Posouzení portfolia - fotky

Místo pro ty, kteří se rozhodují zda zkusit prodávat své fotografie / ilustrace na fotobankách a potřebují posoudit, zda jsou na to jejich práce (fotky, ilustrace) vhodné - stačí uvést odkaz na portfolio/galerii. Případně pokud potřebují vybrat z portfolia 10 nejlepších kousků pro vstupní test na Shutterstock.

Posouzení portfolia - fotky

Příspěvekod escada007 » 12. duben 2016 08:53

Milí fotobankéři,

předem bych chtěla poděkovat za existenci tohoto fóra, bez kterého bych nikdy nezačala.
Chtěla bych vás poprosit o kritické zhodnocení mé dosavadní tvorby. Je to zatím miš maš všeho, snažím se zkoušet všechno možné a postupně se snad také vyprofiluji. Už teď ale vím, že je pro mě nejlepší fotit statické předměty, pokud možno neživé :D

Zpočátku jsem si říkala, že se nejprve naučím pořádně fotit a pak zkusím něco nahrát i na fotobanky. Každopádně mi to nedalo a zkusila jsem nahrát fotky na Shutterstock a vzali mi vše na první pokus, což mě velmi mile překvapilo.

Portfolio je zatím maličké, pár desítek kousků. Nahrávám nepravidelně, podle času a nálady. Prodeje jsou opravdu velmi, velmi malé, ale potěší mě každé naskočení pár centů, pocit, že se někomu fotka líbí.

Chtěla bych znát váš názor, zda by bylo možné někdy v budoucnu, samozřejmě za předpokladu zvětšování porfolia a zlepšování kvality, možno vydělat alespoň něco, jako přivýdělek k zaměstnání.
Také bych ocenila každou radu, na čem bych měla zapracovat.

http://www.shutterstock.com/portfolio/s ... od=popular

Moc, moc díky ;)
+Bananaboy, +PandaWild Hodnocení: +2
escada007

Reputace: +2

Re: Posouzení portfolia - fotky

Příspěvekod Hamin » 12. duben 2016 10:08

Ahoj. Po rychlém shlédnutí tvého portfolia to vypadá fajn. Většina fotek je stock oriented, takže jen tak dál a rozšiřovat své portfolio. Není tam nic špatného, co by nešlo prodávat na micro stocku ;) Máš tam předměty na bílém pozadí, potraviny, textury, zvířata, lidi, aranžované fotky ... prostě mix všeho, po čem micro stock stále touží :)
+Ravennka, +soim Hodnocení: +2
Nikon D7100, Sigma 17-55 f2.8 OS HSM, Sigma APO EX DG 70-200 f2.8 MACRO II, AF-S Nikkor 35mm f1.8, Nikkor AF D Micro 60mm f2.8, Flash SB-700, Softbox 60x60 for SB flash
Hamin

Reputace: +82

Příspěvekod Bananaboy » 12. duben 2016 10:45

Podľa mňa úplne super!
Napríklad tieto čučoriedky/borůvky
http://www.shutterstock.com/pic-3973168 ... HT9sg-1-20

Potenciál na dobré predaje tam určite je, ale zase ja sa do fotiek aj tak prd vyznám, keďže som ilustrátor. ;) Takže môj názor musíš brať s rezervou. ;)
Hodnocení: 0
Adobe Illustrator CS5 | NIKON CoolPix P510
Bananaboy

Reputace: +793

Příspěvekod CaptureLight » 12. duben 2016 11:03

Tohle podepisuji. Jednoznačně nejlepší fotka z portfolia. Kombinace barev výborná, kompozice povedená, místy sice trochu přesvětlené, ale nijak to nevadí. Nedokáži posoudit ostrost snímku. Ale touto cestou bych se vydal = necvakat, ale kompozici promyslet a s fotkou si trochu vyhrát. Najít několik možností, k čemu a komu se může fotka hodit a připadně ji podle toho upravit. Vždy nechat místo na text grafika.Takže tak .-)
+Ravennka Hodnocení: +1
CaptureLight

Reputace: +44

Příspěvekod Neznamy » 12. duben 2016 13:04

Podle mě je to dobrá práce. Fotit umíš a upravit fotky taky svedeš. Takže už jenom zbývá zamyslet se nad micostock trhem.

