Posouzení fotek

Místo pro ty, kteří se rozhodují zda zkusit prodávat své fotografie / ilustrace na fotobankách a potřebují posoudit, zda jsou na to jejich práce (fotky, ilustrace) vhodné - stačí uvést odkaz na portfolio/galerii. Případně pokud potřebují vybrat z portfolia 10 nejlepších kousků pro vstupní test na Shutterstock.

Re: Posouzení fotek

Příspěvekod PandaWild » 3. prosinec 2015 10:32

Jo, do reklamy cestovky by si určitě dali raději "svištivou uhlazenou" fotku než tu reálnou (aby to lákalo). Přece jen - tvoříme stock především pro reklamy a ne dokumenty.
Hodnocení: 0
PandaWild

Reputace: +1523

Příspěvekod Neznamy » 3. prosinec 2015 10:33

Ravennka píše:s realitou to nemá nic společného a já jí vnímám jako univerzální nicneříkající reklamní fotku.

Tak to by bylo na diskuzi, co to znamená "společného s realitou". Už jenom to, jaký objektiv fotograf vybere mění realitu, jakou použije hloubku ostrosti, barevnost, čas, atd. To vše jsou parametry, které lidské oko měnit neumí. Ale to už jsme asi daleko od tématu. :-)

No, a právě protože je univerzální, tak má hodně prodejů. Ty neuniverzální mají málo prodejů, protože mají omezenou škálu použití. Příjmy jsou vždy jen cena krát množství. Když nemůžu ve fotobankách ovlivnit cenu, zbývá mi už jen ovlivnit množství (prodejů, ne ks v portfoliu).
Neznamy

IP: 88.208.91.xx

Reputace: 0

Příspěvekod Ravennka » 3. prosinec 2015 11:05

IM_foto> vidíš, já si toho v tom malém letmém náhledu ani nevšimla =) JInak je jasný, že ty tvoje věci jsou "jiná sorta", spíš jsem tím chtěla říct, že ve mně to emoce nijak nevzbuzuje, že já (divná) preferuju ty "reálné" fotky a když někde v letáku vidím tyhle naprosté univerzály, tak je to pro mne důvod spíš zahodit, než víc zkoumat... ale jak říkám, já jsem tady ta divná. Na mne nedejte :mrgreen: 99% lidí samozřejmě koupí tu technicky dokonalou ;)
Ravennka

Reputace: +883

Příspěvekod IM_foto » 3. prosinec 2015 21:07

Ravennka píše:.... preferuju ty "reálné" fotky....

Nezname se, ale podle me si to pouze neuvedomujes, ze napr. na webu reagujes spise na ty zivejsi fotky, nez na ty fadni. Ale samozrejme, pokud se soustredis na hodnoceni konkretnich fotek, tak si vyberes radeji neco prirozeneho, to ja taky. Svoje lyzarske "fotky" si take na policce nevystavuji :D -> je to proste produkt, vyrobeny za ucelem prodeje na MFB. To jsem chtel jen u toho srovnani zduraznit :), aby to nevyznelo, ze ti neco vycitam...
IM_foto

Reputace: +54

Příspěvekod majo4688 » 3. prosinec 2015 22:29

Druhá fotka je výborná (všetky pozitíva už vymenoval neznámy), robil ju borec, ktorý to robiť vie a preto sa skvelo predáva. Prvú fotku spraví prakticky hocikto, je mrtva, farebne nevýrazná, nevyžaruje z nej žiadny adrenalín... To samozrejme nemyslím ako kritiku pre dotyčného fotografa, v mojom portfoliu práve takéto fotky prevažujú :) No práve preto sa druhému fotografovi zaslúžene predáva jeho fotka daleko lepšie. Oveľa reálnejšie vyzerá prvá fotka a kedže kupujúci si väčšinou nekupujú fotky do článku o realistických fotkách, predáva sa len minimálne. Mne osobne by ani nenapadlo dať na bilboard, či do reklamy alebo do článku na webe fotku, ktorá vyzerá čo najrealistickejšie. Vyhľadával by som farebne sýte fotografie, z ktorých vyžaruje život, adrenalín... Kiežby kupujúcich zaujímala realita, nemali by sme s fotkami žiadnu robotu vo photoshope :)
majo4688

