Kompakt na univerzální focení

Diskuse o focení, fotografickém vybavení, fotografických technikách, zpracování fotek

Re: Kompakt na univerzální focení

Příspěvekod admin » 16. květen 2013 21:59

Tedy jako já nepotřebuji, aby se mi vešel foťák do kapsy, jen nechci další velký foťák s výměnnými objektivy. Je mi jasné, že za kompromis zaplatím, ale když vidím, co se dá vyfotit G15 tkou, tak jsem úplně nadšený - zjistil jsem, že na flickeru se dají fotky filtrovat podle použitého foťáku, takže tady jsou fotky z Canonu G15
Hodnocení: 0
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
admin
Site Admin

Reputace: +437

Příspěvekod Miles » 17. květen 2013 13:47

to jareso

nemáš náhodou srovnání se starší řadou Olympusu PEN? Je to OM-D o hodně lepší? Zrovna ten PEN by se do kapsy vešel, nemá tam hledáček.

to admin

ten Canon výměnné objektivy nemá, není to škoda? Velikost je také na brašnu, jak píšeš, tak už to výjde na stejno a s výměnnými objektivy je to výkonnější.
Petr
Miles

Reputace: +7

Příspěvekod jareso » 17. květen 2013 16:12

Miles píše:to jareso
nemáš náhodou srovnání se starší řadou Olympusu PEN? Je to OM-D o hodně lepší? Zrovna ten PEN by se do kapsy vešel, nemá tam hledáček.

Nie porovnanie na základe osobných skúseností žiaľ nemám.
Ani jeden z modelov PEN som nikdy nemal, takže v tomto fakt neporadím.
Ale keby som opäť kupoval, tak ja osobne by som učite volil znova OM-D a nie PEN.

Na Olympus OM-D E-M5 som prešiel zo zrkadlovky Olympus E-500.
Prešiel vlastne nieje to správne slovo, doteraz používam aj tú E-500, teda, ... iba keď sa mi ich chce obe nosiť vo veľkej brašne, čo je teda slušná zátaž so všetkými objektívmi a výbavou to vláčiť.

V poslednom čase totiž experimentujem s videom pre fotobanky a so svojou E-M5 skúšam natáčať stock videá. Takže väčšinou, keď idem točiť nejaké také stock video, napríklad na lúku kravy ako sa pasú, či kone, alebo timelapse oblakov nad krajinou skúšam a podobné veci, zoberiem si so sebou vždy všetku výbavu. A počas toho, ako sa mi video zo statívu natáča, ako statický záber, tak si pomedzi to ešte fotím fotky so starou E-500. Neviem ako vás – spomedzi tých ktorí sa venujete stock videu – ale mňa napríklad vždy strašne hnevá, keď počas natáčania videa nemôžem zároveň fotiť (bez toho aby sa natáčanie prerušilo), ak nemám pri sebe druhý fotoaparát. Takže si na také foto/video výlety vždy radšej vláčim celú foto výbavu a s jedným prístrojom natáčam video a s druhým pomedzi to fotím.

Inak, s Olympusom ako takým som mnoho rokov spokojný a preto som chcel zostať verný značke. E-M5 bol pre mňa dobrá voľba. Za veľkú výhodu považujem fakt, že vďaka redukcii Olympus MMF-2, ktorú mi mimochodom v obchode dali zadarmo, ako bonus ku kúpe (normálne stojí okolo 150,- EUR) je možné na E-M5 nasadiť ktorýkoľvek z mojich 4/3 objektívov a všetko bez problémov funguje!

Táto kompatibilita s mojimi starými Zuiko objektívmi a telekonvertorom je jeden z hlavných dôvodov prečo som E-M5 ihneď bral.

Na fotenie pre fotobanky je E-M5 tiež v pohode. Najnižšie ISO je síce 200, ale žiaden hrozný šum nehrozí, skôr naopak! Tento foták má zabudovaný interný filter šumu, ktorý je fakt na slušnej úrovni, aj pri veľmi vysokých ISO. A ak už by mal byť naozaj problém pri nejakej extrémne vysokej hodnote ISO nieje problém fotografiu trochu zmenšiť – pri 16MP je tam vôle až, až.
Poprípade sa so šumom popasovať ešte selektívne vo PhotoShope.

