Rozpad gradientů

O tvorbě grafiky (vektory, bitmapy, fraktály, 3D rendery) a různých grafických programech - Adobe Photoshop, Illustrator, Corel Draw

Rozpad gradientů

Příspěvekod Fug4s » 15. leden 2018 19:50

Ahoj,
prosím o radu. Vytvářím grafiky v Corelu a pak je převádím v AI do EPS. Začali mi teď na iStocku vyhazovat vektory s důvodem:
Sliced Gradients - The gradients or blends in your file have broken down into slices. Please leave blends unexpanded, and ensure your gradients remain editable as an AI10 EPS.

koukal jsem do souborů a opravdu je tam hodně cest které nejdou upravovat (měnit barva...). Zvláštní je že mi to dělá u barevných i černobílých přechodů. Ale jen u některých. Přechody jsou radiální, takže by neměl být problém. Všechny FB mi to berou jen iStock vyhazuje.
http://jyxo.info/uploads/BB/bb1926cf90d ... 5d213a.jpg

Díky
Hodnocení: 0
Fug4s

Reputace: +52

Re: Rozpad gradientů

Příspěvekod shalom3 » 15. leden 2018 20:39

Jé, Ty jsi můj člověk, Corelista :D . Takových nás tu moc není.
Přechody používám hojně. Nevím jestli u Istocku, ale u Dreamstime se mi dost často stávalo, že to vyhazovali právě kvůli small slivers. Tak jsem jim napsala na podporu a odpověděli, že to je pravděpodobně nějaká chyba v prenosu dat, abych to nahrála znovu. Tedy jsem to nahrála znovu a v pohodě. To vidím jako pravděpodobný důvod - nějaké narušení souboru. Poradila bych nejprve to přeuložit a nasoukat znovu.
Není však vyloučeno, že v některých případech se může přechod nějak poprasit v případě, že se objekt dodatečně nějakým způsobem transformuje (např. uděláš kruh, vyplníš radiálem a pak ho zcukneš na ovál). Není ale pravidlem, že by k tomu docházelo pokaždé.
Jen ještě dotaz, ten obrázek na který odkazuješ, to je už ten eps?
shalom3

Reputace: +567

Příspěvekod Fug4s » 16. leden 2018 07:04

Ano to už je EPS. Stalo se mi to ve více připadech a rozpad je až v EPS. Když přeuložím z Corelu do AI tak to není vidět. Štve mě že v tom nevidím nějaké pravidlo čemu se vyhnout. Jak jsem psal tak jednou je to když dělám stín a přechod je kruhovej černo-bílej(to je ten obrázek v odkazu) a včera jsem to našel u přechodu z červené do oranožové na obdélníku v pozadí. Vždy je to ale kruhový přechod. Nechce se mi teď otevírat všechny EPS po exportu z AI a pak to vše předělávat. Přeuložení stačit nejspíš nebude, včera to bylo u 6 souborů najednou. U všech byly rozpadlý, takže mu něco vadí a není to že by se jeden soubro náhodou pokazil. Kapitola sama pro sebe je pak triangulátor tam jsem to vzdal a holt na iStocku je mít nebudu.
Jinak moc rád bych dělal rovnou AI, a ušetřil si ten převod, kdy se to takhle právě po... kolikrát se mi trochu ztratí i barvy, přechody jsou jinde atd. Spíš mě to pěkně štve.
Fug4s

Příspěvekod Anika » 16. leden 2018 08:22

Nejsem corelista, ale jestli to vznikne až v ilustrátoru při převedu z ai do eps, může to být tím, že přechody nejsou kruhové ale elipsové (ve tvé ilustraci vidím elipsy). Nějakou roli v tom může hrát asi taky průhlednost. Takovéhle věci se dělají radši blendem, s tím problém nemají nikde.
+PandaWild Hodnocení: +1
Anika

