Vhodný font pro psaní knihy

O tvorbě grafiky (vektory, bitmapy, fraktály, 3D rendery) a různých grafických programech - Adobe Photoshop, Illustrator, Corel Draw

Vhodný font pro psaní knihy

Příspěvekod Návštěvník » 25. říjen 2017 10:01

Dobrý den,

píši knihu (nebo se alespoň snažím) a nevím jaký font bych měl použít. Potřebuji font při nejlepším nějáký FREE font jak pro samotný text, tak také jiný pro názvy kapitol a nejspíš i jiný pro titulní stranu (obálka).

Jsou nějáké fonty zdarma dostupné pro psaní a publikování knih nebo musím všechny koupit? Netuším zdali jde např. Times New Roman nebo Arial použít pro tyto účely.
Hodnocení: 0
Návštěvník

IP: 46.167.243.2xx

Reputace: 0

Re: Vhodný font pro psaní knihy

Příspěvekod shalom3 » 25. říjen 2017 11:41

Jde o to, jakým způsobem pak chceš knihu šířit. Jestli půjde do klasické sazby a tisku, pak nic neřeš a nech to na vydavateli. Pokud ji budeš šířit např. ve své režii elektronicky, klidně použij Arial nebo TimesNewRoman. Jsou to fonty, které na netu jsou prakticky ve všech písemnostech a neměly by s nimi být žádné problémy, ani po technické stránce. Mám ve čtečce různé knihy, které jsem zdarma postahovala z netu (např. od starých autorů) a v některých případech, kdy byl použit nějaký zvláštní font, se některé znaky úplně zmršily. Tam, kde jsou standardní fonty, problém není.
shalom3

Reputace: +624

Příspěvekod Ravennka » 25. říjen 2017 11:55

Obecně - na papíře se čte líp patkový font, na monitoru bezpatkový font.

Fonty, které jsou běžně v textových editorech imho použít můžeš bez problémů, případně si vyber třeba na https://www.fontsquirrel.com/ - všechny fonty jsou tam zdarma ke komerčnímu využití :)

Nicméně bych byla za to, použít pro běžný text nějaký dobře čitelný klasický font, případně nějaký víc funky použít maximálně na názvy kapitol (ještě lépe jenom na obálku :D)

Ale teda myslela jsem si, že tohle všechno řeší vydavatelství... asi jsem zase úplně vedle :)
Ravennka

Reputace: +891

Příspěvekod admin » 25. říjen 2017 12:20

Pro digitální formát to moc řešit nemusíš, když to uděláš správně, tak se použije font čtečky, případně defaultní font aplikace - což jsou fonty vyladěné pro čtení.

Pokud jde o tisk, je to většinou na vydavateli. Ale zase záleží o co jde - něco jiného je beletrie, něco jiného je odborný text a něco jiného je grafická knížka...

Každopádně font je to poslední, co bych řešil. Nejprve by to chtělo napsat ten text :)
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
admin
Site Admin

Reputace: +437

Příspěvekod Návštěvník » 25. říjen 2017 12:22

Jde o regulérní tisk - beletrie. Vydavatelství ještě nemám vybrané, jsem v kontaktu se třemi, ale na toto téma jsme prozatím řeč nezavedli.

Proto mě napadlo zeptat se tady, pokud tvrdíte, že tuto problematiku řeší vydavatelství samo, problém vyřešen. Já měl zato, že si musím font (pro komerční účely) vyřešit sám a že vydavatelství je to fuk.

Obával jsem se toho - Např. bych vybral nějáký "zakroucený" font pro názvy kapitol a později by se přišlo na to, že k němu nemám licenci pro komerční využití.
Návštěvník

Příspěvekod shalom3 » 25. říjen 2017 12:32

Font není tak důležitý jako obsah ;) , nicméně pro běžné čtení čehokoli je nejlepší nějaký obyčejný, nejlépe bezpatkový font jako Arial, ve více řezech (např. Bold pro nadpisy, bold kurzíva pro podnadpisy apod.). Ony ty různé exotické fonty spíš unaví oči, než by přinesly estetický zážitek. Takové fonty jsou spíš jen jako "koření" grafiky.
shalom3

Reputace: +624

Příspěvekod ivusakzkrabice » 25. říjen 2017 12:36

Tak záleží na tom, zda jim to do vydavatelství budeš posílat elektronicky nebo jim to dáš na papíře. Pak bych se držela základních písem ve Widlích - na papír pro dlouhý text patří patkové, elektronicky s předpokladem, že to bude někdo číst na monitoru, tak bezpatkové
ivusakzkrabice

Reputace: +236

Příspěvekod PandaWild » 25. říjen 2017 12:48

Hlavně to mít jako styly, aby se to pak dalo snadno změnit hromadně v celém textu (aniž se rozsype formátování).
PandaWild

Reputace: +1548

Příspěvekod Návštěvník » 25. říjen 2017 12:54

Ještě mě tak napadlo, jak je to například s fonty u obrázků (náčrtů), které by se eventuálně měly v knize objevit?

Řekněme, že chci do knihy zahrnout náčrt vlakového nástupiště i s cedulemi nesoucí název konkrétních zastávek. V takovém případě vypadá Arial nebo TNR přeci jen dosti nevěrohodně. Nebo třeba Tolkienova mapa s názvy měst/údolí apod.. K tomu bych si potřeboval najít asi nějáký vlastní font, např. na již zmíněném fontsquirrel nebo to přeci jen nechat vše na vydavatelství?
Návštěvník

Příspěvekod Návštěvník » 25. říjen 2017 12:56

PandaWild píše:Hlavně to mít jako styly, aby se to pak dalo snadno změnit hromadně v celém textu (aniž se rozsype formátování).

Píši v Adobe Indesign tak snad to nebude takový průšvih.
Návštěvník

Další

Zpět na O grafice nejen vektorové