Jak je to s tím tiskem

O tvorbě grafiky (vektory, bitmapy, fraktály, 3D rendery) a různých grafických programech - Adobe Photoshop, Illustrator, Corel Draw

Jak je to s tím tiskem

Příspěvekod Lenka » 23. duben 2017 06:08

Dlouhodobě mi vrtá hlavou jedna věc. Když připravuju (nepřipravuju) grafiku pro tisk, tak to ode mě chce: mít všechno ve vektoru - nějak to nasádlit do vícevrstvýho pdf, přičemž je tam natvrdo nastavenej rozměr - vymyslet k tomu jakejsi mauál s definicema barev v CMYK - ořezový značky - atd. atd. - pro mě technicky nedostupný. Pokud to nejsem schopná vyprodukovat, tak s jpg nebo png mě pošlou vy víte kam. Nicméně, přece jde tisknout i fotky, a ty jsou zpravidla dostupný jen v jpg, zn. čím větší, tím lepší. Jakto že s fotkou to jde a s kreslenou grafikou to nejde? Obrázek jako obrázek, ne?
Hodnocení: 0
Slyším symfonii, ale neumím noty a nemám hlas. Vidím do jiných dimenzí, ale ruce jsou zchromlé a procesor nestíhá. Aneb kdybyste viděli to, co vidím já, tak vám z toho hrábne.
Lenka

Reputace: +265

Re: Jak je to s tím tiskem

Příspěvekod Miky » 23. duben 2017 07:51

Ptas se moc obecne. Bude zalezet na konkretnim pripadu – finalnim produktu. Ale neni to zas takova veda. Kdyz posilas podkladove materialy do tisku tak prece vis jaky ma byt vystup. Tozn. ze muzes vyexportovat pdf v konkretnim rozliseni a velikosti(s orezovyma znackama, nebo i bez – zalezi na rozmeru, zpusobu tisku a na finishingu). Manual barev vymyslet nemusis – staci vse sjednotit do jednoho barevneho profilu. A samozdrejme ze lze tisknout grafiku i z JPG. Ja jsem pracoval radu let v ruznych tiskarnach v CR a v UK a praxe byla takova, ze jsme po zakaznicich vice ci mene dokumenty na tisk stejne predelavali, at uz kvuli tomu ze byly spatne(nedostatecne) pripraveny a nebo protoze proste pro nas byla aktualne vyhodnejsi konkretni workflow. Se zakazniky jsme se vzdy nakonec nejak domluvili a nikoho jsme do haje neposilali.
Miky

Reputace: +97

Příspěvekod Ravennka » 23. duben 2017 13:07

Já jsem dávala do tisku vizitky (2 různé tiskárny), letáky, plakáty, samolepky a brožuru a vždy jsem si vystačila s tím, že jsem vyexportovala pdf v nastavení Tisk. Produkty už byly dělané na rozměr, který jsem potřebovala, takže rozměr to mělo cílový, jenom se k tomu přidaly ořezovky (a samo jsem dělala vše ve CMYKu) ;) Nikdy jsem s tím neměla problém.

Manuál s barvami mi přijde logický jenom v rámci logomanuál, jinak nechápačka :)
Ravennka

Reputace: +682

Příspěvekod hypotekyfidler.cz » 23. duben 2017 17:40

Ravennka píše:a samo jsem dělala vše ve CMYKu

Já musím říct, že jsem z toho také dost zmatený. Když si řekněme koupím na fotobankách nějaké fotky a nějakou grafiku, tak všechno to je samozřejmě v rgb. Pak z toho připravím nějaký výstup, třeba leták nebo tak. Mohl by tady někdo znalý napsat konkrétní kroky, které je třeba udělat, abych to mohl předat tiskárně? Ne, že bych to aktuálně řešil, ale zajímalo by mě to a možná by se to hodilo více lidem.
+sentio Hodnocení: +1
hypotekyfidler.cz

Reputace: +212

Příspěvekod admin » 23. duben 2017 17:50

No já jsem tiskař amatér, teprve se za chodu učím, ale vidím to takto:
1) pri vytvoření nového dokumentu zadat velké DPI (300) pokud tam jsou fotky ale i obecně je to lepší a CMYK mód - bude se to tisknout a spadávku většinou 3 mm

2) Vyexportovat PDF - zase si pohlídat DPI u fotek, zapnout ořezové značky podle dokumentu, nevkládat barevný profil a konvertovat do barevného módu cílové tiskárny (pokud víte), případně podle papíru na jaký se bude tisknout - takže v Evropě asi Coated FOGRA (pro lesklý papír) a UNCoated pro matný.

