Prosím o názor na tvorbu

Místo pro ty, kteří se rozhodují zda zkusit prodávat své fotografie / ilustrace na fotobankách a potřebují posoudit, zda jsou na to jejich práce (fotky, ilustrace) vhodné - stačí uvést odkaz na portfolio/galerii. Případně pokud potřebují vybrat z portfolia 10 nejlepších kousků pro vstupní test na Shutterstock.

Prosím o názor na tvorbu

Příspěvekod Hanka01 » 18. červenec 2018 13:13

Ahoj, zdravím všechny fotobankéře.

Na fotobankách jsem začala začátkem června (tzn. cca před měsícem a půl). Nejdříve na Dreamstime, Adobe Stock, 123 RF a od začátku července také na Shutterstock a DepositPhotos.

Vše jsem si dopředu nastudovala vč. témat, která jsou nejvíce prodávaná, ale zatím fotím to, co mě baví...převážně květiny a přírodu, občas nějaké jídlo.

Dosavadní výdělky jsou následující: Adobe Stock (4 fotografie - 1,82 USD) a SS (3 fotografie -0,75 EUR), ostatní fotobanky 0. Velikost portfolia na SS je aktuálně 265 fotografií, přidávám postupně, cca 10 ks fotografií denně - odkaz na portfolio: https://www.shutterstock.com/g/hanicka1982

Myslíte, že dosavadní nízké prodeje jsou dány tím, že fotím tématiku, která není až tak komerčně poptávaná nebo že je to dáno spíše malým portfoliem ? Případně obojím?

Je zde nějaký potenciál, že bych do budoucna vydělala měsíčně i více než několik desetikorun?

O peníze primárně nejde, při přípravě fotek na fotobanku se toho člověk naučí spoustu nového a určitě se zdokonalí (již pozoruji), ale přeci jenom je to dost časově náročné....a když se toho moc neprodává, tak i demotivační...to ale jistě všichni ze svých začátků znáte...

Předem moc díky zkušenějším za názor!

Hanka
+Friday Hodnocení: +1
Hanka01

Reputace: +1

Re: Prosím o názor na tvorbu

Příspěvekod Host » 18. červenec 2018 13:43

Pokud pominu technickou stránku věci, jako například to, že bílá u "bílého" pozadí není bílá, tak tématicky se trefujete do nejobsazenějších oblastí. Od toho se také odvíjejí počty vašich prodejů. Podle mého dnes s fotobankami nemá smysl začínat, pokud do začátku nemáte možnost nahrát minimálně 5000 naprosto špičkových (technicky i tématicky originálních) záběrů, které v každé fotobance precizně oklíčujete podle preferencí té, které fotobanky. Probíralo se to zde mnohokrát. Stačí porovnat tvorbu předchozích tazatelů s tou svojí. Svoji roli zde bude hrát také čas, to co ještě dnes občas prodáte, za pár měsíců zanikne v hromadách...
Na to abych vás pobízel k dalšímu nahrávání, bych musel být mnohem zlomyslnější, než doopravdy jsem... :mrgreen:
+Friday, +Vero Hodnocení: +2
Host

IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Příspěvekod Jirik » 18. červenec 2018 13:52

Letos jsou v modě jednorožci, tak šup šup, nějakého odchytit, ať jsou nějaké prodeje :)

Odesláno z mého LG-D405 pomocí Tapatalk
Hodnocení: 0
Jirik

Reputace: +27

Příspěvekod Michal H. » 18. červenec 2018 14:01

Ahoj, já bych zatím tolik neodrazoval :D mně se ty fotky i poměrně líběj i když jako vektorář tam určitě nějaké chyby nevidím :lol: já začal s fotobankamy přesně před rokem a taky prý nebyla vhodná doba pro začínání a dneska jsem na nějakých 10 tisících měsíčně. V čem bych viděl větší problém to jsou spíš témata která si budeš muset vychytat co fotit a hlavně začínat na shutteru v červenci je asi nejhorší varianta :D než budeš dělat nějaký závěr jestli pokračovat nebo s tím seknout počkej na výsledky z podzimních měsíců a uvidíš, dokud graf poroste tak buď v pohodě ;)
+sentio Hodnocení: +1
Michal H.

