Jak zlepšit prodeje?

Místo pro ty, kteří se rozhodují zda zkusit prodávat své fotografie / ilustrace na fotobankách a potřebují posoudit, zda jsou na to jejich práce (fotky, ilustrace) vhodné - stačí uvést odkaz na portfolio/galerii. Případně pokud potřebují vybrat z portfolia 10 nejlepších kousků pro vstupní test na Shutterstock.

Jak zlepšit prodeje?

Příspěvekod Kikinusska » 28. únor 2017 13:46

Ahoj fotobankéři,
Teprve nedávno jsem se dozvěděla, ze vubec něco jako fotobanka existuje a protože mi to přišlo super, zkusila jsem si taky založit účet na shutterstocku. Objevila jsem tohle forum a již nějakou dobu si ho čtu. Níže posílám odkaz na me malinké portfolio a prosím vás o názory. Pravda je, ze jsem prodala pouze několik jednotek obrázků :)( asi za 3 mesice). Trošku tápu, jaka témata kreslit, aby o me byl zájem. Me se zatím v podstatě prodala jenom nějaka kreslena pozadí a tulipan. Tak jsem myslela, ze bych asi pokračovala více v těch pozadich, protože zvířátka moc nefrci :). Máte nějaké nápady na zlepšení? Myslite te by třeba pomohlo přidat k některým obrázkům texty, nějak upravit barvy, styl, kreslit úplně jiná témata, nebo prostě jenom více a více přidávat?
Předem děkuji za vaše názory.

https://www.shutterstock.com/g/Kikinusska?language=en
Hodnocení: 0
Kikinusska

Reputace: 0

Re: Jak zlepšit prodeje?

Příspěvekod Ravennka » 28. únor 2017 14:05

=> přidávat je ten klíč ;)
=> dělej v RGB a používej poutavější barvy (nemyslím tím nějaký neon, nebo co vypálí oči, ale syté a poutavé barvy) - když se samozřejmě nejedná o nějaké stylizované věci, kde se hodí pastelové nebo vintage barvy
=> obecně to chce lépe pracovat s barvami - viz třeba tohle https://www.shutterstock.com/cs/image-v ... LjvDA-1-33 ty šipky skoro ani nejsou vidět... takže něco nakoukat, načíst, experimentovat - ono to přijde, časem se zlepšíš ;)
=> chce to obrázek 2x zkontrolovat, než ho pošleš - třeba tady https://www.shutterstock.com/cs/image-v ... HLjvDA-1-5 je očividně ta poslední černá hvězda špatně, má jiný přechod, než všechny ostatní. Taky by tomu určitě pomohlo, kdyby neměly rámeček s černým přechodem... vůbec se neboj toho, že to bude moc jednoduché, když tam přechod nedáš ;) můžeš potom přidat kw "Flat" :mrgreen:
=> taky trochu zapracovat na popiskách a kw - u těch hvězd třeba píšeš, že jsou žluté, ale ony jsou spíš oranžové; je spousta slov, které jsou relevantní a chybí Ti tam - používej na kw některé udělátko, např.: http://microstockgroup.com/tools/keyword.php nebo http://arcurs.com/keywording/ nebo někdo používá přímo to udělátko od SS...

Ono se to časem zlepší, ty začátky jsou obtížné... časem to bude už rutina - jenom budeš hledat témata a počítat peníze Obrázek
+PandaWild, +Pitju Hodnocení: +2
Ravennka

Reputace: +853

Příspěvekod Kuliparek » 28. únor 2017 14:10

Ono je tohle dost individuální. Ze začátku bych zkoušel pár ilustraček vždycky k jinýmu tématu a co ti dobře pojede a hlavně, aby tě to i bavilo, tak taková téma dělej :-)

Zkus třeba pár pozadí, pár textur, pár log třeba, pár sezónních věcí, pár postaviček atd...

