Posouzení fotek

Místo pro ty, kteří se rozhodují zda zkusit prodávat své fotografie / ilustrace na fotobankách a potřebují posoudit, zda jsou na to jejich práce (fotky, ilustrace) vhodné - stačí uvést odkaz na portfolio/galerii. Případně pokud potřebují vybrat z portfolia 10 nejlepších kousků pro vstupní test na Shutterstock.

Posouzení fotek

Příspěvekod karelk » 1. prosinec 2015 23:05

Zdravím všechny diskutující,
Už víc než měsíc studuju fórum a stránky, nahrávám fotky na Fotolii, Dreamstime, Bigstock, 123rf a v posledním týdnu i SS. Podotýkám, že focení a fotobanky mám (a plánuju mít) jen jako hobby a příležitostný přivýdělek, spíš však jako motivaci k dalšímu focení a zdokonalování.

Moje práce s nahráváním do fb pomalu nese nějaké ty plody (2 nákupy na Fotolii, 3 nákupy na SS). Ve fotobankách mám průměrně 20-30 fotografií, čekám na schválení dalších. Odkazy na portfolia níže:

Často se tu píše, že mezi vstupem do fotobank a reálným výdělkem je dlouhá cesta (časová? počet fotek? trpělivost?), a tak se ptám - jak dlouhá ta cesta je :)? Má smysl cílit na portfolio o cca stovce fotek (to je můj cíl tak do 3 měsíců)? Jsou fotky, které mi schválili do fb konkurenceschopné, nebo s nima žádné (velké) divadlo neudělám? (zkouším teď hodně textury a začínám s nějakými produktovými fotkami)

Díky za názory
Hodnocení: 0
karelk

Reputace: +3

Re: Posouzení fotek

Příspěvekod PandaWild » 1. prosinec 2015 23:11

Konkurence schopné je vždy všechno co přijmou, protože zákazníci jsou různí, mají různé potřeby a tak si vždy všechno najde nějaké odběratele. Tohle portfolio si myslím že je dobrý solidní střed. První mezník bývá první výplata, což bude nejspíš na ShutterStock do 3 až 4 měsíců s portfoliem kolem 100.
PandaWild

Reputace: +1516

Příspěvekod majo4688 » 1. prosinec 2015 23:16

Sú to celkom dobré fotky, niektoré by však mohli byť farebne sýtejšie z môjho pohľadu. 100 fotiek je málo, na nejaké slušné privyrobenie treba tisíce (podľa kvality, borcom stačia aj stovky). Proste, ked budeš trpezlivo pracovať, tvoje príjmy sa budú zvyšovať. Ale je to čím dalej, tým ťažšie.
majo4688

Příspěvekod hypotekyfidler.cz » 2. prosinec 2015 00:04

Určitě si přidej ještě iStock - to jsou debilové, ale prodávají, a zvážil bych i Alamy - tam se prodává málo kusů ale celkem za dost peněz. Počítej výdělek tak 2 až 3 USD na fotku za rok.
hypotekyfidler.cz

Reputace: +240

Příspěvekod karelk » 2. prosinec 2015 08:33

PandaWild: ha, díky. Tak nějak jsem v to doufal, jen jsem si říkal, že v té konkurenci na mě ani nepřijdou, natož aby si mě potom vybrali.

Majo4688: chápu. není to tak, že byh u stovky fotek chtěl končit, spíš to vidím reálně, že jsem schopnej do pár měsíců tam dojít. Budu pokračovat dál :)

hypotekyfidler.cz: Díky za super rady, obě fotobanky vyzkouším. Co kdyby :)
karelk

Příspěvekod Neznamy » 2. prosinec 2015 08:43

Za mě (budu upřímný):
Ty fotky jsou záznam reality (dokument), nemají přidanou hodnotu. Jsou takové nemastné neslané. zase na druhou stranu, myslím si, že to odpovídá běžným začátkům na fotobankách. Je na čem stavět. Plno z nich mi přijde podexponovaných (na nakalibrovaném monitoru).

Fotky nemají příliš velký prodejní potenciál. Můžou se párkrát prodat, ale vynaložené úsilí podle mě nebude odpovídat příjmům. Vyber si nějaké fotky ze svého portfolia, a zadej do některé z fotobank klíčové slovo, které je pro nějakou tvou fotku nejdůležitější. Pak si porovnej své a ty co ti fotobanka našla. Když bys například měl web o slonech, nebo chtěl napsat článek o slonech a dát k tomu fotku, vybral by sis svou fotku nebo nějakou konkurenční? Která se ti líbí víc? Která trefněji a lákavěji vizuálně přibližuje téma?