Reputace: +279

Příspěvekod Fug4s » 16. leden 2018 10:40

Ano jsou elipsovité ale to by nemělo vadit. Dělal jsem podle návodu Petra (admina), kde je také v elipse udělaný stín. Zvláštní je že když to udělám přímo v AI tak je to OK ale jak se to převede z Corelu je to v pytly. Takže další omezení pro Corel users jen čistě kruhové gradienty. :(
Myslím že je to tady nějak se mi ta stránka nechce načíst. ilustrator.cz/jak-se-dela-vektorovy-stin/
Fug4s

Příspěvekod PandaWild » 16. leden 2018 10:49

Ten elipsovitý stín nesmí mít průhlednost. Kruhový gradient s průhledností deformovaný na elipsu = bitmapa. Jinak elipsa nevadí.
PandaWild

Reputace: +1393

Příspěvekod Anika » 16. leden 2018 11:01

Mám dojem, že elipsový stín funguje jen když vznikne deformací celého objektu, tzn. objekt se vyplní kruhovým gradientem a pak se celý ten objekt roztáhne. Když se deformuje jen gradient samotný, dělá to pak problém při převodu. Ale už si nepamatuju, jestli to bitmapuje, nebo jestli se to rozpadá na proužky.
Anika

Příspěvekod shalom3 » 16. leden 2018 11:36

Je pravda, že někdy se nějaké přechody nechovají úplně způsobně po exportu do AI nebo eps. Ale nějak se mi to už podařilo vychytat.
Mám ale pocit, že se tady mluví nějak na přeskáčku o dvou "přechodech". V českém Corelu se pod pojmem přechod rozumí jednak přechod barevný, též nazývaný gradient, a jednak přechod objektový (tomu se myslím říká v Illustratoru Blend a rozumí se tím vlastně transformace jednoho objektu do druhého). S tím prvním, tedy gradientovým přechodem, občas problémy bývají, kdežto s tím druhým nikoli.
Stíny podle Petrova návodu používám a nikdy s tím problém nebyl. Použila jsem to tedy zatím jen pro jednoduchý stín, ale mělo by to asi fungovat i pro členitější s tím, že by se musely uzly namapovat.

Můj návrh - hoď odkaz na ten obrázek, abych ho viděla v JPG. Zkusím pak něco podobného pořešit v Corelu.
shalom3

Příspěvekod Anika » 16. leden 2018 11:49

shalom3 píše:Je pravda, že někdy se nějaké přechody nechovají úplně způsobně po exportu do AI nebo eps. Ale nějak se mi to už podařilo vychytat.
Mám ale pocit, že se tady mluví nějak na přeskáčku o dvou "přechodech". V českém Corelu se pod pojmem přechod rozumí jednak přechod barevný, též nazývaný gradient, a jednak přechod objektový (tomu se myslím říká v Illustratoru Blend a rozumí se tím vlastně transformace jednoho objektu do druhého). S tím prvním, tedy gradientovým přechodem, občas problémy bývají, kdežto s tím druhým nikoli.
Stíny podle Petrova návodu používám a nikdy s tím problém nebyl. Použila jsem to tedy zatím jen pro jednoduchý stín, ale mělo by to asi fungovat i pro členitější s tím, že by se musely uzly namapovat.

Můj návrh - hoď odkaz na ten obrázek, abych ho viděla v JPG. Zkusím pak něco podobného pořešit v Corelu.

Dobrá připomínka :)
Přechod = gradient,
blend je v české verzi ilustrátoru přeložen jako prolnutí, v corelu je to asi ten objektový přechod, v inkscape interpolace
Anika

Příspěvekod shalom3 » 16. leden 2018 11:58

Právě, že zmatek je v tom, že v Corelu se Blend jmenuje v české lokalizaci jen Přechod a tím se rozumí to, co já pro upřesnění nazývám "objektový přechod". Ten barevný přechod se tam vyskytuje jako tzv. Interaktivní výplň, tj. jde jen o využití více barev v rámci jednoho objektu. Podobně to existuje i v Illustratoru (i v jiných vektorových programech) - je to ztělesněno jakousi přímkou, na kterou se umisťují barevné body. Ty se pak mohou posunovat, přebarvovat apod.
shalom3

Další

Zpět na O grafice nejen vektorové