Reputace: +3

Příspěvekod hypotekyfidler.cz » 3. prosinec 2015 22:38

Tyhle dvě fotky se mi v podstatě náhodně ocitli na monitoru vedle sebe, když jsem si jen tak bezcílně prohlížel své i cizí fotky a praštilo mně to do očí. Když jsem se totiž na tu svojí fotku díval před tím, tak mi přišla docela dobrá, ale ve srovnání s tou druhou jsem okamžitě uviděl všechny její nedostatky, což mně minimálně na myšlenkové úrovni posunulo hodně dopředu.
Jako lyžař nesouhlasím s tím, že ta druhá je umělohmotná. Spíš bych řekl, že to není už fotka, ale
obraz. Když se zadaří počasí a já přemůžu lenost a vyjedu první lanovkou v 7:15, hned po servírkách, do 3000 metrů a sjíždím sjezdovku jako první lyžař toho dne, mám přesně stejný pocit, který ve mne evokuje tahle fotka - ono to tam totiž takhle přesně vypadá, včetně toho urolbovaného sněhu. Vyfotit to všechno na jedno zmáčknutí by bylo samozřejmě ideální, ale byl by to téměř nadlidský výkon.

Jenom ještě dotaz, z čeho je vidět, že ta moje fotka je montáž? Musel jsem tam vyměnit pozadí, protože tam byl takový ošklivý dřevěný plot, který se mi vůbec nelíbil.

Ještě je také nutné podotknout, že i ta moje nevydařená si již svého kupce našla a snad i ještě najde, proto není třeba věšet hlavu, ale fotit a nahrávat a zlepšení postupně určitě přijde.
hypotekyfidler.cz

Reputace: +241

Příspěvekod IM_foto » 4. prosinec 2015 00:14

hypotekyfidler.cz

My jsme se tu do tebe pustili celkem z ostra :D snad si to neberes osobne.

Za prve ti nesedi whitebalance mezi pozadim a popredim, a za druhe nesedi smer svetla.
Jako posledni problem bych videl to, ze popredi jsi sklopil hodne a v kombinaci s uhlem pozadi to pusobi jako sebevrazedna sjezdovka. To samo o sobe by asi nevadilo, ale lyzar si pocina ponekud laxne k takovemu sesupu :D. Ale ja jsem uz zblblej a tohle vidim v prvni vterine, vetsina jinych lidi si toho ani nevsimne...

Jinak to ze takovou fotku vyfotit je temer nerealne je prosty fakt. Rano vyrazim jako prvni nahoru abych si nafotil alespon ty manzestry. Behem prvnich 20minut neni jediny kousek manzestru "neposkozeny". Do hodiny a pul jsou vetsinou sjezdovky rozryte k nepoznani....
Ten pocit z prvni jizdy na sjezdovce se do fotek vzdycky snazim dostat ;)
IM_foto

Reputace: +54

Příspěvekod Lenka » 4. prosinec 2015 05:03

Ve skutečnosti rozdíl není tak propastný. První fotka: vyčistit nebe a otočit lyžaře o 90° aby jel do kamery. Druhá fotka: ta žlutá vesta je ve skutečnosti dost odpudivá a asociuje mi horskou službu, čili "nic pro mě" (výlučná společnost, do který se dostat nelze). Z obou na mě působí: "Ty vole, tam musí bejt klendra, radši si dneska vezmu o svetr víc, pořádně zatopím a večer si uvařím grog. Už aby bylo jaro!" :-D
Slyším symfonii, ale neumím noty a nemám hlas. Vidím do jiných dimenzí, ale ruce jsou zchromlé a procesor nestíhá. Aneb kdybyste viděli to, co vidím já, tak vám z toho hrábne.
Lenka

Reputace: +277

Příspěvekod castyhost » 4. prosinec 2015 05:58

NAŠTĚSTÍ rozdíl propastný je.
Proto každá fotka si může najít své(ho) kupce.
castyhost

IP: 92.240.175.1xx

Příspěvekod Neznamy » 4. prosinec 2015 08:37

Oceňuju, že hypotekyfidler.cz je ochoten tady nechávat rozpitvávat svou fotku pro ponaučení všech. :-)

hypotekyfidler.cz píše:Jenom ještě dotaz, z čeho je vidět, že ta moje fotka je montáž?

Já bych ještě doplnil kromě toho co uvedl IM_foto to, že je i jiná ostrost stínů v popředí a v pozadí. Pozadí má rozptýlené světlo a tudíž měkké stíny, popředí má ostré světlo s jasně definovaným tvarem stínů.
Neznamy

IP: 88.208.91.xx

PředchozíDalší

Zpět na Posouzení fotografií a ilustrací