Podľa mňa je E-M5 super, tak na fotenie, ako aj na video.

Foteniu s ním ani nemám čo vytknúť a elektronický hladáčik mi vyhovuje bez problémov.

Čo sa týka videa, tak jediné čo mi na ňom chýba je to, že nieje schopný točiť videá na viac ako 30fps. To je veľká škoda, veľmi by som chcel skúšať spomalené zábery, no žiaľ nedá sa. Pevne dúfam (túžim po tom), že nejaký budúci firmware toto upraví. Hardwarovo toho E-M5 schopný určite je a je to nepochybne iba otázka firmware. :(
Napríklad live obraz v hľadáčiku sa obnovuje (aj keď v nižšom rozlíšení samozrejme) až rýchlostnou 120fps. Ďalší problém je maximálny bit rate *.mov videa na 20 Mbps. To je dosť málo a na dynamických scénach, napríklad ako vodopád, ktorý zaberá väčšinu plochy točenej scény, či podobne, je tú kompresiu dosť vidieť.
To sú asi tak všetky moje výhrady ohľadom E-M5.

Ale nejako som vlastne odbočil od témy.

V každom prípade. Fotografie a videá mi z E-M5 prímajú fotobanky bez problému.

Pokiaľ mi pamäť siaha tak o technických problémoch počas schvaľovacieho procesu mojich fotografií z E-M5, zatiaľ nepadlo pri zamietnutí FB ani jediné slovo – ak, tak – tak mi väčšinou vyhadzujú fotografie pre "too similar", alebo "no commercial value". :? :(

A videá mi zatiaľ prijali úplne všetky.
Je však pravda, že zatiaľ ich vo fotobankách moc uploadnutých videí nemám. Aj keď surového video materiálu mám natočeného už slušnú kopu, len to poupravovať, postrihať a poslať. Je však fakt, že aj tých videí mám veľa na jedno kopyto, tj. veľa záberov koní, kráv, a pod. Tak neviem či mi to tiež nezačnú vyhadzovať pre "too similar" ak to tam začnem vo veľkom sypať.
Online portfolio: www.jareso.com | Twitter: www.twitter.com/jareso
jareso

Reputace: +10

Příspěvekod Miles » 28. červenec 2013 17:57

Ahoj,

nemáte náhodou někdo zkušenosti s přístrojem Panasonic Lumix DMC-G5? Asi do toho chci jít.
Petr
Miles

Příspěvekod Jirik » 29. červenec 2013 00:00

Panasonic Lumix DMC-G5 na fotky to moc není (ale rodinné fotky pro ten účel jsou postačující). Raději bych radil jít do nového modelu Panasonic Lumix DMC-G6, tento model je převzatý z modelu DMC-GH2 a disponuje velmi kvalitním HD videem. Jinak Panasonic a Olympus mají schodné objektivy.
Jirik

Reputace: +27

Příspěvekod Miles » 29. červenec 2013 14:42

to Jirik

Ta G6 je lepší jen ve videu, nebo i ve kvalitě fotek? O video mi moc nejde.
Petr
Miles

Příspěvekod Jirik » 29. červenec 2013 15:27

Pokud Ti moc o video nejde, tak si raději pořiď zrcadlovku a to i tu základní například Nikon D3200. Zrcadlovky umožňují fotit za menšího osvětlení, méně šumí oproti menším snímačům u kompaktů a 4/3-Micro Four Thirds, a video umějí také schopně. A pokud uvažuješ o focení i pro fotobanky, tak je zrcadlovka určitě vhodnější. Fotku zmenšit můžeš vždy, zvětšovat jen těžko.
Jirik

Reputace: +27

Příspěvekod Miles » 1. srpen 2013 14:50

No jo, ale zrcadlovky jsou zase větší a těžší a o to právě jde. Proto se mi líbí kompakt s výměnným objektivem. :-)
Petr
Miles

Předchozí

Zpět na O focení