze a upgrade jsou zatím neplacené, vychytávají se ještě různé nedostatky. Věřím, že brzy začnou přibývat různé funkcionality, které byly během beta také navrhovány.
Ovšem paradoxně, ony ty výstupy z toho programu by mohly být na fotobankách také prodejné. Když dneska vytváříme záměrně různé pixelové obrázky apod., a prodává se to, tak proč ne toto? Dokonalé fotorealistické 3d grafiky je už v nabídce také dost
+PandaWild, +Ravennka, +zdenat5 Hodnocení: +3
shalom3

Reputace: +624

Příspěvekod PandaWild » 16. září 2018 11:19

shalom3 píše:...Ovšem paradoxně, ony ty výstupy z toho programu by mohly být na fotobankách také prodejné. Když dneska vytváříme záměrně různé pixelové obrázky apod., a prodává se to, tak proč ne toto? Dokonalé fotorealistické 3d grafiky je už v nabídce také dost
Mně se dost úspěšně prodávají 3D ilustrace a animace vytvořené programově v Gemtree Peter - tedy grafika generovaná hw grafickou kartou přes DirectX, žádné speciální grafické efekty, jen základní 3D grafika, což je ještě míň než umí CaZaBa. A dokonce často i bez textur, jen trianglová grafika. A úplně paradoxně - mé jednoznačně nejúspěšnější video (označil bych až trhák) je simulace starého TV tennisu, ten se mi prodává všude a i za vyšší částky. Ano, ne vždy je potřebná super kvalitní fotografika, i jednodušší grafika má své důležité místo. Stačí jen v CaZaBa doladit lepší uživatelské rozhraní a přehodnotit cenovou politiku a může se také stát významným nástrojem.
+Ravennka, +shalom3, +zdenat5 Hodnocení: +3
PandaWild

Reputace: +1550

Příspěvekod Bananaboy » 16. září 2018 12:32

To máte síce pravdu, že sa predáva aj menej kvalitná grafika, ale užívateľ programu musí mať na výber, akú grafiku chce tvoriť. U Blenderu táto možnosť voľby je. Dá sa v ňom tvoriť menej realistická grafika, napríklad pomocou Internal rendereru, ale dá sa v ňom tvoriť aj fotorealizmus pomocou Cycles rendereru. Každý sa môže slobodne rozhodnúť, ktorá tvorba mu viac vyhovuje.

U CaZaBa táto možnosť voľby žiaľ nie je, čo je na platený program dosť zarážajúce. Dajme tomu, že si ten program niekto za tých 199 dolárov kúpi a bude ho baviť určitý čas tvoriť nerealistickú grafiku na úrovni roku 1998. No ale možno po dvoch týždňoch, alebo po mesiaci zmení názor a povie si, že by chcel vyskúšať aj fotorealizmus, tak holt s CaZaBa má smolu a 199 USD, ktoré za ten software dal, sú v [CENSORED]. :D

Autorka by napríklad mohla CaZaBa ponúkať ako freemium, to jest základ zdarma a snažiť sa vytvoriť okolo programu komunitu nadšencov ako má Blender. Spoplatnené by boli až zásuvné moduly, ktoré by vylepšovali funkcionalitu programu. Napríklad zásuvný modul na časticový systém, zásuvný modul na ľahkú tvorbu humanoidnej postavy (viz. ManuelBastioniLAB pre Blender), alebo zásuvný modul pre fotorealistický renderer. ;)
+zdenat5 Hodnocení: +1
Adobe Illustrator CS5 | NIKON CoolPix P510
Bananaboy

Reputace: +793

Příspěvekod PandaWild » 16. září 2018 17:31

CaZaBa má také dost velké možnosti, jak jsem zjistil bližším zkoumáním, i z dotazů na autorku. Není to jen jednoduchá trianglová grafika jak by se mohlo na první pohled zdát. Problém je zatím v dobrých příkladech a to že ty lepší funkce jsou zatím jaksi hůře dostupné a nejsou hned zřejmé. Stačí se podívat na současné 3D hry, protože také používají stejný render. To vše se dá také dosáhnout, buď teď nebo po dalších vylepšeních. Myslím že tam nikomu nechybí dojem realističnosti. Tak jen to dostatečně uživatelsky zpřístupnit a vytvořit dostatečně zajímavé demonstrační ukázky a tutoriály. Program umí, ale jen se ještě neumí dobře prezentovat.

Komunita by se určitě hodila. Podobně jako je komunita kolem FilterForge - uživatelé připomínkují a spolupracují s tvůrci a nevadí jim, že program se prodává komerčně.

Koncepce "základ zdarma + zpoplatněné moduly" vypadá být dobrý model.
+Muchomurka, +Ravennka, +admin, +shalom3, +zdenat5 Hodnocení: +5
PandaWild

Příspěvekod blender zatím lepší » 18. září 2018 09:51

PandaWild píše:ToMe všechno prochází vývojem a každý vývojář s něčím začíná. Proč odrazovat někoho od jeho práce? Cena, ok, autorka špatně odhadla z nedostatku zkušeností, nikdo nejsme dokonalí. ... Nemá význam odsuzovat a shazovat cizí práci, stačí jen říct: "Ne děkuji nechci, v současném stavu je to pro mě nevyhovující". Autorka si to už sama přebere, zda bude pokračovat a program zlepší, nebo zda to vzdá a vrhne se do jiných oblastí.

