Prosím o názor

Místo pro ty, kteří se rozhodují zda zkusit prodávat své fotografie / ilustrace na fotobankách a potřebují posoudit, zda jsou na to jejich práce (fotky, ilustrace) vhodné - stačí uvést odkaz na portfolio/galerii. Případně pokud potřebují vybrat z portfolia 10 nejlepších kousků pro vstupní test na Shutterstock.

Re: Prosím o názor

Příspěvekod Lenka » 16. leden 2015 05:13

"Něco" na těch fotkách je. Pokud budu hledat lehce mázlý podzimní pozadí pod web, tak např. ty šípky jsou ideální, pokud tam není výraznej šum a pokud je v tu chvíli najdu mezi "novejma" nebo "neobjevenejma". Už se mi prodaly horší věci, např. http://www.123rf.com/photo_24135154_yel ... -wood.html nebo http://www.123rf.com/photo_24747427_bush.html - skončilo to u nějakého článku typu "největší prohřešky při péči o zahradu. 8-)
Vymysli si na co by se to dalo použít, případně z toho udělej koláž (stále mě fascinuje příběh: "Jak Panda z nudného krchova prodejní bestseller vyrobil": http://www.shutterstock.com/pic-1888106 ... VLpT8g-1-0

Prostě hledej co s tím JDE dělat, né co nejde. A uvidíš, že to dobře dopadne. Nakonec se všichni zachráníme. 8-)
Hodnocení: 0
Slyším symfonii, ale neumím noty a nemám hlas. Vidím do jiných dimenzí, ale ruce jsou zchromlé a procesor nestíhá. Aneb kdybyste viděli to, co vidím já, tak vám z toho hrábne.
Lenka

Reputace: +277

Příspěvekod igorK » 16. leden 2015 21:59

Dakujem kolegom za konštruktívne pripomienky. Je pravdou, že sa snažím do originálov čo najmänej zasahovať. má to asi dva dôvody.
1. Mám doma menšiu sieť ( ccaPc + 4 monitory, 5 x mnobilné zobracovacie zariadenia od 4,5 palc až po 17 palcov) no a na každej obrazovke farby vyzerajú ináč. to som potom pri úpravách WB a kriviek veľmi opatrný a nakoniec to aj tak vzdám.
No a druhý dôvod je, že foto spracováva´m v ZPS 15 PRO nakoľko PS alebo LR nevlastním a ani neviem v týchto editoroch pracovať.
S ostrosťou mám problém to viem a snažím sa na tom pracovať.
igorK

Reputace: 0

Příspěvekod Lenka » 16. leden 2015 23:53

IgorK: Nevím, jestli ti to k něčemu bude, ale já používám na úpravu fotek freeware UFRaw a Gimp. Běhá to i na windowsech. To že ti každej comp ukazuje jiný barvy s největší pravděpodobností souvisí s použitejma grafickejma kartama. Já jsem byla ze svejch fotek nešťastná a divila se proč je berou, protože jeden z předchozích počítačů nestíhal zobrazovat grafiku a maloval všechno zubatý a flekatý. Dtto s ilustracema. Mimo to nemám dojem, že barvy by byly u tebe zásadní problém. :-)
Slyším symfonii, ale neumím noty a nemám hlas. Vidím do jiných dimenzí, ale ruce jsou zchromlé a procesor nestíhá. Aneb kdybyste viděli to, co vidím já, tak vám z toho hrábne.
Lenka

Příspěvekod artus » 17. leden 2015 13:58

Igor: určite by sa s tými fotkami dalo niečo robiť. Ako ti radia kolegovia, proste to tam pošli a uvidíš. Ak ti fotky zamietnu, dostaneš od fotobanky aspoň aký taký feedback a môžeš sa podľa toho v budúcnosti zariadiť. Aj keď to nemusí byť zrovna príliš objektívne. Z tvojich fotiek vidno, že sa snažíš chytiť niečo zaujímavé, máš celkom dobré objekty, len by som popracoval na kompozícii. Ostatné sa dá technicky doladiť, ale musí byť na fotke to správne "videnie", ktoré zaujme kupujúceho.

Čo sa týka úprav fotiek, v podstate každý program, či je to PS, Gimp a podobne, pracuje na podobnom princípe, takže ti aj tak nezostáva nič iné, len to skúsiť. Nejaký čas to potrvá, ale existuje na webe (youtube atď.) veľa tutoriálov na konkrétne problémy, ktoré ti pomôžu. Sám prídeš na to, ako to funguje. A otázka farebného podanie je často problém, ak si človek nedokáže nakalibrovať aspoň približne monitor. Niekedy je to problém, ale treba skúsiť pošpekuľovať...ak to nejde softvérovo, najlepšie by bolo referenčný obrázok pre nastavovanie faríeb monitora pozrieť na kvalitnom nakalibrovanom monitore, kvalitne vytlačiť a podľa toho potom ten istý obrázok u seba na tvojom monitore nastaviť, aby sa čo najviac priblížil vytlačenému obrázku. Ja viem, je to krkolomné riešenie, ale dá sa to celkom dobre. Samozrejme závisí aj na tvojej grafike, ktorú máš v PC.
artus

