Portfolio zhodnoceni - rady

Místo pro ty, kteří se rozhodují zda zkusit prodávat své fotografie / ilustrace na fotobankách a potřebují posoudit, zda jsou na to jejich práce (fotky, ilustrace) vhodné - stačí uvést odkaz na portfolio/galerii. Případně pokud potřebují vybrat z portfolia 10 nejlepších kousků pro vstupní test na Shutterstock.

Re: Portfolio zhodnoceni - rady

Příspěvekod navstevnice » 28. červenec 2015 19:23

Zkus trochu zamakat na technice a stylu, mas tam pekne udelany veci, ale i veci, ze kterejch je poznat, ze jsi chtel mermomoci nafouknout portfolio a komercni hodnota je dost nizka. Super jsou klauni, dzusiky, sluchatka i ty novy floral ramecky. Pokud nechces bejt cvicena opice, co seka devadesatkovy textury a pujdes spis do kvality, projed si par tutorialu, obrovsky ti to pomuze a nakoukas tim i uz zmineny barvy. :)
Hodnocení: 0
navstevnice

IP: 213.220.254.2xx

Reputace: 0

Příspěvekod Majk88 » 28. červenec 2015 20:23

čaute, moc pěkné portfoli...líbí se mi ty postavičky na tom bych určitě pracoval....já to mám hodně podobné..ale mám o něco větší portfolio..měl jsem první výběr nedávno...ale pořád to není ono.... můžete ohodnotit i moje portfolio?....budu rád za každý postřeh.

http://www.shutterstock.com/cat.mhtml?g ... id=1534331

Majk
www.majkportfolio.com
"Graphic Design is my passion"

Můj Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCfq2wfheTSWhougx_BLhEbw
Majk88

Reputace: +35

Příspěvekod Magda » 29. červenec 2015 06:40

Popřemýšlejte co od fotobank čekáte. Pokud je pro vás důležité, že se něco učíte, baví vás to a není pro vás podstatné, jestli se to prodá nebo ne, tak na tom asi tolik nezáleží co a jak děláte. Pokud je pro vás ale důležitější abyste svoji tvorbu prodávali a vydělávali, tak pak je nutné, abyste měli v portfoliu hlavně to, co zákazníci mikrofotobank hledají. Je nutné věnovat nějaký čas tomu, abyste zjistili kdo v mikrofotobankách nakupuje, na co se tyhle vektory využívají a o co je zrovna v současné době zájem.

Když jde o Shutterstock, tak je užitečné si prohlídnout nejprodávanější vektory a portfolia - najdete je tady http://m-rank.net Je zajímavé, že mezi nejprodávanějšími autory najdete různé styly a různé náměty, každý z nich ale dělá kvalitní věci. A to je podle mě důležité - najít si mezi náměty o které je ve fotobankách zájem takové, které vám dobře půjdou a budou vás bavit a těm se pak věnovat. Připadá mi, že víc vydělá ilustrátor, který nabízí v něčem lepší a kvalitnější práci než většina ostatních než ten, který má v portfoliu všechno možné, ale většinou v podprůměrné kvalitě. Co si o tom myslíte? A když už vím co chci dělat, tak je ještě vhodné průběžně sledovat o jaký styl a jaké barvy je zrovna zájem, protože tohle se docela často mění.

Z vašich portfolií jsem pocit, že jste ještě většinou neobjevili, čemu se chcete věnovat a že zatím zkoušíte všechno možné. Je to tak nebo se pletu? Pokud to tak je, tak bych se tomu zkusila teď nějakou dobu věnovat - najít to, co půjde nejlíp a co vás bude bavit a v tom se pak postupně zlepšovat.
Magda

Příspěvekod vencastastny » 29. červenec 2015 07:13

Já jsem na tom taky o trochu lépe. Prostě kresli a snaž se zamakat na technice.

