Ostření

Diskuse o focení, fotografickém vybavení, fotografických technikách, zpracování fotek

Ostření

Příspěvekod Fotoamater » 14. leden 2014 23:46

Ahoj fotobankéři. :D Mám novou zrcadlovku a učím se fotit. Tak nějak jsem ještě nepochopil jaké používat ostření.

Zajímám se o styly focení krajiny, architektury, street photo, ale také časem se chci naučit portrétní fotografie a motoristické sporty. Také mě láká noční fotografie oblohy, ale tam netuším jak ostřit.. na internetu jsem našel video, že se má ostřit na nekonečno, ale mám bohužel setový objektiv a nemám tam tyto informace.

Na internetu jsem se dozvěděl, že například když budu fotit portrét, tak mám ostřit automaticky. To znamená, že ostřím přes AI Focus a zvolím si bod zaostřování? Jak teda ostřit krajinu, architekturu, noční oblohu, auto technikou panning nebo také jak zaostřit auto, když budu mít fotoaparát na stativu pevně namířený na dané místo?

Byl bych moc rád kdyby mi zkušení fotografové napsali kdy ostřit manuálně, kdy automaticky a jaký režim ostření použít, respektive jak dané téma správně zaostřit. Jsem opravdu nováček, tak se omlouvám za hloupé dotazy a snad mi ochotní fotografové poradí a prosím popište mi to stručně, ať to i lajk jako já pochopí. ;)

A začal jsem se učit tvořit ilustrace, během Vánoc a zkouškového období nemám prakticky žádný volný čas. :(

Přispívám 2 měsíce.
Shutterstock 18 download/23 ilustrací 7.76$
123rf 2 download/20 ilustrací 0,43$
Fotolia 2 download/42 ilustrací 0,85 credit
Dreamstime 1 download/31 ilustrací 0,35$

A moje vize do budoucna? Naučit se fotit, přidat za rok 2014 na fotobanky, hlavně na Shutterstock min. 150 fotografií, ilustrace mě baví, ale není to ono, co by mě naplňovalo. Ilustrace - budu tvořit webová tlačítka, cenovky, badge a různé placky. Přidat alespoň 30 ilustrací a minimálně 2 videa. Rozšířit působnost a začít ještě nahrávat na BigStock a DepositPhoto.

A přeji všem, ať se v roce 2014 daří a hlavně ať rostou prodeje! :)
Hodnocení: 0
Fotoamater

IP: 90.179.26.xx

Reputace: 0

Re: Ostření

Příspěvekod Hamin » 15. leden 2014 09:07

Ohledně ostření, je to tak široké spektrum informací, že bude lepší, nejprve si pročíst na internetu weby, které se zabývají různými návody pro začátečníky. Např.: www.fotoroman.cz, www.fotoradce.cz
Tam určitě najdeš spoustu podstatných informací, návodů a tipů jak a při jaké situaci ostřit ;).

Jinak ve zkratce je to jednoduché':

Statika: AF-S, pohyb AF-C.
Režim AF-A je lepší spíše nepoužívat. Ona automatika nevždy vyhodnotí typ ostření dle záměru..

Co se týče paningu tak to je dosti specifický tip ostření v závoslosti na rychlosti pohybu daného předmětu (auta apod..) a nastavené rychlosti závěrky.

To chce spíše zkoušet, pak zjistíš nejlépe co a jak funguje ;)
Nikon D7100, Sigma 17-55 f2.8 OS HSM, Sigma APO EX DG 70-200 f2.8 MACRO II, AF-S Nikkor 35mm f1.8, Nikkor AF D Micro 60mm f2.8, Flash SB-700, Softbox 60x60 for SB flash
Hamin

Reputace: +82

Příspěvekod Fotoamater » 24. leden 2014 04:06

A může mi prosím ještě někdo vysvětlit kdy používat poměrové, částečné, bodové a celoplošné měření? Vlastním fotoaparát Canon. Třeba jaké měření používat u krajiny, architektury, portrétu a nočního focení? Moc vás prosím za opdověď, byl bych rád, kdyby se někdo rozepsal.. jsem opravdu amatér a velice by mi tohle pomohlo.. četl jsem nějaké články na internetu, ale stejně z toho moc nevím hlavu ani patu.
Fotoamater

IP: 90.179.26.xx

Příspěvekod Magda » 24. leden 2014 11:23

Z toho odkazu, který sem dával Hamin doporučuji tohle: http://www.fotoroman.cz/advertisement2/dslr.htm Myslím, že tam najdeš odpovědi na většinu otázek týkajicí se zrcadlovky, navíc všechny hezky pohromadě. Naučit se dobře fotit chce čas a je to hodně učení. Pokud toho ještě moc nevíš, tak se ti taková knížka může do začátku velmi hodit.
Magda

Příspěvekod Jirsak » 24. leden 2014 13:00

Také bych řekl, že je zbytečné sem něco rozepisovat, protože těch zdrojů, kde najít odpovědi je plno. Magdou uvedená knížka je určitě skvělý zdroj. Prostudovat manuál k foťáku by také nebylo od věci. Plno z uvedených témat je tam vysvětleno.

Taky by třeba nemuselo být špatné navštívit nějaký kurz. Třeba Megapixel, Fotoškoda, Fotoinstitut a mnoho dalších pořádají kurzy Začínáme s DSLR Canon, nebo něco v tomto duchu.
Jirsak

Zpět na O focení