V portfoliu jsem našel dvě fotky, které by v RF licenci (bez property release) neměly být prodávané:
https://eu.fotolia.com/id/95637245
http://www.dreamstime.com/stock-photo-e ... ge62311075
- velikonoční perníčky jsou předpokládám ruční práce

Pokud nejsi plátcem DPH nebo identifikovanou osobou, tak se na Alamy nehlaš. Sídlí v EU, takže by sis akorát zvýšil administrativní zátěž (povinnost být identifikovanou osobou nebo plátcem DPH).
Neznamy

IP: 88.208.91.xx

Reputace: 0

Příspěvekod karelk » 2. prosinec 2015 09:14

Neznamy: Díky za upřímnost. Jasně, přesně takhle jsem o tom přemýšlel, že je celá řada jiných. Na druhou stranu vím, že když potřebuje můj grafik nějakou fotku, často sáhne po nějaké, která není stopro vyladěná, ale může si ji dopracovat. Ale na masové stahování to nejspíš není...

Jak jsem psal, chci se zdokonalovat, teď mě fb motivujou k hledání nových námětů...

Co se týče těch tenisek a perníčků - je to ještě můj problém, když mi je fotobanka vzala? U tenisek chápu, perníčky jsou vlastní výtvor - mám k tomu vyplnit property release, i když ho po mně nechtěli?
karelk

Příspěvekod PandaWild » 2. prosinec 2015 09:31

Myslím že tu kvalitu hodnotí Neznamy příliš negativně. Nevadí že to nejsou špičkové fotky, to se dá zlepšovat. Ale nejsou ani nejhorší - a lidi prodávají i dost horší fotky. Podobných fotek jsou ve fotobankách sice kvanta, ale i kupců jsou kvanta a mají různé požadavky a různé způsoby hledání, proto je vždy dost velká šance, že to najde kupce a bude dost prodejů. I mně se fotky docela prodávají, přestože jsem o dost slabší fotograf.

Se značkami tenisek - bohužel přijetím se problém nepřesouvá na fotobanku a zůstává to na autorovi. Ale nejsem si moc jistý zda to v těchto případech je porušení.

Např. malované kraslice bývají brané jako umělecká práce (=tedy jedinečná a rozpoznatelná tvroba), ale v tomhle případě editor předpokládal, že to je domácí tvorba, kterou snadno každý vytvoří, neviděl tam moc umění. Pokud je to schopný vytvořit každý a nemá to rozpoznatelné umělecké rysy, tak by neměl být problém s autorstvím. Nevím jak je to s tím znakem, jestli nemá nějakou trademark. Když nechtěli PR tak určitě dodatečně není třeba.

Tenisky - to možná už může být problém. Asi to editor bral jako tuctové tenisky a když tam není viditelná značka, tak to není rozpoznatelný výrobce, takový obrázek mohli vytvořit i Číňani na teniskách. Podobně jako např. fotky lustru - také by si výrobce svůj lustr rozpoznal, ale není identifikovatelný a tak většinou (ne vždy) prochází. Ale asi jsou ty tenisky dost na váhách zda jo nebo ne.
PandaWild

Reputace: +1516

Příspěvekod Neznamy » 2. prosinec 2015 09:36

karelk píše:Neznamy: Díky za upřímnost. Jasně, přesně takhle jsem o tom přemýšlel, že je celá řada jiných. Na druhou stranu vím, že když potřebuje můj grafik nějakou fotku, často sáhne po nějaké, která není stopro vyladěná, ale může si ji dopracovat. Ale na masové stahování to nejspíš není...

Jak jsem psal, chci se zdokonalovat, teď mě fb motivujou k hledání nových námětů...

Co se týče těch tenisek a perníčků - je to ještě můj problém, když mi je fotobanka vzala? U tenisek chápu, perníčky jsou vlastní výtvor - mám k tomu vyplnit property release, i když ho po mně nechtěli?

Ano, vhodný výběr témat dělá podle mých odhadů 50 % úspěchu. Dalších cca 25 % dělají klíčová slova, cca 20 % dělá provedení fotky, a zbytek je o náhodě.

Pokud je to vlastní výtvor, tak je jednoduché doplnit Property Release. Dreamstime na to tak nedbá, ale bylo by to v pořádku, kdyby tam byl. A i když to fotobanka schválila, pokud by došlo na soud (např. kvůli těm botám), tak by to bylo stejně na tobě, že jsi je tam dal.
Neznamy

IP: 88.208.91.xx

Reputace: 0

Příspěvekod karelk » 2. prosinec 2015 09:42

PandaWild píše:Se značkami tenisek - bohužel přijetím se problém nepřesouvá na fotobanku a zůstává to na autorovi. Ale nejsem si moc jistý zda to v těchto případech je porušení.

Tenisky - to možná už může být problém. Asi to editor bral jako tuctové tenisky a když tam není viditelná značka, tak to není rozpoznatelný výrobce, takový obrázek mohli vytvořit i Číňani na teniskách. Podobně jako např. fotky lustru - také by si výrobce svůj lustr rozpoznal, ale není identifikovatelný a tak většinou (ne vždy) prochází. Ale asi jsou ty tenisky dost na váhách zda jo nebo ne.

Vzhledem k tomu, že tenisky se zatím ani neprodaly, mám je a) smazat b ) změnit licenci na editorial?
karelk

Další

Zpět na Posouzení fotografií a ilustrací