Po 1 roce mam 178 vektorů a $225.46
vencastastny

IP: 89.102.234.xx

Příspěvekod Sisa » 29. červenec 2015 20:44

Magda má pravdu.
Ptáte se na rady a pak tam prsknete rýži s UHO (univerzální hnědá omáčka) na 10x úhel jinak a divíte se, že to nik nechce. Proboha nastudujte si food styling, vždyť to vypadá jako jednou použité, kdo si myslíte, že si to koupí? Nezlobte se, ale je to děs.
Majk má dobrou fotku s těmi třešněmi, trochu tvrdý stín vespod, chtělo by to vymakat postprodukci, ale to mu jde. Rajčátka se nám trošku připálila, holky jedny, ale mají dobrý úhel.
Jako profesionální grafik z artu v reklamce, kde SS je povinný denní chleba, mi z komerčního hlediska zcela uniká smysl fraktálu. O čem to je? Hm, dobrý. Hm, no to je hezký.....a dál? Kam s tím dál? Kam já bych to tak použila? Do katalogů o žrádle pro Albert NE, na plakáty NE, pro obchodní lifestylové centra NE...kam teda????? Píšu to schválně, protože toto jsou moji klienti kteří spotřebují kvantá a kvantá fotek, grafik, life- stylových jídel, hadrů, ovoce, rajčat na 100 způsobů, buttonů a všeho možného......a tam je ten potenciál. Tvořte pro ně. Oni jsou vaše publikum. Za každým takovýmto holdingem sedí buchty a borci na DTP a denně stahují mraky fotek a vektorů pro které mají využití. Když chcete fotit ovoce, žrádlo, jezděte do Lidlu - ten má luxusní letáky, a okukujte jak to fotí, co frčí, focení seshora, na deskách, s drobky. Ovoce má super nafocený Albert na zadních stranách, sbírejte si letáky, studujte úhly, světla, zabarvení. Všechno je prohnané 100x postprodukcí, nebo si myslíte že ty rajčata jsou od přírody takto červená???? Vygoglete si: "how make food styling" a začnete se divit.......
Vymakejte vektory. Ani jeden z vás nemá téma které tady nebylo, všechny butony, krajinky, sluníčka a jiné serepetičky jsou tady už 100x, odněkuď jste se inspirovat museli, ale taky je tvrdá pravda o tom, že jsou tady v kvalitě o několik úrovní výš. Logicky otázka....co si jako profesionál stáhnu pro klienta????? Kam půjdou doláčky? Správně.....někam jinam k někomu jinému, kdo má tu levlovou úroveň.
Než se všichni urazíte a začnete si říkat, že tohle nemáte číst zapotřebí, a skákat jak popálení na židli, zamyslete se. Není v tom nic osobního. Je to pouze zrcadlo z druhé strany. Komerční, z té strany která nakupuje a která se tím živí. Ptáte se, co chce druhá strana, protože to nevíte. Tak už to víte. Chce toto: nádherné, přebarvené fotky až kýčové, vymakané vektory pro mainstreemové užití. Neohrnujte nos...že chcete tvořit jako to umění, a přece vy uděláte díru do světa svým neotřelým nápadem..ten mainsteem přátelé, má ty peníze, které vy chcete a to je přesně to, co píše Magda. Zamyslete se co vlastně chcete dělat. A pak se tam vydejte. Po cestě se budete zdokonalovat, ale hlavně neskákejte z jednoho na druhé a ani jedno pořádně. Pak nemůžete šlápnout vedle.
Sisa

Příspěvekod Bananaboy » 29. červenec 2015 21:07

Teda, to je úplný, fotobankový "Mein Kampf". K dokonalosti chýba už len link na tvoje portfólio. Ale chápem, že ho aj tak nedáš.
Adobe Illustrator CS5 | NIKON CoolPix P510
Bananaboy

Reputace: +767

Příspěvekod admin » 29. červenec 2015 22:02

Bananaboy píše:Teda, to je úplný, fotobankový "Mein Kampf". K dokonalosti chýba už len link na tvoje portfólio. Ale chápem, že ho aj tak nedáš.

Já myslím, že Sisino portfolio vůbec není důležité, to co psala napsala z hlediska kupujícího a já se pod to můžu jen a jen podepsat - mám obdobné zkušenosti ještě z dob, kdy jsem dělal pro korporát :)
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
admin
Site Admin

Reputace: +394

Příspěvekod Majk88 » 29. červenec 2015 22:20

díky za super rady, jak Sisa píše .. neberu to jako kritiku, ale opravdu jako dobrou radu a trochu prozření :) .... určitě neskáču a nenadávám...a jsem rád, že může dát trochu i jiný názor a pohled....o těch fraktálech máš pravdu, že to není nějak k ničemu....já to spíše pojal tak, že ..se to může hodit jako různá pozadí pro brožury, web apod...fraktály se mi moc líbí a baví mě je vytvářet....dokonce jsou něco co se mi prodává snad nejvíce....Takže musím popřemýšlet co dál :) ... každopádně díky za postřehy
www.majkportfolio.com
"Graphic Design is my passion"

Můj Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCfq2wfheTSWhougx_BLhEbw
Majk88

Reputace: +35

Příspěvekod sedmicka7a » 29. červenec 2015 22:25

Sisa píše:mi z komerčního hlediska zcela uniká smysl fraktálu. O čem to je? Hm, dobrý. Hm, no to je hezký.....a dál? Kam s tím dál? Kam já bych to tak použila? Do katalogů o žrádle pro Albert NE, na plakáty NE, pro obchodní lifestylové centra NE...kam teda?????

Když jsme u těch fraktálů, tak ty se mi docela prodávají. A apropó doma máme takovou tu voňavku na textílie a pro osvěžení vzduchu od Dedry, píšu to jsem protože ta lahev je potištěná fraktálem, klidně pošlu foto. ;) Jasně, že mají menší využití než téměř přesycená fotografie borůvek, atp. , ale co třeba obrazy do interiérů, proč ne na plakáty? Můžou být třeba o vnitřní energií nebo pozvánce na nějaké meditace, seminář o vnitřních energiích a podobných věcech?

Jinak v těch ostatních věcech máš pravdu :) .
Naposledy upravil sedmicka7a dne 29. červenec 2015 22:45, celkově upraveno 1
http://www.megapixel.cz/foto/106527
http://www.shutterstock.com/gallery-2703055p1.html
sedmicka7a

Reputace: +69

Příspěvekod Sisa » 29. červenec 2015 22:27

Jsem netušila, že tak zaujmu.....:-)
Banany, já se neživím portfoliem, já se živím grafikou a k tomu využívám pro všechny korporáty vás...všechny. Fotobankéře. :-) A díky bohu za vás, všechno to tvořit, tak letáky vychází jednou za čtvrťrok......
Proto náhled z druhé strany, pro koho to všechno vlastně tvoříte a kreslíte. Já jsem těch 0,33 dollarů co se Ti připsalo v pondělí.....A věř, že když můžu, ráda stáhnu to co se tvoří na domácí půdě.
Sisa

PředchozíDalší

Zpět na Posouzení fotografií a ilustrací