Kniha - předložka na konci řádku

O tvorbě grafiky (vektory, bitmapy, fraktály, 3D rendery) a různých grafických programech - Adobe Photoshop, Illustrator, Corel Draw

Kniha - předložka na konci řádku

Příspěvekod Návštěvník » 23. leden 2019 07:51

Dobrý den,

není mezi vámi někdo, kdo by mi uměl odpovědět na otázku - je předložka na konci řádku chybou i v knize? Vždycky nám tloukli do hlavy, že je to naprosto neomluvitelné v seminárních pracích apod..

Příklad:
Táta s mámou uviděli svého syna, jak se rýpe v nose a
rozhodli se ihned zakročit.
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 46.167.243.2xx

Reputace: 0

Re: Kniha - předložka na konci řádku

Příspěvekod admin » 23. leden 2019 08:18

Ano samozřejmě, to jsou základy sazby - na konci řádku nesmí zůstat předložka a stejně tak na konci stránky by neměl zůstat samostatný řádek nového odstavce a podobně...
Hodnocení: 0
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +466

Re: Kniha - předložka na konci řádku

Příspěvekod hypotekyfidler.cz » 23. leden 2019 08:48

Akorát a není předložka, ale spojka, která připojuje celou větu (a ne pouze jedno slovo), takže tento příklad je podle mne v pořádku.
viz zde.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
hypotekyfidler.cz
 
Příspěvky: 631
Registrován: 10. září 2013 11:48

Reputace: +277

Re: Kniha - předložka na konci řádku

Příspěvekod PandaWild » 23. leden 2019 08:59

Zrovna ten uvedený případ je špatný, protože je to případ spojky "a", kdy může být na konci řádku (jo hypotekyfidler.cz už na to poukázal).

Řádek se nesmí rozdělit v místě, které z hlediska čtení tvoří jeden krátký celek. Což znamená např. neslabičné předložky k, s, v, z, které se musí vyslovit dohromady s následujícím slovem (k mostu, s bratrem), mezera uvnitř čísel (1 200), mezera před značkou (10 %), mezera před zkratkou (5 str.), mezi číslem a počítaným jevem (500 lidí), v datu (10. ledna), měřítka (10 : 3), telefonní číslo (123 456 789), složené zkratky (s. r. o.), zkratky s výrazem (tzv. vstup), zkratky rodných jmen s příjmením (K. Čapek), zkratky titulu se jménem (Ing. Tomáš).

V případě slabičných jednopísmenných předložek o, u je větší tolerance, protože se dají vyslovit samostatně, ale měly by raději také zůstat spolu s navázaným slovem (u oběda, o mně). Podobně vícepísmenné slabičné předložky, není sice chyba když se rozdělí, ale vypadá líp když zůstanou svázané se slovem se kterým mají těsnější vazbu (pode mnou, od mostu).

Spojka 'a' nebo 'i' se nerozděluje u krátkých spojení, jako "a pod.", "a tedy", "i on", protože mají s následujícím slovem těsnou vazbu. Ale v uvedeném případě není těsná vazba spojky "a" se slovem "rozhodli", jedná se o dvě samostatné vedlejší věty a tudíž "a" může být na konci řádku. Automatu editoru se tyto varianty špatně rozlišují, a proto buď "a" přesouvá vždy, nebo ho naopak ignoruje, protože se "a" na konci řádku spíš toleruje (editor během psaní neví co bude následovat a proto vkládá pevnou mezeru jen v jasných případech).

U sloupců s šířkou do 30 znaků je větší tolerance a může se zalamovat.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 6718
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1749

Re: Kniha - předložka na konci řádku

Příspěvekod ivusakzkrabice » 23. leden 2019 14:05

Čím víc listuju v současných knížkách a časopisech, tak vidím, že se to dnes skoro neřeší. Já to jako chybu vnímám a hodně mi to vadí. V seminárkách a diplomkách se neřešily jen konkrétní předložky, ale i "a" prostě všichni tzv. sirotci, tuším, že takto byli nazváni i ve směrnici :)

Takže pokud nejde o nějakou poezii, kde to má význam v přednesu, nebo třeba projev dadaismu nebo nevím čeho, tak doporučuji se takové věci vyvarovat. I když chápu, že se stávají takové věci, že z důvodu jednoho písmena se najednou řádek roztáhne, či zase příliš srazí, ale furt dle mého lepší než držet na konci řádku opuštěného "sirotka".
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
ivusakzkrabice
 
Příspěvky: 1673
Registrován: 4. leden 2017 13:14
Bydliště: Pardubice

Reputace: +460


Zpět na O grafice nejen vektorové

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé