Kompakt na univerzální focení

Diskuse o focení, fotografickém vybavení, fotografických technikách, zpracování fotek

Kompakt na univerzální focení

Příspěvekod admin » 7. květen 2013 11:37

Mám zrcadlovku, ale tahat ji s sebou na cyklovýlety je trochu utrpení. Většinou ji nechám doma a pak lituji. Tak jsem si koupil malý kompakt, ale ten zase nic neumí, je to jen hloupý automat. Takže teď do třetice hledám něco mezi tím - jak velikostně, tak funkčně.

Co chci fotit: přírodu, krajinku (no spíše zákoutí než širokoúhlou krajinu), detaily a makro (to makro je pro mě hodně důležité).

Co chci za funkce: určitě makro, prioritu clony, samospoušť

Další požadavky: co nejlepší objektiv, minimální šum (chci to dávat i do fotobanky), nějaký ten zoom a velikost něco mezi mobilem a zrcadlovkou :)

Cena: není až tak důležitá

Máte nějaké tipy?
Hodnocení: 0
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
admin
Site Admin

Reputace: +406

Re: Kompakt na univerzální focení

Příspěvekod Návštěvník » 7. květen 2013 12:14

Já bych šel asi do Fujifilm X20 nebo Sony RX100, ale ta má podle testu trochu horší macro.
Návštěvník

IP: 89.29.33.1xx

Reputace: 0

Příspěvekod duben » 7. květen 2013 12:24

Asi bych uvažoval o tomhle http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p401274 ... te-zpet%29. Já osobně bych ještě řešil Nikon V2, ale jen proto, že přes kroužek je kompatibilní s Nikon objektivy.

Stejně se ti divím, takový velký silný kluk, vášnivý cyklista a neuveze zrcadlo ... pche ;)
www.duben.org | www.fotorady.cz | microstocktools.com | www.afrodita.name | www.inlineaerobic.cz | www.cwapa.net | www.slevanek.cz
duben

Reputace: +152

Příspěvekod admin » 7. květen 2013 13:11

duben píše:Stejně se ti divím, takový velký silný kluk, vášnivý cyklista a neuveze zrcadlo ... pche

heh, to není jen o váze a velikosti. Onehdá jsem si zrcadlovku vzal s sebou, abych to měl lehčí, vzal jsem si pevnou 50tku objektiv. jako to kolo jsem si vyfotil hezky, ale nějaké detaily a makro s tímhle fotit nešlo :( Řešili jsme to už trochu i na tom fotobankovém srazu - potřeboval bych nějaký univerzálnější objektiv, který by uměl i makro. A jestli jsem to správně pochopil, tak nic takového neexistuje, případně to má zase jiné mouchy.

Zpátky k tomu kolu - občas jedu třeba 100 km a táhnout celou tu dobu na zádech zrcadlovku + nějaký ty objektivy se mi moc nechce, zvláště pak když mě to šlapání chytne a já jedu v kuse a nezastavuju (a to se stává dosti často) :) A nebo jedu trochu více do terénu a to je pak o foťák - o pády a spousty bahna není nouze (viz http://petr.vaclavek.com/fotoblog/682/krest-noveho-kola).
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
admin
Site Admin

Příspěvekod aaron » 7. květen 2013 14:02

Na kolo jsem měl Nikon P7000, byl to šikovnej foťák, kompakt příjemnej do ruky, lehkej,standartně vybavenej profikompakt, tenkrát stál asi 11 tisíc. Posílal jsem z něj i fotky na Alamy, na mikro ne. Pak se objevil P7100, kterej měl výklopnej displej, tak jsem loni na podzim 7000 prodal stím, že si pořídím ten novější.
Nakonec jsem přebíral a zalíbil se mi Fuji x10, tak jsem si ho v únoru koupil. Zatím jsem ho na kole ani nesvez. Je to moc hezkej retro aparát, příjemně se ovládá, vše co potřebuji řeším knoflíkama bez menu. Jednu vadu má- stabilisace mi připadá hodně slabá. Tvar není také tak kompaktní a vhodný na kolo jako Nikon P 7000.
Myslím, že kdyby sis pořídil Nikon P7100 /dnes vyrábějí ještě nějaký novější/, tak chybu neuděláš.
aaron

Příspěvekod jonnysek » 7. květen 2013 14:41

Kompakt na univerzální focení prostě není o pěnězích ale o kompromisech ... nicméně ty už nebudou tak velké jak v době minolta Z3 :-D ... a všechno se to od sebe bude lišit v maličkostech ...
jonnysek

