Má cenu začít nahrávat na iStock?

Re: Má cenu začít nahrávat na iStock?

Příspěvekod Bananaboy » 23. říjen 2013 09:31

Na Istocku som síce zaregistrovaný už asi 2 roky, ale nikdy som sa nepokúšal prejsť vstupným testom s vektormi. Jednak brali len eps8 (ja mám iba samé eps10) a jednak kvôli negatívnym ohlasom na fórach som túto fotobanku viac-menej ignoroval. Teraz keď údajne berú všetko aj v eps10 a ak sú tie údaje, ktoré uviedol Petr naozaj reálne, tak by som to s Istockom "prubnul". Mohli by ste napísať aké ilustrácie je najlepšie dať do vstupného testu aby som prešiel? Zvieratká, web elementy, postavičky, pozadia, alebo je to naozaj úplne jedno? Alebo môžete mrknúť do môjho portfólia a povedať zhruba ktoré veci by mohli mať v teste úspech? Link na portfólio mám pod avatarom.
Hodnocení: 0
Adobe Illustrator CS5 | NIKON CoolPix P510
Bananaboy

Reputace: +779

Příspěvekod admin » 23. říjen 2013 09:34

Niki, četl jsem to na více diskuzích, že tam teď berou všechno, jenže to je asi taky brzy zničí. Osobně tam nenahrávám už asi 3-4 roky a nehodlám to měnit. Dostávat 15 procent z prodeje je podle mě už hodně solidní odírání, na které nechci přistoupit a nechci trávit čas s jejich nahrávacím monstrem. Navíc tomu nedávám moc velkou budoucnost - kupci se brzy budou muset prodírat podprůměrným balastem a raději přejdou na Shutterstock, kde je balastu méně, ale ceny mnohem nižší a nebo na Stocksy či jinou hodně výběrovou fotobanku, kde mají zaručenou kvalitu.

Takže je možné, že tam teď dostanete všechna svá díla, otázka je, jak dlouho budou vydělávat. Já budu raději svůj čas věnovat nějaké smysluplnější činnosti, ze které budu mít mnohem lepší pocit, než ten, že z X hodin strávených námahou s nahráváním na iStock dostane tato fotobanka 85% z prodejů (a otázka je kolik má z partnerských prodejů - 90%, 95% nechci o tom raději ani přemýšlet).
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
admin
Site Admin

Reputace: +404

Příspěvekod Hollygraphic » 23. říjen 2013 18:51

Istock teď opravdu změnil svou filosofii a bere toho více. Jak říká Petr pravděpodobně je to brzo zničí. Já byl na Istocku zaregistrovaný asi 2 roky a až tento rok jsem prošel vstupním testem. Nyní tam mám půlku svého portfolia (500 obrázků) a výdělky už tam překročili Shutterstock (bavím se o stovkách dolarů). Většina prodejů je tedy z partnerského programu. Nahrávání je náročné a já sám to nedělám ale zaměstnal jsem tím přítelkyni :) Ten kdo se teď nesveze na vlně, tak pak asi už bude pozdě.
http://www.dilvarmidesign.cz
Hollygraphic

Reputace: +9

Příspěvekod Magda » 24. říjen 2013 07:40

Souhlasím s Petrem a přiznám se, že touhle změnou mě iStock přesvědčil, že moje rozhodnutí zrušit exkluzivitu bylo správné. iStock byl roky výjiměčný právě tím, že si hodně vybíral a díky exkluzivním měl z části jinou nabídku fotek a ilustrací než ostatní mikrofotobanky. Když teď berou všechno, tak se o tuto odlišnost připravují a budou dál ztrácet zákazníky. Pro některé zákazníky je totiž čas stejně důležitý jako peníze (někdy i důležitější) a takoví budou brzy nakupovat jinde. Já jsem tam své fotky po zrušení exkluzivity přestala posílat.
Magda

Reputace: 0

Příspěvekod Magda » 24. říjen 2013 08:25

Chtěla bych ještě doplnit svůj předchozí příspěvek - iStock byl pro mě několik roků mým zaměstnáním, měla jsem tam výborné výdělky a přestala jsem tam posílat své fotky kvůli tomu, že už nevěřím, že by to mohlo takhle dál pokračovat. Je to už jiná fotobanka. Takže teď se snažím zjistit, jestli se nenajde něco jiného, co by mohlo do budoucna iStock nahradit a to je pro mě v tuto chvíli nejdůležitější. Pokud někdo má čas a chuť poslat tam své fotky nebo ilustrace a vydělat několik set dolarů, tak proč ne. Já teď ale hledám něco, co bude mít smysl nejen v tuto chvíli, ale i později a v takovém případě mi posíláni dalších fotek na iStock připadá jako ztráta času.
Magda

Příspěvekod Niki » 24. říjen 2013 09:22

Včera jsem se tam registrovala a po hodině rozčilování jsem to vzdala, chtějí náhled obrázku v RGB a jelikož já vše dělám v CMYK, tak mám asi smůlu, vážně nejhorší fotobanka. Nepobírám :shock:
Niki

Příspěvekod Petr » 24. říjen 2013 14:15

Koukám, že můj příspěvek docela rozproudil diskusi. Asi bych měl taky na pár věcí zareagovat.

Niki: Rozhodně nejde o reklamu, jenom jsem se chtěl podělit o nové zkušenosti. Co se týká nahrávání, tak je to fakt peklo.

Magda: Já bych nikdy nešel do exkluzivity u jedné fotobanky, protože nemám žádnou kontrolu nad jejím chováním(cenami, provizemi,..). Je to podle mě velké riziko. Radši nahrávám "všude" a mám příjem stabilnější (byť možná o trochu menší)

Jak psal Basti, nemusíme si nic nalhávat, jsou to svině. Prodej fotek Googlu bylo svinstvo, ale tak nějak (naivně) doufám, že se z toho poučili a už takovou věc neudělaj. Podruhé už by to nemuseli přežít.

Úplně nesouhlasím s názory, že snížení požadavků na obrázky je musí zničit. Shutterstock, Depositphotos, nebo 123RF taky berou všechno, ale vůbec je to neničí. V zásadě jsou 2 možnosti, buďto časem klesnou prodeje na úroveň 123RF, Fotolie a spol., nebo (a tomu dávám o něco větší šanci) tu vznikne reálná konkurence pro Shutterstock. Istock má podle mě "výhodu", že díky složitosti nahrávání odradí lidi od nahrávání braku a budou nahrávat jenom to, co se jim dobře prodává a má větší potenciál zaplatit čas věnovaný nahrávání (jako to ostatně dělám já), takže zákazníci budou mít hledání o trochu lehčí než jinde.

Provize 15% je málo, moje představa by byla tak 50% ;)
iStock je nejhorší, ale na druhou stranu některé ostatní nejsou zase o tolik lepší - Colourbox 20%, fotolia 20+% (až 46% při 1000000 prodejů). U Shutterstocku jsou provize u on demand 24-39%. Většinou to ani nejde najít, takže často nevim, jakou provizi vlastně dostávám.
U prodejů koukám radši než na procenta na konkrétní částku, kterou za prodej dostanu. (Klidně ať mi dávaj 1%, pokud to dokážou prodat za 1000$/kus :D )
Moje průměrná odměna za 1 prodej je: Shutterstock 0,51$, iStock a Fotolia 0,47$, Depositphotos 0,46$, 123RF 0,44$, BigStock 0,39$ - je to prakticky všude stejný

Petr Václavek (admin) psal, že lidi přejdou k Shutterstocku, protože má daleko menší ceny, to ale není pravda. Udělal jsem si pro zajímavost srovnání a tady jsou výsledky:

Jednorázové prodeje - koupím balík X prodejů (SS) nebo kreditů (IS) a pak za to nakupuju:
Shutterstock__9,88 - 10,76 $/vektor (podle dnešního kurzu měn - přepočítáno z eur)
iStock________1,4 - 33,3 $/vektor

