Prosím o názor (a radu)

Místo pro ty, kteří se rozhodují zda zkusit prodávat své fotografie / ilustrace na fotobankách a potřebují posoudit, zda jsou na to jejich práce (fotky, ilustrace) vhodné - stačí uvést odkaz na portfolio/galerii. Případně pokud potřebují vybrat z portfolia 10 nejlepších kousků pro vstupní test na Shutterstock.

Re: Prosím o názor (a radu)

Příspěvekod patrikslezak » 3. leden 2018 21:33

Můj osobní názor, že ten autor jde spíš cestou kvantity, určitě má v těch 47 000 obrázcích kvalitní věci, ale je tam i dost obyčejných rychlocvaků např http://1url.cz/otOWH , kompozičně na střed, spodní ořez v kotnících postav, postava napravo není celá, fotka je tmavá, postavy jsou přepálené bleskem a vzadu ta hrana chodníků a budovy letí dolů
Hodnocení: 0
patrikslezak

Reputace: +11

Příspěvekod admin » 3. leden 2018 21:50

Výhoda zaměření na kvantitu je, že větší část práce je ta kreativita a minimum ten opruz (nahrávání, keywordování), kdežto u kvantity je ten poměr obrácený. :)

Ale zase na druhou stranu, kvantitou se dá rychle otestovat mnoho různých témat a stylů. A navíc, u grafiky se kvantita dělá snadno recyklací - jen je potřeba to s ní nepřehánět a místo sekání 20 barevných varinat zkusit jednu nebo dvě a ještě tam i něco přidat/vylepšit.

A k tomu zmiňovanému článku - jen jsem to prolítnul očima, ale nevšiml jsem si, kdy s fotobankama začínal a to je podle mě mnohem důležitější údaj, než kvalita jeho fotek. Protože prodeje a konkurence dnes a před 10 lety se fakt nedají srovnávat.
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
admin
Site Admin

Reputace: +394

Příspěvekod Host » 3. leden 2018 22:24

Rychlocvaky má smysl nahrávat jen v případech, kdy jsou nějakým způsobem originální (místní speciality) a málo zastoupené, klidně i editorial. Jinak je to jen škoda práce s nahráváním a popisem. Dřív mělo opravdu význam nahrávat všechno, včetně nepovedeností. Dodnes se mi slušně prodávají naprosto průměrné věci nahrané před deseti lety. Dnes totéž zapadne bez jediného prodeje... :|
Host

IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Příspěvekod Fug4s » 4. leden 2018 07:04

admin píše:A k tomu zmiňovanému článku - jen jsem to prolítnul očima, ale nevšiml jsem si, kdy s fotobankama začínal a to je podle mě mnohem důležitější údaj, než kvalita jeho fotek. Protože prodeje a konkurence dnes a před 10 lety se fakt nedají srovnávat.

je tam tučně otázka: When you started with Alamy in 2006...
takže už to dělá dlouho. Je asi pravda, že čím člověk déle začne, tím musí mít lepší kvalitu, aby se v těch kvantech už vůbec prosadil.
Fug4s

Reputace: +52

Příspěvekod Vero » 4. leden 2018 08:40

To mě stejně nepřestane udivovat, mám malé portfolio cca 400 věcí a cca 30 prodejů měsíčně. Kvalita ani zaměření nic moc - kolik se toho proboha musí prodat worldwide s tím jak šílené množství fotek tam je? :shock: :D
Vero

Reputace: +39

Příspěvekod ivusakzkrabice » 4. leden 2018 09:16

patrikslezak píše:Můj osobní názor, že ten autor jde spíš cestou kvantity, určitě má v těch 47 000 obrázcích kvalitní věci, ale je tam i dost obyčejných rychlocvaků např http://1url.cz/otOWH , kompozičně na střed, spodní ořez v kotnících postav, postava napravo není celá, fotka je tmavá, postavy jsou přepálené bleskem a vzadu ta hrana chodníků a budovy letí dolů

I když výrazně větší procento stažení jsou líbivé fotky, ve světě fotografie má tahle "syrovost" či všední obyčejnost, taky své místo.
ivusakzkrabice

Reputace: +213

Příspěvekod ivusakzkrabice » 4. leden 2018 09:18

PandaWild píše:A v tom to právě je, kvalita (=mít dobré fotky) i kvantita (=nabízet i ty méně dobré). :-) Na fotobankách je příliš velká konkurence, příliš rozsáhlá nabídka, na to abychom si mohli dovolit nabízet jen pár nejlepších kusů a tím v těch kvantech zapadli do ztracena. Výběr nejlepšího se dá nabízet jen na osobních stránkách nebo na makrostock.

Kde to mohu podepsat? :) ;)
Do kamene tvoje slova tesat!
ivusakzkrabice

Reputace: +213

Příspěvekod castyhost » 4. leden 2018 09:51

castyhost

IP: 92.240.163.2xx

Příspěvekod knutt » 4. leden 2018 10:02

Zpráva z roku 2011? A porovnávat Gurského fotky a stock fotky? :D
knutt

IP: 81.200.57.1xx

Příspěvekod PandaWild » 4. leden 2018 10:41

castyhost píše:https://kultura.zpravy.idnes.cz/padl-novy-rekord-v-drazbe-fotek-pohled-na-ryn-stal-temer-81-milionu-pyt-/vytvarne-umeni.aspx?c=A111111_170738_vytvarneum_jaz
PROČ proboha??? To je fakt svět padlý na hlavu? :shock:
PandaWild

Reputace: +1447

PředchozíDalší

Zpět na Posouzení fotografií a ilustrací