Reputace: +9

Příspěvekod CaptureLight » 7. květen 2013 15:41

Používám na tohle focení Fuji X10.Ročním používáním ověřeno, že fotky z toho fotobanky přijímají bez problémů.
CaptureLight

Reputace: +42

Příspěvekod duben » 7. květen 2013 20:38

admin píše:heh, to není jen o váze a velikosti. Onehdá jsem si zrcadlovku vzal s sebou, abych to měl lehčí, vzal jsem si pevnou 50tku objektiv. jako to kolo jsem si vyfotil hezky, ale nějaké detaily a makro s tímhle fotit nešlo :( Řešili jsme to už trochu i na tom fotobankovém srazu - potřeboval bych nějaký univerzálnější objektiv, který by uměl i makro. A jestli jsem to správně pochopil, tak nic takového neexistuje, případně to má zase jiné mouchy.

Já teď skoro rok fotil skoro vše kromě zvířat pevnou 60kou, Macro od Nikonu. Velikost v pohodě, obrazově někompromisní a makro umí. Univerzální s funkcí makra jsou myslím sigmy a tamrony. ale chápu co myslíš.

Varianty jsou dvě, na řidítka se prodávají brašky pro foťák, vejde se ti tam tělo s objektivem a ještě náhradní. Nemusíš to tahat na zádech. Otázka je jak moc drsný terén to zvládne, ale prý je to na to testované. No a druhá varianta je to co hledáš. Já osobně mám pro tyhle příležitosti, kdy chci vézt jen něco v kapse "růžové hovado", foťák co jsem vyhrál v soutěži Příroda Wildlife je to CANON PowerShot SX210 IS, má plný manuál a no to že je to klasický malý čip, tak díky plnému manuálu z toho jdou udělat překvapivě dobré fotky ale na fotobanku nevím nevím. Jen do RAWu to bohužel neumí. Nicméně kdybych kupoval já, tak buď toho Canona co jsem ti psal s FF čipem, nebo nějaký takový ten outdoorový pro focení pod vodou. Protože záběry pod vodou do pár metrů jsou pro mě momentálně hodně velké lákadlo.

Ukázky fotek z toho mého kompaktu:
http://fotky.duben.org/pavouk/IMG_2453.JPG
http://duben.org/images/stories/fotogra ... estach.jpg (fotka vedle FOTO 2 s tím západem u jachet)
http://www.inlineaerobic.cz/index.php?v ... Itemid=136 (celá galerie je tímhle foťáčkem)
www.duben.org | www.fotorady.cz | microstocktools.com | www.afrodita.name | www.inlineaerobic.cz | www.cwapa.net | www.slevanek.cz
duben

Reputace: +152

Příspěvekod bopra77 » 14. květen 2013 11:24

Copak, copak, už tě přestává bavit malovat a chceš se vrátit k focení? :)

Podle popisu tvé cyklistiky by sis měl koupil hlavně nějaký bahnuodolný a voděodolný, protože většího cyklofanatika jsem už dlouho nepotkal :D A co ten tvůj starý ultrazoom, ten by na to nestačil?

Jinak já jsem si na srazu vzal vaše připomínky k mému fotoaparátu k srdci a už týden jsem hrdým vlastníkem své první zrcadlovky ;) Jsem zatím ve fázi učení se, ale doufám, že již brzy začnu vytvářet fotky, které už nebudu muset retušovat dva dny jako doposud :D
bopra77

Příspěvekod admin » 14. květen 2013 15:04

Wau! Tak to předně gratuluji k pořízení zrcadla, doufám, že ti bude dělat jenom radost :)

Co se týče výběru mého foťáku, tak starý ultrazoom je nepoužitelný (to byl třímegapixel, strašný šum, aberace, no co by člověk chtěl od 10 let starého foťáku). Bahnuodolný být ten foťák nemusí, na kole ho mám v baťohu na zádech, tam se bahno jen tak nedostane a i když prší, tak to ten baťoh docela dlouho zadrží.

Jo a malování v illustrátoru mě baví pořád, jen zjišťuji, že mi to focení prostě chybí. Děti už jsou větší, tak se dá fotit třeba na procházkách do lesa, na zahradě, na kole...

Jinak poslední dobou mě zaujal Canon PowerShot G15 a možná trochu Canon G1X, ale ta G15 víc - ještě mrknu na nějaké recenze, fotky a foťáky stejné třídy od konkurence (i když rád bych zůstal u jedné značky).

P.S. Až tak velký cyklofanatik nejsem, to bys musel znát ty, kteří mě pro kolo tak nadchli :)
admin
Site Admin

Další

Zpět na O focení