Posouzení fotek

Místo pro ty, kteří se rozhodují zda zkusit prodávat své fotografie / ilustrace na fotobankách a potřebují posoudit, zda jsou na to jejich práce (fotky, ilustrace) vhodné - stačí uvést odkaz na portfolio/galerii. Případně pokud potřebují vybrat z portfolia 10 nejlepších kousků pro vstupní test na Shutterstock.

Re: Posouzení fotek

Příspěvekod PandaWild » 2. prosinec 2015 09:50

Změnit na editorial už myslím dodatečně nejde. Osobně bych to spíš risknul (není to až tak jednoznačné), ale pokud chceš raději jistotu, tak bys to mohl smazat a ve Photoshopu ty obrázky odstranit a poslat to znovu (opět jako RF). Což je risk, že to podruhé už nemusí přijmout. Ta plocha je absolutně černá, tak by neměl být problém klonovacím razítkem odmazat na straně ty hlavní obrázky - stačí ta postavička a ty 2 přední balonky, zbytek bílého rastru by se mohl nechat, jen ho vhodně zakončit do kulata. Pak by to už mělo být v pořádku, podle ostatní grafiky se to už nedá rozpoznat.
Hodnocení: 0
PandaWild

Reputace: +1447

Příspěvekod hypotekyfidler.cz » 2. prosinec 2015 10:47

Ty tenisky jsou krásným příkladem různých možných pohledů na stejnou věc. Z puristického hlediska je to samozřejmě špatně a také je spousta editorů vyhodí - na Šutru a iStocku určitě. Jaké je ale skutečné riziko, že dojde na nějaký opravdový problém? Když budu optimista, tak se ta fotka prodá celkem třeba desetkrát (v průběhu několika let) a jaké je riziko, že to nějaký ten čínský umělec či výrobce najde, pozná a bude reklamovat? Já se na svět dívám přesně opačným stylem než Neznámý a už skoro 50 let mi to prochází výborně - doufám, že to nezakřiknu.
Myslím, že vynaložené úsilí v této branži příjmům ve většině případů neodpovídá - to ostatně přiznal i jeden místní excelentní fotograf, jehož fotky patří k těm nejprodávanějším. Ale to nevadí, pokud to děláš pro radost a bereš to jako hru.
hypotekyfidler.cz

Reputace: +239

Příspěvekod knutt » 2. prosinec 2015 12:11

Myslím že tu kvalitu hodnotí Neznamy příliš negativně-Panda......Nemáš pravdu Pando, hodnocení je realistické a pravdivé.Pokud chce Karelk vydělávat nějaké rozumné peníze má dvě možnosti- stáhnout si tvůj prográmek a přejít na grafiku a kvantitu nebo poslechnout Neznámého a o svém focení více přemýšlet :)
knutt

IP: 81.200.57.1xx

Reputace: 0

Příspěvekod karelk » 2. prosinec 2015 13:21

knutt píše:Myslím že tu kvalitu hodnotí Neznamy příliš negativně-Panda......Nemáš pravdu Pando, hodnocení je realistické a pravdivé.Pokud chce Karelk vydělávat nějaké rozumné peníze má dvě možnosti- stáhnout si tvůj prográmek a přejít na grafiku a kvantitu nebo poslechnout Neznámého a o svém focení více přemýšlet :)

Fotky, které jsem zatím dal na fb, byly foceny spíš tak nějak "pro radost", na cestách, apod. Občas s myšlenkou "to by se mi mohlo hodit na nějakym webu". Teď zkouším fotit fotky prvoplánově do fotobank.

Neznamy píše, že jsou moc dokumentární, nemastné neslané. Máš pro mě nějaké doporučení, nad čím konkrétně se zamyslet? Díky
karelk

Reputace: +3

Příspěvekod hypotekyfidler.cz » 2. prosinec 2015 18:33

Jsem zvědavý, jestli odpoví, ale já ti mohu ukázat jeden velmi názorný příklad.
Zde je má vlastní fotka, nepříliš zdařilá (za dva měsíce on line se prodala jednou): http://depositphotos.com/86475474/
Zde je na stejné téma excelentní fotka jednoho zdejšího fotografa (pokud vím, tak už má mnoho tisíc stažení): http://depositphotos.com/3196834/
Prohlédni si je, najdi pět rozdílů a můžeš na sobě začít pracovat - jako to dělám já.
hypotekyfidler.cz

Reputace: +239

Příspěvekod karelk » 2. prosinec 2015 18:54

hypotekyfidler.cz píše:Jsem zvědavý, jestli odpoví, ale já ti mohu ukázat jeden velmi názorný příklad.
Zde je má vlastní fotka, nepříliš zdařilá (za dva měsíce on line se prodala jednou): http://depositphotos.com/86475474/
Zde je na stejné téma excelentní fotka jednoho zdejšího fotografa (pokud vím, tak už má mnoho tisíc stažení): http://depositphotos.com/3196834/
Prohlédni si je, najdi pět rozdílů a můžeš na sobě začít pracovat - jako to dělám já.

