Rozpad gradientů

O tvorbě grafiky (vektory, bitmapy, fraktály, 3D rendery) a různých grafických programech - Adobe Photoshop, Illustrator, Corel Draw

Re: Rozpad gradientů

Příspěvekod Fug4s » 16. leden 2018 13:37

:) ano dobrá připomínka, ale myslel jsem gradient s barvami, ne pronutí objektů do sebe. S tím jak píšeš problém není.
Vyseparoval jsem v Corelu přechod, který mi dělal problémy. Není to ten, co je na něj udělaný obrázek, ale tenhle se taky rozpadá. Je to obdélník s kruhovým přechodem (jen červená a oranžová (njn Valentin :))) a není tam žádná průhlednost. Jinak možná u pár přechodů, kde je problém bude asi ta průhlednost zakopaný pes.
Tady je v Corelu 17:
http://www.uschovna.cz/zasilka/ULTVISMBDDW2J5W5-BG8/
Hodnocení: 0
Fug4s

Reputace: +52

Příspěvekod shalom3 » 16. leden 2018 14:49

Tak začnu od zadu - na průhlednost v gradientech zapomeň - jak napsal Panda, tak i v samotném AI se to přecvrčkuje na bitmapy. ;)
A teď k věci. Stáhla jsem si Tvůj gradientový obdélník, vyexportovala ho do AI. Tam vypadal po otevření v Illustratoru naprosto v pohodě. A, jak píšeš, tak po uložení z AI do EPS se z toho udělalo něco, jako terč.
Tak jsem si řekla, že nemá logiku, aby to v AI vypadalo v poho a v EPS už ne. Z toho jsem odvodila jediné, a sice že si to takto přetvoří samotný AI ;) .
Udělala jsem si tedy soubor na analýzku - viz odkaz dole. První čtyři čtverce nahoře jsou dělané v Corelu a mají takový přísný gradient, který nikde nepřesahuje hranice objektu. Všechny čtverce jsou i po exportech do AI a EPS v pohodě.
Další dva čtverce jsem dělala také v corelu, ale gradienty jsem různě pootáčela, vytahovala mimo objekt. Jak je vidět, tím se dá vyprodukovat Tebou popisovaný jev.
Poslední objekt jsem udělala rovnou v AI s tím, že jsem už rovnou gradient pootáčela, povytahovala přes hranici objektu apod. jako v případě předchozích dvou objektů. Bez překvapení - došlo k tomu samému jevu.
Takže stručně - za to Corel opravdu nemůže.
Zde je pokusný testovací soubor http://www.uschovna.cz/zasilka/ULK65KW4RJ7I47NK-RV9
shalom3

Reputace: +624

Příspěvekod Fug4s » 16. leden 2018 15:29

Díky kouknu na to až přijdu domů. Myslel jsem že je to převodem do Ai a pak do EPS, jestli to dělá i samotný AI tak jsem včera nahrával a předělával podruhé zbytečně. :(
Fug4s

Příspěvekod shalom3 » 16. leden 2018 15:38

Já na Adobák nejsem expert, ale možná se tu najde ještě nějaký dobrovolník, který to přímo v něm může odexperimentovat. Úkol tedy zní: vyplnit objekt barevným gradientem, jak lineárním tak i radiálním a gradient potom různě vytáhnout mimo hranice objektu, natočit...apod. Jde nám o to, co z toho vyleze do EPS....
shalom3

Příspěvekod PandaWild » 16. leden 2018 16:15

Zkoušel jsem - formát EPS10 podporuje změnu měřítka elipsovitého gradientu (=lze měnit elipsovitost) a posun středu, ale nepodporuje natočení osy elipsy vůči objektu. Smí se natáčet pouze spolu s celým objektem.
PandaWild

Reputace: +1549

Příspěvekod Anika » 16. leden 2018 16:35

Nesmí se deformovat samotný gradient, ale celý objekt, který je vyplněný gradientem. Jestli je tam ten gradient už zdeformovaný z corelu, nic se s tím nenadělá.
Tedy, pokud chci elipsu s gradientem, musím udělat kruh, vyplnit ho radiálním gradientem a pak celý kruh zdeformovat. Platí pro cs6 a eps 10.
Anika

