Má cenu začít nahrávat na iStock?

Má cenu začít nahrávat na iStock?

Příspěvekod Malginka » 17. červen 2013 16:51

Zdravím :) Zajímá mě váš názor, zda má cenu začít nahrávat ilustrace (vektory) právě na iStock. Zatím nahrávám snad na všechny ostatní top fotobanky, iStock jsem v počátcích nějak zazdila. Poslední dobou jsem začala uvažovat, že rozšířím okruhy a začnu právě tam, ale celkem mě odrazují některé reakce fotobankéřů na fórech, dokonce jsem se dočetla, že si tam někteří ruší účty. Taky vím, že byly v poslední době okolo této fb nějaké problémy, ale moc vlastně ani netuším o co šlo.
Tedy otázka je řečena už v nadpise. Šli byste do této fotobanky znovu, pokud by jste s ní měli začít teď? ;)
Hodnocení: 0
Malginka

Reputace: 0

Re: Má cenu začít nahrávat na iStock?

Příspěvekod Hamin » 17. červen 2013 21:51

Kdyby měl Istock prodáváat pouze sám za sebe, tak je pro mě fotobanka jako taková co se týče výdělku mrtvá. Ale ze 70% se mi prodávají fotky přes partnerské fotobanky Istocku, takže to docela jde. Uploadovat tedy nepřestanu, protože mi Istock vynáší více než jiné střední fotobanky. Top to ale není. Kdybych na Istocku nyní začínal a neznal místní poměry, tak ho přesto asi zkusím.
Nikon D7100, Sigma 17-55 f2.8 OS HSM, Sigma APO EX DG 70-200 f2.8 MACRO II, AF-S Nikkor 35mm f1.8, Nikkor AF D Micro 60mm f2.8, Flash SB-700, Softbox 60x60 for SB flash
Hamin

Reputace: +80

Příspěvekod Hamin » 18. červen 2013 07:59

A také se mi nyní zdá, že od té doby, co z Istocku odešli velké hvězdy microstocku, hodně zmírnili přísnost posuzování uploadovaných fotek :)
Nikon D7100, Sigma 17-55 f2.8 OS HSM, Sigma APO EX DG 70-200 f2.8 MACRO II, AF-S Nikkor 35mm f1.8, Nikkor AF D Micro 60mm f2.8, Flash SB-700, Softbox 60x60 for SB flash
Hamin

Příspěvekod alena h. » 18. červen 2013 10:18

Osobně s iStock nemám moc dobrou zkušenost, protože mi vždycky všechno zamítli, vč. mých bestsellerů z jiných fotobank (pořád se jim něco nelíbilo - klíčová slova, formát, kvalita, téma, chybějící ´release´ k mým vlastním autorským obrázkům malovaným ´z hlavy´ atd .. takže z cca 1000 obrázků se mi tam podařilo ´protlačit´ cca jen 50 .. než jsem to nakonec po mnoha opakovaných/marných pokusech vzdala .. ) -
ale - jak zmínil Hamin - fotobanka iStock v poslední době zmírnila kriteria, uvolnila některé limity, a taky dala (snad, prý) dopořádku pár dalších problémových věcí (licenční problémy, problémy s exkluzivitou, svévolné zařazování obrázků do kolekcí s nižším ´obratem´ apod.) ..
Tak - možná to stojí za pokus ..

Ale - celkově/obecně se teď dějí ´různé´ věci .. nejen v iStock ..
Největší hvězdy microstocku se z velkých fotobank přesouvají jinam (a nebo redukují svá portfolia/fotobanky), micro-stock fotobanky se začínají orientovat směrem víc k macro-stocku (viz Offset, aj.), fotobanky různě vzájemně fúzují jak o život, zákazníci - kteří už i tak platí pakatel ve svých ´subscriptions´ - chtějí (a dostávají) pořád víc (levnější obrázky /větší slevy /bonusy ve formě ´free´ obrázků ..atd ... což se samozřejmě podlepisuje na přispěvatelích a jejich výdělcích ..), stock trh je nasycený, trend směřuje teď asi spíš k ´pohyblivým obrázkům /videu´ ... atd.
Je otázka, jak se to bude všechno dál vyvíjet ..
Těžko říct.

p.s.
Těch problémů kolem iStock bylo víc, ale - pravděpodobně máš na mysli projekt iStock/Getty/Google Drive - kdy iStock ´svévolně´ poskytla tisíce obrázků jednomu z on-line projektů Googlu - pro FREE použití - aniž to svým přispěvatelům jakkoli kompenzovala; vlastně jim to ani nijak nehodlala oznámit ... (jenže - proč by tím pádem zákazníci měli obrázky nakupovat, když teď byly celé kolekce dostupné v kolekci Google Drive ´for free´, že .. ) Až teprve když si toho náhodou všiml jeden z přispěvatelů (mimochodem jeden z hvězd/top připspěvatelů iStocku, Sean Locke) - a veřejně na to upozornil na iStock foru (v podstatě se vlastně jen zeptal, co to má znamenat ...) - tak to spustilo obrovskou vlnu protestů - což pak vedlo k tomu, že přispěvatelé na protest hromadně deaktivovali svá portfolia (což pak - zpětně - zase vedlo k tomu, že fotobanka iStock pak toho ´buřiče´ /Seana/ z iStock vyhodila - resp. jednostranně mu zrušila portfolio ... což - jakožto další důkaz arogantního chování ze strany fotobanky - zase vyvolalo další protestní reakce přispěvatelů ... atd.
Mimo jiné ..

