Envato a evropská DPH

Diskuse o ostatních - menších - fotobankách, jako je CanStockPhoto, Depositphotos, StockFresh, CutCaster, YayMicro a další

Envato a evropská DPH

Příspěvekod ftb » 18. březen 2015 16:32

Tak teď jsem se kapánek vyděsil - Envato (Photodune, GraphicRiver, ...) sice není evropská fotobanka, poněvadž sídlí v Austrálii, ale ve smlouvě s autorem (Author Terms) v podstatě píše, že tyhlety evropské sračky si má autor řešit sám:

Author house-keeping

22. Taxes:

- As an author on Envato Market, you are responsible for paying any taxes that apply (with the exception of VAT in an EU Member State).

- Envato will charge, collect and account for VAT in an EU Member State when a buyer is located in an EU Member State and does not provide a valid EU VAT Identification number. When a buyer is located in an EU Member State and does provide a valid EU VAT Identification Number, it is the buyer's responsibility to self-account for VAT. It is not your responsibility as an author to account for VAT when a buyer is located in an EU Member State.

- If required by law, we may deduct or withhold taxes (including withholding tax) in connection with your being an author. If so, we will give you relevant documentation that's required by law about the deduction or withholding (like documentation allowing you to access rebates or credits, or to manage your tax affairs).

- We may collect geographical location information to determine your location, and other information from you that may be used for tax purposes (so the information you give us must be accurate).

Naštěstí tam moc věcí nemám, takže to jdu raději smazat... Jak to řešíte vy ostatní, nebo to neřešíte?
Hodnocení: 0
ftb

IP: 109.80.238.1xx

Reputace: 0

Re: Envato a evropská DPH

Příspěvekod Hollygraphic » 18. březen 2015 19:11

Já tedy nevím kde to čteš :) Je tam napsáno, že EU DPH vybíra Envato a hned ta první věta že jak autor na envato jsi odpovědný za placení daní (daň z příjmu) s vyjímkou výběru DPH ze zemí z EU.
Logo–CID Designer/vladimirholan.cz
Hollygraphic

Reputace: +10

Re: Envato a evropská DPH

Příspěvekod ftb » 18. březen 2015 19:52

Hmm, stačí přečíst ty další dvě věty:

... a pak jsem zjistil, že jsem si popletl kupujícího a prodávajícího :) Tak nic, vypadá to, že je to OK.
ftb

IP: 109.80.238.1xx

Reputace: 0

Zpět na Ostatní microstock fotobanky