Zjistíš pak, co tě bude bavit a co se ti dobře prodává :-) A ještě k tomu se tímhle zdokonalíš v programu :-)

Jinou radu asi nemám. Je důležitý zjistit, co tě bude bavit "čárat"

Pak je ještě otázka, jestli ti jde o zábavu nebo spíš o výdělky :-D
Kuliparek

Reputace: +34

Příspěvekod Kikinusska » 28. únor 2017 15:03

Dekuji za reakce.Tak je pravda ze s barvou docela bojuji. Jak do monitoru koukám dlouho a všechno si můžu hezky vyzoomovat - zda se mi to ok, pak se třeba kouknu do galerie na telefonu a najednou je tam nějakej tmavej hnusnej bubak. :D využívám dost často tu základní paletu barev v ai a asi to není úplně ono. Když prohlížím portfolia jiných, jsou ty barvičky takové krásně jasné.
U těch hvězd ta poslední asi zaniká v tom gradientu a pak to vypadá jako chyba, což je blbé. To si pak nikdo nekoupí.
Za kw my už pár věcí vykopli jako irelevantní kw. Můžeš být prosím konkrétnější, co za kw te například hned napadlo? Možná na to jdu nějak špatně.
Asi máte pravdu, ze to chce zkouset a experimentivat a pridavat.
Kdyby me to neba, nevěnovala bych tomu svůj volný čas, kterého se zda uz tak dost málo, ale kdyby z toho vznikl časem privydelek, vubec bych se nezlobila. Přeci jen, to bych nebyla na fórum fotobanky, ale malovala bych si doma do šuplíku. Samozřejmě člověk ma z prodeje radost i kvuli jakémusi uspokojení, ze to jeho snažení alespoň někomu k něčemu bude.
Kikinusska

Příspěvekod shalom3 » 28. únor 2017 15:21

Pochybuji, že by se dala poradit nějaká univerzální magie, vkus kupců je rozličný.
Co se týká těch barev, je to otázka. Určitě ne každý preferuje výrazné barvy a také se to ne vždy hodí. Můžeš zkusit nahlédnout na server m-rank.net, konkrétně třeba do sekce Top marketability - http://m-rank.net/#top3. Je vidět, že mohou být úspěšná i portfolia, která neobsahují příliš mnoho obrázků. U řady z nich je vidět určitý jednotný styl v celém portfoliu. Je tam třeba i někdo, kdo dělá jen samé černobílé piktogramy.
Tvoje portfolio zatím není velké, ale prodeje máš. To lze při dnešní konkurenci považovat za úspěch, takže pokračuj.
shalom3

Reputace: +575

Příspěvekod GreatWhite » 28. únor 2017 15:31

Já bych zkusil i vytěžit z těch obrázků víc variant. Třeba z tohoto https://www.shutterstock.com/cs/image-v ... -582864988
udělat číslům stínování, ohraničit čísla černou, potom bílou na tmavém pozadí, jiné barevné gradienty....ono pak by narůstalo i portfolio rychleji ;)
GreatWhite

Reputace: +68

Příspěvekod Ravennka » 28. únor 2017 15:43

Jj, ta základní paletka není úplně ono. Já taky občas bojuju s barvama, tak od toho existuje třeba adobe kuler, a nebo podobné fíčurky, kde jsou už připravené hezké barevné kombinace od cizích... jenom si vybereš, co se Ti hodí :mrgreen: (na kw mrknu a ještě se později ozvu)
Ravennka

