Prosím o názor (a radu)

Místo pro ty, kteří se rozhodují zda zkusit prodávat své fotografie / ilustrace na fotobankách a potřebují posoudit, zda jsou na to jejich práce (fotky, ilustrace) vhodné - stačí uvést odkaz na portfolio/galerii. Případně pokud potřebují vybrat z portfolia 10 nejlepších kousků pro vstupní test na Shutterstock.

Prosím o názor (a radu)

Příspěvekod Egeris » 2. leden 2018 13:18

Zdravím, chtěl bych vás poprosit o názory na moje fotky ve fotobance. Není to žádný zázrak, ale snad vyloženě špatné také ne :D

https://www.shutterstock.com/g/egeris?language=en

Na SS mám něco přes 500 fotek a překvapuje mě, že prodeje jsou od prvního měsíce v podstatě stejné. 7-9 prodaných fotek za měsíc, což mi přijde tak trochu málo, po více jak půlroce nahrávání. Čekal bych, že s časem a rostoucím počtem fotek porostou trochu i prodeje, ne že to bude od prvního měsíce stále stejné :). Nemáte někdo nějakou radu či tip jak to "prošťouchnout"? :D Díky.
Hodnocení: 0
Egeris

Reputace: +20

Re: Prosím o názor (a radu)

Příspěvekod PandaWild » 2. leden 2018 13:40

Má tam kočku = je to můj člověk! :D

Máš sice i hodně dobré fotky, ale máš v portfoliu dost fotek krajinek, které jsou úplně nudné a nezajímavé a těžko se budou prodávat. Potenciálně prodejných fotek mi tam přijde být tak 1/3, čemuž by ty prodeje docela odpovídaly.
+Pedro Hodnocení: +1
PandaWild

Reputace: +1452

Příspěvekod TMArt » 2. leden 2018 13:52

Být tebou tak zkusím i jiné fotobanky. Nejsem sice nějaký fotobankový profík (asi jen 3 roky zkušeností), ale co jsem zjistil je, že různá témata se prodávají různě na určitých fotobankách. Kdyby tě to zajímalo tak fotím převážně psy ( https://www.shutterstock.com/cs/g/tmart ). Slyším tady neustále od všech lidí, že nejvýdělečnější je Shutterstock. U mě ale je SH za rok 2017 až na třetím místě (1. Fotolia, 2.ISTOCK). Velkým překvapením je u mě zatím BIGSTOCK, na který jsem se přihlásil asi před 14 dny a mám tam již přes 30 prodejů !!! Dle mého zkrátka nevázat se jen na SH ;).
TMArt

IP: 88.146.245.xx

Reputace: 0

Příspěvekod GreatWhite » 2. leden 2018 13:54

..chtělo by to ty krajinky více fotit s nějakou turistkou nebo veselým turistou ;) chybí tomu lidský faktor
GreatWhite

Reputace: +70

Příspěvekod honza286 » 2. leden 2018 14:03

Upřímně, když máš x desítek fotek téhož, tak nemůžeš čekat větší prodeje. Z krajin se mi více prodávají fotky konkrétních míst než obecné fotky podzimního lesa apod. - takových fotek je na fotobankách neurekom - takže bych určitě doplnil a konkretizoval popisy fotek, které jsou z konkrétního rozpoznatelného místa.
honza286

Reputace: +13

Příspěvekod Chalabala » 2. leden 2018 14:34

Jestli mohu doporučit, najdi si téma a později další a další. Měl bys přemýšlet o tom, co zákazníci chtějí, proč by si zrovna tvoje fotky měli stahovat a k čemu by jim měly fotky posloužit. No a podle toho uprav své focení.
+Pedro, +admin Hodnocení: +2
Chalabala

Reputace: +37

Příspěvekod patrikslezak » 3. leden 2018 18:20

Ahoj, na 500 fotek 5-7 prodejů u shutterstocku ti přijde málo, ale já bych víc nečekal, chceš li víc prodejů, zvyš své portfolio, až budeš mít 3000 fotek ( tolik mám dnes já), budeš mít pravděpodobně 40 prodejů měsíčně( tolik jsem měl v prosinci já). Jsem na fotobankách tři roky, a s tím jak se mi zvyšuje počet fotek, zvyšují se mi prodeje. A to jsem amaterský cvakálek.
patrikslezak

Reputace: +11

Příspěvekod Host » 3. leden 2018 18:42

patrikslezak píše:Ahoj, na 500 fotek 5-7 prodejů u shutterstocku ti přijde málo, ale já bych víc nečekal, chceš li víc prodejů, zvyš své portfolio, až budeš mít 3000 fotek ( tolik mám dnes já), budeš mít pravděpodobně 40 prodejů měsíčně( tolik jsem měl v prosinci já). Jsem na fotobankách tři roky, a s tím jak se mi zvyšuje počet fotek, zvyšují se mi prodeje. A to jsem amaterský cvakálek.

Chceš být milionářem??? Zautomatizuj si "tvorbu" zaplav fotobanky tunami sraček... :mrgreen: Tak takhle to už doopravdy nefunguje.
Padesát opravdu dobrých obrázků (tématicky i technicky) ti nahradí při troše štěstí několik tisíc průměrných "šedivek". I při vší té fotobankové krizi, inflaci obrazového materiálu, se tenhle přístup stále vyplatí. Pořád mi ještě vznikají nové bestsellery, jen trvá velmi dlouho než se prosadí a už to není takové množství prodejů jako dřív.
+Chalabala, +shalom3 Hodnocení: +2
Host

IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Příspěvekod Chalabala » 3. leden 2018 18:48

Kouzlo není ve velkém portfoliu, ale v jeho obsahu. Mám teď přes čtyři tisíce fotek a živí mě to na plný úvazek. Nedoporučuji stát se obětí kvantity.
+Baldion Hodnocení: +1
Chalabala

Reputace: +37

Příspěvekod patrikslezak » 3. leden 2018 18:59

Souhlasím, kvalita je lepší než kvantita, ale otázka je, co je jednodušší udělat kvalitu nebo kvantitu ? Možná jak pro koho ? Fotobanky mě neživí, focení mám jako koníček, baví mě to fotit, a je škoda, aby mi fotky jen tak leželi na harddisku a tak si žijou svým životem na fotobankách a občas si jich někdo všimne. Ale myslím, že při 170 000 000 počtu obrázkků na shutterstocku, kolik jich může být kvalitních ? 1% , možná víc ?
patrikslezak

Reputace: +11

Další

Zpět na Posouzení fotografií a ilustrací