má pro mě cenu zkusit fotobanky?

Místo pro ty, kteří se rozhodují zda zkusit prodávat své fotografie / ilustrace na fotobankách a potřebují posoudit, zda jsou na to jejich práce (fotky, ilustrace) vhodné - stačí uvést odkaz na portfolio/galerii. Případně pokud potřebují vybrat z portfolia 10 nejlepších kousků pro vstupní test na Shutterstock.

má pro mě cenu zkusit fotobanky?

Příspěvekod janapechlatova » 10. leden 2018 19:23

Dobrý den,
chtěla bych vás poprosit o názory. Jsem fotografka a profesně se mi daří, jen jsem si vytížeností zhoršila zdraví a nadále nevím, kolik času budu moci trávit dlouhým focením klientů. Proto hledám alternativy... Mám jich více, takových, o nichž vím, že s mým rukopisem půjdou. Další, pro mě naprosto neznámou (kamarádka mi vnukla nápad) jsou právě fotobanky. Je to pro mě naprosto neznámý směr a tak jsem četla, co se dalo. Většinou se psalo o tom, jak lidé sejdou z toho, co je baví a fotí to, co se prodá. Jinak není taková šance... Myslíte, že je to pravda? (mluvím o případech, kdy koníčkem je ne zcela reklamní fotografie). Je šance výdělku i s méně nabízenými fotografiemi a s "jednotným" námětem? Nebo byste mi doporučili neztrácet tím s takovými fotografiemi čas?
Mé portfolio najdete na: https://www.facebook.com/Photography.Jana.Pechlatova/
Děkuji moc za názory, vážím si jich.
Hodnocení: 0
janapechlatova

IP: 82.117.139.1xx

Reputace: 0

Re: má pro mě cenu zkusit fotobanky?

Příspěvekod castyhost » 10. leden 2018 19:35

myslim, ze pro fotobanky je tvy prace skoda, kupujici to neoceni, sezere to cas, nejakej navrat pri portfoliu kdyz zacnes dnes bude za dva tri roky a budes tam muset nallit 2-3tis fotek

delej radej workshopy, nebo takovyho viz "navolnenoze" neco pro zbohatliky s drahejma fotakama
castyhost

IP: 92.240.163.2xx

Příspěvekod janapechlatova » 10. leden 2018 19:40

Děkuju... tušila jsem to a proto jsem se ptala... tím, že s tím nemám zkušenosti, těžko se to odhaduje a energie nazbyt momentálně moc není...
janapechlatova

IP: 82.117.139.1xx

Příspěvekod CaptureLight » 10. leden 2018 19:52

No.Nenechal bys se odradit.Kolega Prosický z NaturePhoto, který fotí pouze zvířata (a skvěle) taky dlouho váhal. Poslední zpráva tu od něj proběhla loni, že uvažuje o přidání dalších fotobank.
Takže to asi smysl má i pro profesionály.
Nečekej ale rychlé a velké příjmy. Spíše pomalý růst. Něco ve stylu toho, co jsem tu kdysi napsal.
Držím palce.

2009 - 4 fotobanky - cca 200 fotek / fotobanka - radost, že to jde
2010 - 10 fotobank - cca 500 fotek / fotobanka - deprese, že to nejde
2011 - 13 fotobank - cca 750 fotek / fotobanka - krize, že to nemá cenu
2012 - 16 fotobank - cca 1100 fotek / fotobanka - radost, že jsem to nevzdal
2013 - 22 fotobank - cca 1800 fotek / fotobanka - spokojenost,že to má smysl
2014 - 13 fotobank - cca 2250 fotek / fotobanka - víra, že to vydrží
.....
.....
.....
2018 - 9 fotobank - cca 9500 fotek / fotobanka - ještě to má smysl
CaptureLight

Reputace: +42

Příspěvekod shalom3 » 10. leden 2018 19:59

Souhlas, tématicky i provedením jsou to umělecké fotky. Microstockové fotobanky na tohle nejsou. Stačí, aby sis zadala některá klíčová slova, která by se mohla vztahovat ke Tvým fotkám a uvidíš sama, co Ti vyjede.
Na druhé straně, s focením máš určitě velké zkušenosti a ty microstockové fotky by Ti asi problém nedělaly. Takže podle uvážení a času.
shalom3

Reputace: +584

Příspěvekod Baldion » 10. leden 2018 20:13

Přiklonil bych se k "castyhost". Portfolio je nádherné a očividně máš hromadu zkušeností. Pokud máš alespoň trochu komunikační schopnosti (a podle těch pár řádků, které jsi tady napsala, tak máš), tak se věnuj workshopům a kurzům pro lidi, co jsou ochotní zaplatit někoho, kdo jim pomůže. Zisk bude mít určitě rychlejší náběh než fotobanky. Jen to teda taky není úplně nejpohodlnější cesta.
Jak ale psala Shalom, pokud by se ti stýskalo po jiném druhu focení, tak bys rozhodně na fotobankách uspěla. Držím pěsti. ;)
Baldion