Jak píše Hamin "Většina fotek je stock oriented" - tohle si nemyslím. Dumám třeba pro koho je určená fotka foťáku v senu. Proč by si tuhle fotku mělo denně koupit několik lidí? Co symbolizuje?

Nebo třeba fotka rajčat - ta se mi líbí. Ale asi bych zkusil i jinou kompozici. Dovedu si jí představit jako fotku v článku o rajčatech v časopise, jak někdy bývá - nadpis a perex na nějaké fotce. Takže kompozici bych viděl na výšku (pro časopis A4) a rajčata v horní části (cca 1/4 plochy), a pak už jen dřevo - pro možnost vložení nadpisu článku a úvodního odstavce (nebo pár odstavců).
+Ravennka Hodnocení: +1
Neznamy

Reputace: +42

Příspěvekod Hamin » 12. duben 2016 13:11

Tak říkal jsem většina fotek :)

Foťák v senu je hezká fotka. Má něco jako retro filtr (filtry jsou nyní populární víc než dřív). A i tato fotka si určitě kupce najde. Ono každá fotka je svým způsobem prodejná, jen některá více a některá méně. Viz zde vlákno o nečekaných prodejích fotek :)

Ale na začátek je to super práce. Jen tak dál ;)
+Ravennka, +ahas, +sedmicka7a Hodnocení: +3
Nikon D7100, Sigma 17-55 f2.8 OS HSM, Sigma APO EX DG 70-200 f2.8 MACRO II, AF-S Nikkor 35mm f1.8, Nikkor AF D Micro 60mm f2.8, Flash SB-700, Softbox 60x60 for SB flash
Hamin

Reputace: +82

Příspěvekod escada007 » 12. duben 2016 18:16

Děkuji moc, tolik chvály jsem teda nečekala :) Zmiňovaná fotka těch borůvek se mi také líbí nejvíc, ale zatím se neprodala ani jednou :| "Nejprodávanější" ( 4 prodeje :-D ) jsou kytarové pedály. Trh je opravdu nevyzpytatený a je pro mě těžké odhadnout, co se bude prodávat a co ne. Co se týče fotky foťáku v seně...primárně jsem fotila vajíčka a když už jsem byla v tom, tak jsem zvažovala, co bych tak do toho sena ještě posadila. Prostě spontální nápad. A když už byla fotka na světě, přišlo mi škoda ji nedat na fotobanku. Děkuji za cenné rady, asi je opravdu nejdůležitější se zamyslet nad tím, komu bych chtěla fotku prodat a tomu přizpůsobit např. kompozici.
Díky
escada007

Příspěvekod Josline » 12. duben 2016 18:33

Nejsem fotograf, ale fotky se mi moc líbí :). Přimlouvala bych se za postupné nahrávání třeba těch borůvek. Myslím, že takhle si třeba 10 fotek může konkurovat. Nahrávala bych každý týden třeba 2-3 fotky. Ale třeba se pletu :?
Josline

Reputace: +15

Příspěvekod escada007 » 12. duben 2016 19:02

Dekuji ;-) Taky jsem nad takovou strategii premyslela,ale nahrala jsem ty boruvky pouze ve dvou davkach.Byla jsem nedockava...pri tak malickem portfoliu chce clovek rychle rozsirovat :-)
escada007

Příspěvekod hypotekyfidler.cz » 12. duben 2016 19:14

escada007 píše: "Nejprodávanější" ( 4 prodeje :-D ) jsou kytarové pedály.

"Sladkých" kompizic borůvek a podobných věcí je na fotobankách spousta, ale kytarových pedálů o mnoho méně. Ta fotka se mi líbí - má atmosféru. Já bych osobně moc neztrácel čas s přemýšlením, na co
to budou kupci používat, protože to stejně neodhadněš - když si vezmeš některé úspěšné obrázky, tak je úplná záhada, na co je kdo může používat a přesto se prodávají. Spíš bych vycházel z reality - pokud se prodávají pedály, tak udělej další v podobném stylu, můžeš tam mít ještě trsátka, kousek kytary, kabely, atd... když budeš chvíli šmejdit po zkušebně, tak tam můžeš nafotit spoustu podobných fotek.
+PandaWild, +Ravennka Hodnocení: +2
hypotekyfidler.cz

Reputace: +245

Další

Zpět na Posouzení fotografií a ilustrací