Příspěvekod Kikinusska » 28. únor 2017 16:31

Ajaj a mně by se nějaká ta magie hodila. Tak alespoň jsem se zkusila zeptat :-D
Stylizovaná portfolia jsou moc krásná, ten odkaz jsou nějaká nejlépe prodejná? Narazila jsem třeba na portfolio, kde byla jen zvířata kreslená jakoby zjednodušenými tahy perem - to mi třeba přišlo fajn a dokážu si i představit, že si to někdo koupí. Jak na tom bylo s prodejností, to netuším, ale předpokládám, že asi dobře - jinak by to snad ten autor pořád nemaloval. Já to mám teda zatím každej pes jiná ves, což je dáno asi tím, že zatím tak nějak nevím a jen zkouším a vůbec asi nějak ten styl zatím nemám. Dokážu si ale představit, že pro kupce je mnohem zajímavější, když má k dispozici například celou sérii bussiness panáčků v jednom duchu v různých situacích, které může použít do různých věcí, než když je třeba jen jeden.
Varianty jsou určitě dobrý nápad. Je to určitě rychlejší verze tvorby obrázků, než malovat celé znovu. Ta čísla zapadla někde v propadlišti fotobanky, tak se možná alespoň oživí, když vytvořím další variantu.
Barvičky jsou hodně otázkou osobního vkusu, ale třeba na takové ty firemní materiály a spol. se ty jásavé docela nabízejí. Nějaké fíčurky na barvičky si zkusím najít :-D, to je určitě dobrý zlepšováček.
Kikinusska

Příspěvekod Ravennka » 28. únor 2017 16:38

Tak kw - ad ty hvězdičky, mrkni třeba na moje kw (ne že by to bylo terno) https://www.shutterstock.com/image-vect ... v7r7FA-1-1 nejen rate, rating, ale třeba taky evaluate, rank, ranking, quality, judgement, atp... :) ty stránky na kw, které jsem psala předtím, tomu opravdu pomáhají hodně :mrgreen:

Hodně dobré mi přijdou ty kraslice, vůbec bych se nebála jich vyfrkat před velikonoci víc... a nezapomínej tam přidat slovo "isolated", i do popisků... isolated on white background ;) a chybí Ti tam zásadní kw jako: festive, holiday, ornate, decor, tradition, religious, symbol, ... taky třeba design, illustration (to se dá nacpat skoro všude), je-li to vektor dávám do kw i "vector" (je-li to k něčemu, netuším), přidat barvy, které jsou hojně využity v ilustraci :mrgreen:

nebo třeba tohle - https://www.shutterstock.com/image-vect ... LjvDA-1-20 love, lovers, romance, people, girl, boy, gentleman, lady, outline, simple, symbolism, sunset (klidně bych to tak označila), dawn, grey, walk, romance, poster, card, copyspace :D (to je taky takové vděčné slovo, když je tam to místo)...

Obecně koukám, že to chce víc synonym (imho). Někdo nedá dopustit na 20 přesných kw, já prostě si myslím, že čím víc, tím líp - ale nejsem tady ani zdaleka ta "nejlépě vydělávající" a už vůbec ne ten největší umělec... ale kecat by mi šlo Obrázek
+Baldion, +PandaWild Hodnocení: +2
Ravennka

Příspěvekod Baldion » 28. únor 2017 17:08

Fíha, dobrá práce :D
Samozřejmě bych velmi nerad dělal chytrého (jsem tu chvilku a nic neumím ;) ), ale zkusil jsem toho chlapa se ženskou jen tak pro zajímavost kliknout na http://microstockgroup.com/tools/keyword.php a vyšlo mi tam třeba:
sun, nature, sunset, vector, illustration, summer, woman, silhouette, couple, love, tree, man, background, people, female, romantic, art, family, sunlight, young, boy, girl, lifestyle, body, happiness, party, happy, activity, friendship, human, friend, harmony, parent, girlfriend, valentine, boyfriend, love .......

V každém případě jsou ty nástroje na kw super. Ze začátku jsem se s tím mořil sám, takhle je to o dost jednodušší.

Jojo, mě jde kecání taky, teď jen aby se mi taky něco prodalo :lol:

Držím pěsti :)
Baldion

Reputace: +109

Další

Zpět na Posouzení fotografií a ilustrací