Reputace: +109

Příspěvekod Ravennka » 10. leden 2018 20:20

Hlavně když člověk umí fotit, tak pak není problém si doma udělat malé studio a fotit tohle, tamto, tuhlecto... z každého se udělá série a rázem je to fotek jako máku. Sice to sežere čas, ale aby to dělalo nějaké kapesné - nemyslím si, že by to bylo tolik práce :)

Hlavně když už půjdu někam fotit, tak u toho cvaknu i něco "mimo" (a je úplně jedno, že to není myšlené pro fb) a i to něco prodá... já když vytáhnu foťák kvůli něčemu, tak pak projdu naší zahradu, udělám pár výcvaků a vždycky se to párkrát prodá i tak - a to moje jsou jenom výcvaky nahnilých jablek, detailů listů a podobný kraviny. Od někoho profi to bude mít jinou šťávu 8-)

Ale ano, samozřejmě jinde budeš mít peněz víc, fotobanky mají tu výhodu, že jsou pasivní příjem... takže spíš kolik se ti chce investovat energie do něčeho nejistého :)
Ravennka

Reputace: +868

Příspěvekod Hamin » 10. leden 2018 23:08

Fotky jsou pěkné a vyloženě umělecky zaměřené. Na běžný microstock bych to s tímto typem fotek neviděl, ale když už zkusit fotobanky, tak bych to zkusil na Stocksy. To je trošku jinak umělecky zaměřená fotobanka. Je tam vyžadována exklusivita.

Zde odkaz na Latest přidané fotky na této fotobance. Jsou to jiné fotky, než na běžném microstocku ;)

https://www.stocksy.com/latest
Nikon D7100, Sigma 17-55 f2.8 OS HSM, Sigma APO EX DG 70-200 f2.8 MACRO II, AF-S Nikkor 35mm f1.8, Nikkor AF D Micro 60mm f2.8, Flash SB-700, Softbox 60x60 for SB flash
Hamin

Reputace: +81

Příspěvekod Fug4s » 11. leden 2018 07:39

Portfólio je to nádherné, možná že by to bylo něco trochu jiného než komerční fotky kterých jsou tam milióny. Všichni se snažíme najít nějaké díry na trhu než fotit to samé co už tam je. Já se tedy zatím jen učím takže fotím co mě baví a to čeho už tam jsou kvanta. Možná proto neprodávám. :)

CaptureLight píše:2009 - 4 fotobanky - cca 200 fotek / fotobanka - radost, že to jde
2010 - 10 fotobank - cca 500 fotek / fotobanka - deprese, že to nejde
2011 - 13 fotobank - cca 750 fotek / fotobanka - krize, že to nemá cenu
2012 - 16 fotobank - cca 1100 fotek / fotobanka - radost, že jsem to nevzdal
2013 - 22 fotobank - cca 1800 fotek / fotobanka - spokojenost,že to má smysl
2014 - 13 fotobank - cca 2250 fotek / fotobanka - víra, že to vydrží
.....
.....
.....
2018 - 9 fotobank - cca 9500 fotek / fotobanka - ještě to má smysl

S dovolením trochu odbočím, prosím CaptureLight co bylo pro tebe rozhodující zrušit/přidat FB. Mám 6 FB + 3 do kterých jen nahrávám videa. Jsem na FB teprve rok (cca 1600 fotek/ilustrací), ale zatímco na prvních 3 FB se docela celkem prodává, tak u dalších 3 pořád bojuji jestli tam nepřestat nahrávat. Bigstock + Deposit je pár prodejů a o 123RF ani nemluvím (tam mě drží jen báje a pověsti že se to rozjede + lehké nahrávání). Nevím jestli zkusit další FB, že by se někde prodávalo lépe, ale už se mi to nechce někam nahrávat znova. Díky
Fug4s

Reputace: +52

Příspěvekod zbynek » 11. leden 2018 08:22

Opravdu hezké obrázky. Myslím si, že zkusit to dát na fotobanky smysl má. Já dávám na fotobanky to, co mě zůstane ze zakázek, architektura, památky, výcvaky z reportáží, předměty na bílém pozadí, prostě takový mix, co bych jinak smazal. Taky fotky z dovolených a podobně.

O nějakou cílenou tvorbu se tedy nejedná ani náhodou. Občas se nestačím divit, co vše se prodá. Myslím si, že šikovný fotograf se tímto způsobem může dobře uživit. Tvůj styl je zajímavý a určitě si najde svůj okruh zákazníků.
zbynek

IP: 90.176.73xx

Další

Zpět na Posouzení fotografií a ilustrací