IP: 91.225.86xx

Příspěvekod Návštěvník » 18. červenec 2018 14:02

Jirik píše:Letos jsou v modě jednorožci, tak šup šup, nějakého odchytit, ať jsou nějaké prodeje :)

Odesláno z mého LG-D405 pomocí Tapatalk

Tak to je přesně příklad potenciálně úspěšného tématu. Doplním jen, že také technicky perfektní záběry příšery z jezera Loch Ness, Yetiho, nebo Chupacabry, invaze mimozemšťanů a čerstvé reportážní záběry z právě probíhající ofenzívy zombies, vám dnes snad zaplatí čas a i elektřinu spotřebované při postprocesingu a nahrávání.
Chce to mít oči všude... :shock: :mrgreen:
Návštěvník

IP: 193.86.92.1xx

Příspěvekod admin » 18. červenec 2018 14:25

Přidám se k ostatním - pokud to chceš dělat pro peníze, tak to musíš dělat profesionálně a cílevědomě.

Pokud to máš pro zábavu, aby ti fotky neležely v šuplíku a aby jsi se něco naučila, tak klidně pokračuj, ale více se zaměř na méně profláklá témata, případně je nafoť jinak, přemýšlej na co kdo může tvou fotku použít (nechávej tam vhodné místo na textový obsah), zkus se najít svoji niku (něco co tě baví fotit a přitom to není obecné téma, které je hodně obsazené).
+Chalabala, +Vero Hodnocení: +2
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
admin
Site Admin

Reputace: +429

Příspěvekod Ravennka » 18. červenec 2018 14:26

Hlavně po měsící se nedá dělat žádný závěr... první závěr se dá dělat tak po půl roce nejdřív (po Vánocích)... to už člověk většinou vidí, jestli to stojí za nic, nebo to má stoupající tendenci a prodává se.

Fotky zhodnotí někdo, kdo tomu rozumí... :D

a ad téma - já třeba fotím dost často u nás na zahradě a už několikrát se mi stalo, že jsem se - úplně čirou náhodou - trefila do něčeho, co na Fb bylo zastoupeno minimálně a nebo vůbec :lol: sice je to takové, že to hledá jeden člověk za měsíc, ale pak to najde u mojí osoby a jinde nemá šanci koupit :mrgreen: (ale to samozřejmě není to, co by vydělávalo na chleba)
Ravennka

Reputace: +888

Příspěvekod ivusakzkrabice » 18. červenec 2018 14:54

A fakt tě s tímhle vzali na na depositphotos? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Témata obyčejná, zajímavé jsou ty ilustračky s prasetem, ale fakt to chce máknout na technice. Totéž ty kytky. Najdi si konkrétní kytku na ss, dej oblíbené a uvidíš, co se stahuje. Tohle se ti občas taky prodá, ale zázraky fakt nečekej.

Jedu stejná témata aktuálně s portfoliem asi 8 tisíc fotek, víc než dva tisíce ze SS měsíčně nečekej, soudím podle sebe. Šutr má naštěstí pro level pod 500 USD podporu pro nové, tak výdělky postupně poskočí, ale dál už člověk musí víc máknout, aby zvyšoval výdělek.

Každý jsme nějak začínal, důležité je to pokračování :) ;)
ivusakzkrabice

Reputace: +232

Příspěvekod GreatWhite » 18. červenec 2018 15:23

no jo chtělo by to vychytat aspoň takové ty detaily, že když fotit pole, tak ať je tam nějaké zajímavé nebe před bouřkou nebo západ slunce nebo ho zapálit a pak nafotit přijíždějící hasiče, psíka nefotit ze stoje, ale prásknout sebou na zem a až potom ho vyfotit...atd ;)
+sentio Hodnocení: +1
GreatWhite

Reputace: +77

Příspěvekod PandaWild » 18. červenec 2018 15:39

Demotivující odpovědi. První vážná chybka ... raději se neptat a dělat podle sebe. ;)
+Anika, +Chalabala, +Marsan, +admin, +ivusakzkrabice Hodnocení: +5
PandaWild

Reputace: +1531

Další

Zpět na Posouzení fotografií a ilustrací