PhotoBack - měnitelné pozadí fotek

Ať už to jsou služby pro hromadný upload, nastavování IPTC nebo generování seznamu klíčových slov

PhotoBack - měnitelné pozadí fotek

Příspěvekod PandaWild » 7. duben 2015 21:00

Řešil jsem problém - jak přimixovat různé pozadí u studiových fotek? Např. vánoční ozdoby a za nimi jednou zimní krajinku a jindy vánoční stromek. Ruční ořez lze použít jen někdy, je pracný a nelze použít u průhledných nebo chlupatých věcí.

Vytvořil jsem si na to utilitku PhotoBack, pro kterou se připraví fotka jednou s černým pozadím a podruhé s bílým. http://www.breatharian.eu/TexiGen/PhotoBack.zip Program si z obou fotek zjistí průhlednost jednotlivých částí scény a podle toho fotku zkombinuje s pozadím. Lze ho použít i např. na přidání vodoznaku do obrázku, což není až tak zajímavé:

photoback1.jpg
photoback1.jpg (41.52 KiB) Zobrazeno 1208 krát

Zajímavější je mixování různého pozadí k fotkám. Scéna se vyfotí jednak s černým pozadím a jednak s bílým. Fotoaparát se mezi snímky nesmí pohnout a expozice musí být nastavená stejně.

photoback2.jpg
photoback2.jpg (37.64 KiB) Zobrazeno 1208 krát

Připraví se různá pozadí (která lze přidávat k různým scénám). Pokud má být dole lesklá plocha, je dobře tam pozadí zrcadlit, stejně jako by se odráželo od plochy. Zde je tím odleskem dno sklenice. Schválně jsem použil nejméně vhodný příklad - program samozřejmě neumí deformovat obraz za sklem, umí jen měnit průhlednost a proto sklo a tekutiny nejsou až tak nejlepším použitím.

photoback3.jpg
photoback3.jpg (48.78 KiB) Zobrazeno 1208 krát

A dále už jen stačí měnit scénu a vždy udělat 2 fotky (jednou s bílým papírem na pozadí a podruhé bez papíru), s těmi pak spustit program a on vytvoří dostatek recyklací s různým pozadím.

Pozor ať bílé pozadí nezvýší moc osvětlení scény, tím by ta místa trochu zprůhledněla. Jedná se i např. o přisvětlení okrajů objektů - tím se pro program stanou částečně průhledné a bude jimi prosvítat pozadí (což někdy může vypadat ok, ale jindy nežádoucí). V kritických případech to lze napravit tak, že se vezmou obě fotky pro bílou a černou a z jedné do druhé se prokopírují části, které nemají být průhledné, tak aby byly stejné (v editoru se položí přes sebe vrstvy a zprůhledněním se prolnou části, které mají být stejné a tedy ve výsledku neprůhledné).
Hodnocení: 0
Naposledy upravil PandaWild dne 7. duben 2015 21:04, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 6422
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1610

Re: PhotoBack - měnitelné pozadí fotek

Příspěvekod artus » 7. duben 2015 21:03

ja toto nechápem, kde ty na to chodíš :) 1000x som potreboval podobnú vec...super!
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
artus
 
Příspěvky: 405
Registrován: 3. leden 2015 21:03

Reputace: +18


Zpět na Nástroje ulehčující prodej ve fotobankách