A to je asi vše, co jsem se na školení dozvěděl, tedy spíše zapamatoval a pamatuji :)
+hypotekyfidler.cz Hodnocení: +1
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz
admin
Site Admin

Reputace: +283

Příspěvekod Ravennka » 23. duben 2017 18:16

hypotekyfidler.cz píše:... tak všechno to je samozřejmě v rgb. Pak z toho připravím nějaký výstup, třeba leták nebo tak. Mohl by tady někdo znalý napsat konkrétní kroky, které je třeba udělat, abych to mohl předat tiskárně?

Pořídíš cosi v RGB, otevřeš v ilustrátou (v PS, whatever) a nastavíš tam barevný profil CMYK :mrgreen: ono se to přechrhlá... je to na dvou místech (v Ai) a na jednom Ti vyskočí hláška, že to nemění barevný profil dokumentu a když chceš, tak to musíš předělat někde jinde - a píše kde. Já to dělám tak sporadicky, že vždycky vlezu špatně a ono mě to správně pošle :D

Já tu někde budu mít poznámky z kurzu, tam toho bude víc, tak to večer sepíšu ;)
+hypotekyfidler.cz Hodnocení: +1
Ravennka

Příspěvekod Ravennka » 24. duben 2017 00:10

Tak dneska to nebude, protože jsem to někam hezky založila :mrgreen: ale pohledám a určitě napíšu všechna moudra ;)
Ravennka

Příspěvekod Lenka » 25. duben 2017 05:47

No tak třeba moje zkušenost: Dostala jsem nějaké podklady a pokyn slepit z toho leták a vyplivnout pdf. Vypadalo to jednoduše. V podstatě šlo o práci podle mustru, jen bylo potřeba udělat variaci. Jenže. Pozadí bylo v png (já netušila, že je to problém, nikdy dřív jsem to nedělala). Něco jsem dělala jako vektor (inkscape). Vyrobila jsem pdf a ukázalo se, že je to špatně. Nikdo nebyl schopnej mi říct, co přesně je špatně. Furt že je to rozmazaný. Blbej formát. Já nevím co ještě. Po nějaké době vylezlo, že mustr, podle kterýho jsem to měla udělat, a kterej se mi otevřel jako normální jednoduchý pdf dokument, byl původně odesílanej jako vícevrstvý dokument. Přičemž teda nikoho nenapadlo, že se mi to neotevře (na obou stranách gimp) takže nikoho nenapadlo mě na to upozornit. No, dohadovali jsme se asi 14 dní, pak se vrátila do pracovního procesu grafička, za kterou jsem měla "rychle zaskočit" a udělala to sama za půl hodiny, pochopitelně po svém (moje kreativita byla vyhozena z okna, ach). Poučení: když to neumíš, tak se do toho neser. (Ach ale ty prachy!) Takže logicky pro příště by bylo lépe to napřed umět a pak to dělat, protože za pochodu to zjevně nevymyslím (jak to? tenhle postup dosud neselhal). No a z toho tedy vzniklo toto vlákno. :lol:
Slyším symfonii, ale neumím noty a nemám hlas. Vidím do jiných dimenzí, ale ruce jsou zchromlé a procesor nestíhá. Aneb kdybyste viděli to, co vidím já, tak vám z toho hrábne.
Lenka

Reputace: +265

Příspěvekod Jonny » 25. duben 2017 12:34

Ahoj,

asi je to trochu mimo mísu, (s Gimpem, a Inkscapem to moc nepomůže...).
Ale mně v prosinci dost pomohl tenhle článek:
https://grafickadilna.cz/785/jak-vytvor ... skove-pdf/

Podle článku jsem si vytvořil tiskový profil a od té doby mám z dat pro tisk dobrý pocit (resp z tiskárny mi pak napsali, že data jsou takhle OK).
+Marsan, +Ravennka, +sentio Hodnocení: +3
tygr s duší tygra
Jonny

Reputace: +5

Příspěvekod sentio » 26. duben 2017 09:13

Shodou okolností dneska tvořím reklamní leták pro tisk a v Affinity Designeru to jdu dělat dle tohoto videa https://www.youtube.com/watch?v=VN8wrZcnEnQ
sentio

Reputace: +5

Další

Zpět na O grafice nejen vektorové