Ale autorka si o mojí ostřejší a upřímnou reakci řekla sama svým přístupem zde. Kdyby sem napsala, naprogramovala jsem 3D soft, zajímal by mě názor a tak dále, tak zcela otočím a slušně se k tomu vyjádřím a to s pokorou, protože já jsem na programování blbec a važím si každého, kdo zvládne naprogramovat něco funkčního. Tedy v tomto ohledu má respekt i autorka. Ona však přijde, oznámí nám existenci softwaru, o Blenderu se vyjádří jako o blbosti a o tom zázračném softwaru za nekřesťanský peníze prohlásí, že se podobá 3DS Max a když se podíváte na výstup, tak si myslíte že si z vás dělá srandu. Tak to jako pardon... Autorku nezajímal náš názor na její soft, ona asi čekala, že zahodíme Blender a 3DS Max a vytáhneme šrajtofli. A na to jsem reagoval. Moje rada s využitím ve školství byla upřímná, její program by tak získal spoutu uživatelů a hromadu zpětné vazby.
+Bananaboy Hodnocení: +1
blender zatím lepší

IP: 178.255.168xx

Reputace: 0

Příspěvekod PandaWild » 18. září 2018 10:36

blender zatím lepší píše:...Ona však přijde, oznámí nám existenci softwaru, o Blenderu se vyjádří jako o blbosti...
Ano to se stává, tuto chybu často dělají začínající autoři nebo prodejci, myslí si že když budou vystupovat jako nestranný pozorovatel, že své dílo spíš protlačí než když přijdou s otevřeným přístupem. Nevědí ještě že je to poznat a vypadá to špatně. Také jsem tuto chybu kdysi dělal u svých programů než mi to došlo. Autorka tento postup zkusila poté, co před 4 lety vystupovala na ceske-hry.cz otevřeně a nesetkalo se to moc s pozitivní odezvou. Je to celkem pochopitelné, svému dílu věří, ví kolik je v tom udělané práce a odborných znalostí, tak se snaží své dílo protlačit a hledá cesty jak to udělat. Bohužel se pochopení hledá těžko, běžní uživatelé hodnotí jen uživatelskou přívětivost programu (což se tu bohužel zatím moc nepovedlo), nevidí tu vysokou odbornost co je v tom obsažená (jako maticové výpočty, clipovací roviny, bounding boxy, stencil operace). ... to mi připomnělo, jak mnozí lidé považují programátory za kodéry. V práci mi předloží návrh obrazovek a "teď už jen to nakódit", představa že se to jen jaksi převede na kód programu, jen jakási rutinní činnost kterou by svedla i cvičená opice. Nechápou kolik je v tom lidské tvořivosti, která se může povést nebo nemusí.
+Muchomurka, +zdenat5 Hodnocení: +2
PandaWild

Příspěvekod zdenat5 » 18. září 2018 11:14

Jako všude, i tady je dost závistivců co srážejí ty co jsou schopnější
,často jsou anonymní, možná by oni měli předvést co vytvořili. :?
+Muchomurka, +PandaWild Hodnocení: +2
zdenat5

Reputace: +19

Příspěvekod Muchomurka » 18. září 2018 11:16

Muchomurka píše:Zdravím všechny,

pro ty, co se zajímáte o tvorbu grafiky ve 3D, by mohl být zajímavý i tenhle nový program: http://www.cazaba.cz

Je to indie projekt 3D modelovacího, animačního a renderovacího nástroje a je celý český.

Ať to čtu jak to čtu, pořád v tom nějak nemůžu najít tu část, kde údajně "nutím" všechny, aby zahodili všechny ostatní programy a přešli na CaZaBa. Každý program je věcí svobodné volby. Zbytek platí, co o těch názorech publika i o programování říkal PandaWild a co jsem tady konec konců zmiňovala i sama. Když to bude prezentováno jedním způsobem, tak se ozvou kritici, co čekali jiný způsob a když by to bylo prezentováno tím jiným způsobem, tak se naopak ozvou ti, kteří by radši viděli ten první. Zkrátka jak se říká: "není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem".
+zdenat5 Hodnocení: +1
Muchomurka

Reputace: +7

Příspěvekod zdenat5 » 18. září 2018 12:27

Co lidstvo existuje - vždycky to tak bylo - tvůrce je často odmítán - stačí se podívat do historie. U závisti zdaleka nejde jen o finanční prospěch, ale o mnohem větší závist - a malost těch, co tvůrčí nejsou a vědí, že toho nikdy nedosáhnou. Nenech se otrávit, vždycky se najde dost lidí, kteří tvůrce ocení - jenom tak neřvou. :P
Hodnocení: 0
zdenat5

Reputace: +19

Příspěvekod PandaWild » 18. září 2018 12:46

Aby se to neobrátilo obráceně - mnozí ti co tu kritizují jsou i dobří tvůrci, jen v jiných oblastech, tak hodnotí ze svého pohledu.

Nejčastější neshody lidí bývají ne z opačného názoru, ale z neznalosti situace.
+admin Hodnocení: +1
PandaWild

PředchozíDalší

Zpět na O grafice nejen vektorové