Reputace: +18

Příspěvekod Ravennka » 17. leden 2015 14:13

Když se to vezme do detailů s tím podáním barev, tak je hezké, že ty si nakalibruješ monitor, ale ten zákazník ho nakalibrovaný mít nemusí (a pravděpodobně ani mít nebude až na výjimky), takže jsi vlastně tam, kde jsi byl... =)

btw kalibrace přes tisk si nemyslím, že by byla šťastná volba...
Ravennka

Reputace: +854

Příspěvekod Lenka » 17. leden 2015 15:57

U barev řeším výhradně aberace - t.j. tlumím saturaci aby to nebylo vidět. Ostatní neřeším. V UFRaw je už možnost využít nastavení podle foťáku, RAW therapy dokáže rozpoznat čip a objektiv a kompenzovat obvyklé deformace způsobené technikou. Případně se kouknu na automatický vyvážení a zkusím se trefit někam doprostřed, řídím se spíš křivkama. Následně některý fotobanky náhledy přibarvujou, jiný ne, každá je laděná na jinej prohlížeč, prostě když nevím, tak to neřeším. Co ale řeším je: fokus (zmenšovat se dá vždycky), šum (dtto, případně selektivní rozmazání podle výběru), viditelný přepaly (taková fotka je prakticky nepoužitelná, ale někdy to jde ořezat). Aberace a další chyby objektivu řeším podle situace - když je to jinak výborná fotka, pustím se i do ruční retuše, ale je to piplačka a mnohdy výsledek neodpovídá námaze. V extrémních případech odbarvím a hodím přes to třeba barevnej gradient. Někdy to vezmou. Když fotka stojí za houby, tak ji prostě rovnou smažu, než se s tím vztekat. Pokud to technika umožní, je vždycky dobrý si ji zvětšit před úpravama na 100% a kouknout, co se dá zachránit a co ne. Ideální je naučit se na to myslet už při focení. Pro mě zlomovej okamžik byl objevení šoupátka na foťáku, kterej zvětšuje náhled (pro brejlovce) takže konečně vidím, co fotím. :lol: Důležité: jpg vždy ukládám bez komprimace (Gimp umožňuje zvolit 100% kvalitu při ukládání). Pokud fotíš rovnou do jpg, nastav si na foťáku, aby do obrázků ukládal technický informace (nějak se to jmenuje, měla jsem to na Canonu, je pak možné je líp upravovat).
Lenka

Příspěvekod artus » 17. leden 2015 19:26

Ravennka píše:Když se to vezme do detailů s tím podáním barev, tak je hezké, že ty si nakalibruješ monitor, ale ten zákazník ho nakalibrovaný mít nemusí (a pravděpodobně ani mít nebude až na výjimky), takže jsi vlastně tam, kde jsi byl... =)

btw kalibrace přes tisk si nemyslím, že by byla šťastná volba...

tak jasné, že dobre nakalibrovaný monitor nemá každý, skôr naopak, ale podstatné je, aby mu to prešlo na fotobanku. Áno, kalibrácia cez tlačený obrázok nie je najlepšia, ale dá sa to. Ak má človek totálne rozhasený monitor, tak sa dá uspokojivo nastaviť aj takto.
artus

Reputace: +18

Příspěvekod igorK » 19. leden 2015 22:01

Tak som to riskol a z toho zoznamu som vybral 10 kúskov a poslal na Bigstock. Úspešnosť bola tentokrát 100%. Je mi jasné, že z tých fotiek sa nedá očkávať, že sa niečo predá ale aspoň ma to núti začať pracovať s nacvakaným materialom a začať sa učiť upravu foto vo fotoeditore. :)
igorK

Příspěvekod Ravennka » 19. leden 2015 22:30

To by ses divil co se může prodat ;)
Ať máš inspiraci... mi se prodalo i tohle http://www.shutterstock.com/cs/pic-1941 ... 5KYsw-4-30 :D jako není to bestseller, ale vzhledem k tomu, že mi cvaknutí zabralo akorát se sklonit tak, abych si nevrhala stín (takže dejme tomu 10 vteřin) + 10 vteřin přetahování do compu z foťáku... (naklíčování nepočítám, to se musí dělat vždycky) tak jako poměr čas/výdělek je supr :lol:
Ravennka

Reputace: +854

Příspěvekod igorK » 19. leden 2015 23:34

Ravennka píše:To by ses divil co se může prodat ;)
Ať máš inspiraci... mi se prodalo i tohle http://www.shutterstock.com/cs/pic-1941 ... 5KYsw-4-30

Tak to gratulujem. Ja som podobných kúskov vymazal asi tak 200. Myslel som, že to je úplne nepoužiteľný material. Nechal som si len dva ktoré som použil pre jednu webstránku. Asi sa znova začnem dívať na svet cez malinkatý obdlžniček. :D
igorK

PředchozíDalší

Zpět na Posouzení fotografií a ilustrací