Rozdíl moc pěknej, zkusím podobné věci u svých fotek. Díky
karelk

Reputace: +3

Příspěvekod PandaWild » 2. prosinec 2015 18:56

Mít sebou hrabičky a nejdříve uhrabat sníh. To je jistě ten hlavní rozdíl! :-)
PandaWild

Reputace: +1447

Příspěvekod Neznamy » 3. prosinec 2015 08:22

karelk píše:Neznamy píše, že jsou moc dokumentární, nemastné neslané. Máš pro mě nějaké doporučení, nad čím konkrétně se zamyslet? Díky

hypotekyfidler.cz ukázal pěkný příklad v čem je rozdíl. Já to zkusím okomentovat, v čem se podle mého názoru fotky liší, snad nebude vadit, když použiju k porovnání výše uvedené fotky.

Nejdřív popíšu co mě napadá jako první když ty fotky vidím:
1.) hm, lyžař
2.) paráda, takhle bych chtěl umět lyžovat. Hele jak mu to jde, jak pěkně sviští. A to krásný počasí, co tam je, to bych taky na dovolený chtěl mít. A jak si užívá svobodu a pohyb, co mu lyžování nabízí. Musím být tady v práci, ale raději bych jel na hory. Podívám se na nějaké zájezdy za lyžováním, jo počkej, já neumím lyžovat, a co nějaký instruktor, nebyl by?

Jak je vidět, druhá fotka ve mě vzbuzuje emoce. Láká mě, abych se podíval na služby spojené s lyžováním. Je to tedy fotka vhodná pro použití do reklamy, na webové stránky atp.

A teď v čem vidím rozdíl z hlediska fotografické techniky:
1.) nezajímavý úhel záběru, nezajímavá perspektiva, je to statické, zašedlá barevnost, s lyžařem nejsem v kontaktu - je mi tak nějak ukradený, postava je nečitelná protože je tmavá (plno stínů), kompozičně - brzo vyjede z obrazu - nemá prostor kam jet, mnoho rušivých prvků v pozadí (a to i navzdory tomu, že je hlavní postava v červeném, což by mělo přitáhnout pozornost)
2.) zajímavý úhel záběru, zajímavá perspektiva, jsem "v kontaktu" s lyžařem, působí to dynamicky, vyvážená světelnost - žádné nečitelné stíny, postava zabírá důležitou část fotky a i barvami přitahuje svou pozornost, syté barvy, kompozice celkem OK, ale já bych jí udělal trošku jinak :-)
Neznamy

IP: 88.208.91.xx

Reputace: 0

Příspěvekod Ravennka » 3. prosinec 2015 08:35

Já jsem asi divná, ale to první je prostě reálná fotka, takhle to tam fakt může vypadat... tyo, tam je krpál, jo, to bych si troufla na lyžích, na snowboardu ještě ne... (když pominu to, že je tam hnusný počasí a chtělo by to foto za hezkého dne).

Druhý je prostě na první pohled hlavně Ps, s realitou to nemá nic společného a já jí vnímám jako univerzální nicneříkající reklamní fotku.

Nicméně teda je jasné, že pro většinu reklamních případů je lepší ta fotka 2 (a samozřejmě, na takové provedení moje schopnosti třeba nestačí). Ale pro mě je prostě šíleně odtržená od reality =)
Ravennka

Reputace: +854

Příspěvekod IM_foto » 3. prosinec 2015 09:58

Ravennka píše:Já jsem asi divná, ale to první je prostě reálná fotka, takhle to tam fakt může vypadat...

Rozhodne nechci obhajovat svoji praci, spis pro legraci. Uvedomujes si, ze ta "realna fotka" je taky montaz a jeste do oci bijici?

Ravennka píše:...s realitou to nemá nic společného a já jí vnímám jako univerzální nicneříkající reklamní fotku.

Mozna je dobry si uvedomit, ze na MFB se prodavaji hlavne univerzalni reklamni fotky :), byt nepopiram, ze je plastova :)
IM_foto

Reputace: +54

PředchozíDalší

Zpět na Posouzení fotografií a ilustrací