Adobe Indesign - sazba

O tvorbě grafiky (vektory, bitmapy, fraktály, 3D rendery) a různých grafických programech - Adobe Photoshop, Illustrator, Corel Draw

Adobe Indesign - sazba

Příspěvekod Návštěvník » 3. březen 2018 18:58

Ahoj, doufám že nevadí, že se můj dotaz tak úplně netýká grafiky.

Nevím jaké jiné zodpovědné komunity bych se měl zeptat, ale když zaměstnavatelé požadují zaslat ukázkovou sazbu v InDesignu, co si mám pod tím představit?

Nějak netuším co se tím myslí, jako prásknout na prázdnou stránku okraje, spadávky apod...?
Hodnocení: 0
Návštěvník

IP: 46.167.243.2xx

Reputace: 0

Re: Adobe Indesign - sazba

Příspěvekod Ravennka » 3. březen 2018 20:50

imho je tím myšleno, aby to bylo i typograficky správně, protože chtějí někoho přinejmenším "polohotového" 8-)

Když nic nemáš, tak bych vzala nějakou povídku (aby to mělo několik stránek v Id), pokud chceš větší challenge tak kus časopisu a vysázet... googli sazba textu, abys to měl správně, případně pokud bude zájem, tak můžu dát k dipozici dvě stručné věci o sazbě, co jsem si odnesla z jednoho perfektního kurzu :)

Ale třeba se pletu... dost asi záleží na tom, co je to za pozici, v které firmě a co tam pak máš dělat...
+Baldion Hodnocení: +1
Ravennka

Reputace: +836

Příspěvekod shalom3 » 3. březen 2018 23:29

Sazbu sice nedělám, ale také bych se přikláněla k tomu, co řekla Ravennka - tedy vytvořit něco, co se vztahuje k zaměření firmy a náplni práce. Tedy např. firma dělá oděvy a já budu dělat na reklamním oddělení, vysázela bych leták na prezentaci nějakého oděvu. Klidně třeba dvě verze, nějakou konzervativnější a nějakou "odvázanou". Ale jinak, nebála bych se jich přímo zeptat, co by si přáli vidět.
Hodnocení: 0
shalom3

Reputace: +569

Příspěvekod robod » 5. březen 2018 22:54

V počítačové grafice (ilustrace, sazba, animace ad.) pracuji již více než 25 let, váš dotaz se "grafiky" týká.
Sazba je součástí grafiky (obecně profesně chápané). Většina míst nabízených pod názvem "grafik" znamená spíše něco jako "kreativní DTP operátor".

Znalost InDesignu a hlavně schopnost s ním rychle pracovat je základem pro práci, jak
v nakladatelstvích, tak i v menších kreativních firmách. (svého času jsem si tím prošel s Quarkem 3.3).

Ukázková sazba jsou obvykle tiskoviny, či nově i e-formáty, které grafik zpracoval od návrhu
a layoutu, až po finální úpravu a zlom. Je jen otázka, zda chtějí vidět finální pdf (včetně schopnosti kvalitního exportu), či .indd soubor, ve kterém budou hledat, jak nastavení předlohy a stránky, tak jak jsou např. sestaveny odstavcové, znakové, či objektové styly.
Další věc které si budou v sazbě všímat jsou obvykle v textu řeky, vdovy, sirotci a jednoznakové předložky.
+Ravennka Hodnocení: +1
robod

IP: 213.220.246.1xx

Reputace: 0

Zpět na O grafice nejen vektorové