Reputace: +291

Příspěvekod Fug4s » 16. leden 2018 18:35

Tak jsem koukal na EPS které jsem včera večer narychlo upravoval a dělal gradienty přímo v AI a jsou tam natočené osy i gradient je elipsovitý ale v EPS je to jako jeden objekt.
http://jyxo.info/uploads/A3/a37777dd0ad ... 85dc7e.jpg
Jinak průhlednost v přechodech jde, zkoušel jsem teď jak na kruhovém tak na lineárním přechodu. To je jen klasické pomatení z Corelu. Už dlouho koukám co vše jde v AI (např. většina prolnutí, kdežto u Corelu jen Násobit) a v Corelu ne.
Fug4s

Příspěvekod Fug4s » 17. leden 2018 17:11

shalom3 píše:Tak začnu od zadu - na průhlednost v gradientech zapomeň - jak napsal Panda, tak i v samotném AI se to přecvrčkuje na bitmapy. ;)
A teď k věci. Stáhla jsem si Tvůj gradientový obdélník, vyexportovala ho do AI. Tam vypadal po otevření v Illustratoru naprosto v pohodě. A, jak píšeš, tak po uložení z AI do EPS se z toho udělalo něco, jako terč.
Tak jsem si řekla, že nemá logiku, aby to v AI vypadalo v poho a v EPS už ne. Z toho jsem odvodila jediné, a sice že si to takto přetvoří samotný AI ;) .
Udělala jsem si tedy soubor na analýzku - viz odkaz dole. První čtyři čtverce nahoře jsou dělané v Corelu a mají takový přísný gradient, který nikde nepřesahuje hranice objektu. Všechny čtverce jsou i po exportech do AI a EPS v pohodě.
Další dva čtverce jsem dělala také v corelu, ale gradienty jsem různě pootáčela, vytahovala mimo objekt. Jak je vidět, tím se dá vyprodukovat Tebou popisovaný jev.
Poslední objekt jsem udělala rovnou v AI s tím, že jsem už rovnou gradient pootáčela, povytahovala přes hranici objektu apod. jako v případě předchozích dvou objektů. Bez překvapení - došlo k tomu samému jevu.
Takže stručně - za to Corel opravdu nemůže.
Zde je pokusný testovací soubor http://www.uschovna.cz/zasilka/ULK65KW4RJ7I47NK-RV9

Teď na to koukám a přechod vpravo nahoře se mi také ukazuje jakos gradientem mimo objekt a "terč" nemá. Bohužel ty dole už mám rosekaný a gradient tam vůbec nevidím. Ale jako vodítko čemu se vyhnout to stačí. Je to trochu zvláštní že někde to udělá a jinde ne. Děkuji za pomoc.
Fug4s

Příspěvekod shalom3 » 17. leden 2018 17:46

Nemáš zač děkovat, já tyhle pokusy dělám už leta sama kvůli sobě ;) . Ale máš pravdu v tom, že se to chová úplně nevyzpytatelně. Včera jsem dělala pokusy ještě ohledně toho, co tu napsal Panda a Anika, že se nesmí používat v Illustratoru. Vím, že už jsem jednou zkoušela tu průhlednost v gradientu (udělat přímo v Illustratoru) a že to skutečně dělalo paseku. A teď jsem si to vyzkoušela znovu - a nic!!! A to, co psala Anika (a o čem jsem četla i někde jinde), tak jsem vyzkoušela taky přímo v Ai a zase nic! Ať jsem to drtila jakkoli - napřed kruh s přechodem + celé zmáčknout na elipsu, pak na kopii téhož kruhu mordovala gradient na všechny myslitelné způsoby. Eps jsem vždy samozřejmě zavřela a znovu otevřela. Fakticky tedy nevím, co si o tom myslet.
shalom3

Příspěvekod PandaWild » 17. leden 2018 17:57

Neukládala jsi to omylem do vyššího formátu EPS než EPS10?
PandaWild

Reputace: +1549

PředchozíDalší

Zpět na O grafice nejen vektorové