Shutterstock__4,11 - 10,76 $/JPG
iStock_______1,54 - asi 80 $/JPG (podle prodejnosti, velikosti obrázku a asi i počasí a fáze měsíce)

Předplatné 25 obrázků/den (u Istocku prováděné ThinkStockem)
________________Shutterstock________iStock/ThinkStock
1 měsíc____________199 EUR_____________249 EUR
1 rok_____________2049 EUR____________1999 EUR
provize autora_____0,25-0,36 $/prodej____0,28 $/prodej

iStock prostě změnila svou strategii z "lepší" fotobanky (čti: výběrové, profesionálnější,..) na klasickou microstock fotobanku i pro amatéry. Co to nakonec přinese ukáže až čas.

Ps. Neberte to jako nějakou reklamu, mám jenom takovou osobní úchylku - rád diskutuji a argumentuji :)
Petr

IP: 89.176.121.xx

Příspěvekod Magda » 24. říjen 2013 21:53

Petr - když jsem psala o ztrátě zákazníků, tak jsem myslela právě ty, kterým vyhovovala fotobanka, ve které bylo možné najít rychleji vhodnou a kvalitní fotku. Jestli se jim místo nich podaří získat jiné, kterým vyhovuje běžný microstock, to není jisté.

Ceny za fotky na IS jsou podle mě často vyšší než uvádíš, obzvášť pokud se jedná o kolekce Signature+ a Vetta. Třeba za fotku z kolekce Vetta ve velikosti XXXL zaplatíš 160 kreditů, pokud bys ji kupoval rovnou za dolary, tak by to bylo 270$. V těchto kolekcích mají často fotky exkluzivní a ty se nedají koupit na ThinkStocku v rámci předplatného, je nutné je koupit na IS (nebo v Getty, kde se za ně platí ještě víc).

Exkluzivita je riziko, to máš pravdu. Podle mě exkluzivita není možná bez důvěry. Já jsem ale za ty čtyři roky exkluzivity hodně vděčná a nelituji jich. Práce pro jednu fotobanku mi vyhovovala a pokud jde o peníze, tak můj příjem nebyl jen o trochu větší, ale o hodně. Nejednalo se o desítky nebo stovky dolarů, ale o tisíce.
Magda

Příspěvekod basti » 24. říjen 2013 22:55

No, revival IStocku má to několik háčků:

1) Istock je výrazně dražší a navíc bacha, k ceně účtuje DPH! Takže hnedle vyskočíme o dalších 20 %.

2) Istock cpe do své microstock nabídky kvanta totálních výcvaků z Getty, ale díky svému "ultra" best match rve všecko z Getty a kolekcí dopředu = šance něco prodat jako neexkluzivní se velice snižuje.

3) Prémiové kolekce jsou až 100x dražší, ale kvalitou jsou často úplně obyčejné a někdy i doslova otřesné. Zákazníci nejsou blbci a samozřejmě to vidí.

4) Z iDrive se rozhodně nepoučili, tisková mluvčí Getty fotografům vzkázala, že mají v podstatě držet huby. Krom toho byly v jednání další podobně "výhodné" obchody. Vedení jsou zcela očividně hovada, kterým vůbec nejde o byznys, ale o rychlé vydojení maxima peněz za každou cenu.

5) Zejména depositphotos a photodune do toho jdou pěkne zostra a začínají být velkou konkurencí i pro zavedené fotobanky. Depositphotos je nejrychleji rostoucí fotobanka vůbec, není drahá a co tak sleduju po vývojářských fórech, tak tam hodně lidí nakupuje. Jestli chce Istock přežít, tak aby hodně rychle hnuli pozadím...

BONUS na konec: Na zjednodušení nahrávání si stáhněte program DeepMeta, pak to jde naprosto v pohodě :)
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti

Reputace: +13

Příspěvekod admin » 25. říjen 2013 10:19

basti píše:BONUS na konec: Na zjednodušení nahrávání si stáhněte program DeepMeta, pak to jde naprosto v pohodě :)

Už umí DeepMeta vektory?
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
admin
Site Admin

Reputace: +404

PředchozíDalší

Zpět na iStock