Shodnou se vám fotobanky ?

Místo pro ty, kteří se rozhodují zda zkusit prodávat své fotografie / ilustrace na fotobankách a potřebují posoudit, zda jsou na to jejich práce (fotky, ilustrace) vhodné - stačí uvést odkaz na portfolio/galerii. Případně pokud potřebují vybrat z portfolia 10 nejlepších kousků pro vstupní test na Shutterstock.

Re: Shodnou se vám fotobanky ?

Příspěvekod jareso » 9. březen 2014 09:17

U mňa je to dokonca tak, že fotografie, ktoré mi iné fotobanky zamietnu, ako fotografie ktoré podľa nich nemajú žiaden komerčný potenciál sa nakoniec väčšinou úplne najlepšie predávajú vo fotobanke ktorá ich príme! Často sa dokonca hodne predávajú aj v tých drahších licenciách.
Je to zaujímavý paradox a doteraz som celkom nepochopil prečo to je vlastne tak.
Hodnocení: 0
Online portfolio: www.jareso.com | Twitter: www.twitter.com/jareso
jareso

Reputace: +10

Příspěvekod PandaWild » 9. březen 2014 09:45

Jo také se mi to stává. Fotobanka si musí stanovit nějakou laťku kritérií pro výběr, aby nebyli zahlcení balastem a zajistili jakousi úroveň. Bohužel tím i o nějaké dobré prodeje přijdou - ale výsledně banka s přísným výběrem a pravidly zajistí celkově nejvyšší prodejnost. Na ten odmítnutý zbytek jsou pak dobré ty ostatní, menší, banky.
PandaWild

Reputace: +1580

Příspěvekod MaraM012 » 9. březen 2014 10:51

S těma Fb je to ulítlý, někde berou, někde ne. Já má například teď problém, že sem nahrával na SS, Fotoli atd.. hudební záležitosti, které obsahují i kytaru. Na fotolii bez problému schválili a už se to dobře prodává, na SS schválili 1 obr. a posléze za asi týden začali další zamítat s důvodem "Potencionálně obsahuje ochranou značku nebo autorská práva". Přitom kytar je na SS požehnaně a kytara prostě nejde udělat jinak, než aby vypadala jako kytara :D
Tudíž to vypadá, že opravdu záleží jaký reviwer dané obrázky dostane, jak se vyspí a jestli se zrovna nerozvádí :D
MaraM012

Reputace: 0

Příspěvekod mistra » 9. březen 2014 11:59

MaraM012 píše:S těma Fb je to ulítlý, někde berou, někde ne. Já má například teď problém, že sem nahrával na SS, Fotoli atd.. hudební záležitosti, které obsahují i kytaru. Na fotolii bez problému schválili a už se to dobře prodává, na SS schválili 1 obr. a posléze za asi týden začali další zamítat s důvodem "Potencionálně obsahuje ochranou značku nebo autorská práva". Přitom kytar je na SS požehnaně a kytara prostě nejde udělat jinak, než aby vypadala jako kytara :D
Tudíž to vypadá, že opravdu záleží jaký reviwer dané obrázky dostane, jak se vyspí a jestli se zrovna nerozvádí :D

Přesně tak, jak je tam lidský element, tak to nikdy nebude zcela objektivní.
Otázkou pak je, zda-li to stejné zkoušet za čas znovu.
Což asi proč ne - pokud za to tedy fotobanky nějak nepenalizují.
Jedna fotobanka po mně chtěla Model Release u fotky horizontu s lidmi na koních (podotýkám že zezadu a asi dva kilometry daleko). Když jsem to přiblížil, tak ani nebylo definovatelný, co je to za pohlaví.
mistra

IP: 89.176.81.xx

Příspěvekod MaraM012 » 9. březen 2014 12:41

Tohle musím vyřešt, protože na fotolii ty obrázky mají úspěch a stahují se, a to nechci oželet na SS, proto to musím nějak uhrát :D
MaraM012

Příspěvekod mistra » 9. březen 2014 13:09

MaraM012 píše:Tohle musím vyřešt, protože na fotolii ty obrázky mají úspěch a stahují se, a to nechci oželet na SS, proto to musím nějak uhrát :D

Tak tam zkus narovinu napsat a zeptej se jich, v čem je problém.
Že nechápeš, proč ti zamítli fotky kytar, když je v portfoliu mají.
A dodej tam, že na Fotoli patří k tvým nejúspěšnějším snímkům.

Třeba je to přesvědčí. :-)
mistra

IP: 89.176.81.xx

Příspěvekod pepe » 9. březen 2014 13:38

PandaWild píše:Jistě to víš, ale kdyby náhodou ne, tak jen upozorním že pro trasované siluety se smí používat jen vlastní fotky, ne cizí.

Ano, vím. Já to trasování používám jako předlohu pro vlastní kreslení, ne že bych tam natvrdo navalil trasovanej obrázek. Ale je mi jasné, že ideální by bylo dělat z vlastních fotek. Teď už žádné siluety nedělám, spíš se snažím o vlastní grafiku a v tom chci pokračovat. Zatím mi to banky berou.
pepe

IP: 194.228.223xx

Příspěvekod PandaWild » 9. březen 2014 16:48

U kytary bude platit jako u jiného - musí jít o zcela tuctový běžný vzhled. Nesmí na ní být něco specifického, čím by se dal rozpoznat výrobce - netradiční tvar (který může být designově chráněný) nebo nějaké netradiční uspořádání nebo prvky. Je-li něco podezřelého specifického, je třeba to nějak zakrýt. Při opakování je dost pravděpodobné, že jiný recenzent bude mít jiný názor a projde to.
PandaWild

Reputace: +1580

Příspěvekod kefca » 9. březen 2014 21:17

No když mi v jedné fotobance odmítnou fotky, které se jinde prodávají, tak jim napíšu, kolikrát se mi už jinde dané fotky prodaly, dám odkaz na své portfólio a zatím se nestalo, že by mi ty fotky pak nevzali. :D
kefca

Příspěvekod Lucka » 10. březen 2014 00:05

MaraM012 píše:S těma Fb je to ulítlý, někde berou, někde ne. Já má například teď problém, že sem nahrával na SS, Fotoli atd.. hudební záležitosti, které obsahují i kytaru. Na fotolii bez problému schválili a už se to dobře prodává, na SS schválili 1 obr. a posléze za asi týden začali další zamítat s důvodem "Potencionálně obsahuje ochranou značku nebo autorská práva". Přitom kytar je na SS požehnaně a kytara prostě nejde udělat jinak, než aby vypadala jako kytara :D

Také už dlouho tvořím ilustrace s kytarami (akustickou i elektrickou) a některé patřily k mým nejprodávanějším. Jenže asi po roce jsem najednou zjistila, že mi je smazali z Fotolie a někdy v té době i z Shutterstocku bez jakékoli zprávy, prostě najednou nebyly k prodeji. Na Fotolii jsem i psala a zdůvodnili to podobně - obsahuje ochranou známkuu. Nakonec jsem přišla na to, že jsem měla v klíčových slovech "Stratocaster", což je ale ochranná známka a pravděpodobně to jim vadilo. Takže si na to ted dávám větší pozor, ale stejně se občas stane, že i tak tu siluetu elektrické kytary nepřijmou, kvůli ochranné známce.
Lucka

Předchozí

Zpět na Posouzení fotografií a ilustrací