Ale problémy - nebo problematické zacházení s autorskými právy /a s přispěvateli/ - a nebo nějaký jiný typ problémů - jsou v podstatě asi všude .. vč. těch největších a ´nejsolidnějších´ renomovaných fotobank - Getty aj. ..
Tam jsou zase jiné kauzy, globální ...
Pořád něco. :)
alena h.

IP: 94.113.48.xx

Příspěvekod Magda » 20. červenec 2013 13:46

Přiznám se, že v tuhle chvíli na takovou otázku nedokážu vůbec odpovědět. Po čtyřech letech jsem zrušila exkluzivitu a sama nevím, jestli tam budu ještě něco dalšího nahrávat nebo už ne. iStock se teď hodně mění a asi nikdo netuší, co z té fotobanky nakonec bude. Je pravda, že neuvěřitelně snížili nároky, vypadá to, že teď berou snad úplně všechno, takže pokud hlavním důvodem proč nenahrávat bylo to, že zamítali většinu fotek, tak to by už teď nemusel být problém. Mě osobně zrovna tohle snížení nároků vadí, obávám se, že tím příjdou o část svých zákazníků, navíc se mi nelíbí kolik procent si nechávají pro sebe a kolik vyplácejí fotografům. Je to už úplně jiná fotobanka než na jakou jsem byla zvyklá, což mě hodně mrzí. Fotky se mi tam prodávaly fotky, několik roků jsem byla na iStocku velmi spokojená.
Magda

IP: 85.71.93.xx

Příspěvekod Petr » 22. říjen 2013 16:39

Když jsem zjistil, že teď na iStocku "berou všechno", rozhod jsem se to s nimi po pár letech zase zkusit. (dělám jednoduché ilustrace, které skoro všechny zamítali, tak jsem na ně kdysi zanevřel)

Měl jsem tam portfolio asi 20ti starých ilustrací, které měly v červenci 22 prodejů a vydělaly 11$.
V srpnu jsem tam začal postupně nahrávat ilustrace podle popularity na Shutterstocku (kvůli složitosti nahrávání se nevyplatí nahrávat "ležáky" a takhle se jich dá docela dobře zbavit). Nahrávám vždycky večer u zpráv, stihnu tak nahrát 5-10 ilustrací každý den a nestojí mě to žádný čas navíc.
Tady jsou výsledky:
červenec - 20 ilustrací, 22 prodejů, 11$
srpen - 120 ilustrací (na konci měsíce), 84 prodejů, 37$
září - 250 ilustrací (na konci měsíce), 266 prodejů, 124$ :shock:

Je to všechno včetně partnerských prodejů.

iStock je pro mě teď s přehledem 2. nejlepší fotobanka (3. Fotolia mi s daleko větším portfoliem vydělá asi 1/3 toho, co iStock)

Rozhodně se sem tedy vyplatí nahrávat. Klidně i staré, už odmítnuté věci, které jsou jinde úspěšné.
Petr

IP: 89.176.121.xx

Příspěvekod basti » 23. říjen 2013 07:21

Z hlediska prodejů to snad smysl i má, něco se určitě prodá.

Z hlediska rozumu to smysl nemá. IStock překračuje v odrbávání autorů všechny myslitelné i nemyslitelné meze. Provize 15 %, bez DeepMeta prakticky nepoužitelné nahrávání, partnerské prodeje za hubičku jinde (a nejdou zakázat), neustálé změny podmínek atd. Istock za současného kurzu rychle ztrácí pozici a buď se hodně propadne, nebo rovnou zkrachuje. Já tam nenahrávám od ledna 2013, protože Getty/iDrive už bylo fakt trochu moc - fotobanka má autora zastupovat, ne ho okrádat. Stručný souhrn vývoje IS třeba tu http://stockphotography.cz/istock-zdima ... u-v-praxi/
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti

Reputace: +9

Příspěvekod Hamin » 23. říjen 2013 07:54

Tak tčrend, že na Istocku berou všechno, se týká i fotografií. Dříve byli dosti vybíravý a nyní vezmou snad každou fotku.. Co se týče ilustrací, tak když jsem se snažil dostat na Istock přes vstupí test na vektory, tak mě zamítli. Tak jsem alespoň nahrál pár ilustrací pouze v JPG verzi. Ale koukám, že je načase to zkusit znovu... :) A u videa to samé. Vstupní test jsem prošel, jenže jejich specifické nároky na formát videa narozdíl od všech ostatních fotobank mě zatím odradil od uploadu videí. Narozdíl od Videohive, které je na upload hodně náročné jsou na VH alespoň prodeje. Ale na Istocku ? To se musí zkusit..
Hamin

Příspěvekod Niki » 23. říjen 2013 08:54

Je někdo kdo tu má stejné zkušenosti s Istockem jako Petr? Nebo je to jen nějaká reklama. Nechci trávit hodiny času náhráváním na další fotobanku, aby z toho ve výsledku káplo pár centů.
Niki

Příspěvekod Pedro » 23. říjen 2013 09:19

Niki píše:Je někdo kdo tu má stejné zkušenosti s Istockem jako Petr? Nebo je to jen nějaká reklama. Nechci trávit hodiny času náhráváním na další fotobanku, aby z toho ve výsledku káplo pár centů.

Vidím to taky stejně jako Petr, mám na Istocku jen 180 ilustrací nahrávám jen kdy se mi chce, protože je to vážně otrava, ale vyplatí se to. Teď se 180 ilustracemi dosáhnu každý měsíc na výplatu.
Prodeje jsou z 80% z partnerských bank. Chce se prostě přinutit a naflákat tam celé portfolio a věřím že bude vydělávat stejně jako SS. Ale jak říkám ten upload je bohužel uživatelsky strašně nepříjemný.
Pedro

IP: 89.29.33.1xx

Další

Zpět na iStock