Blender

O tvorbě grafiky (vektory, bitmapy, fraktály, 3D rendery) a různých grafických programech - Adobe Photoshop, Illustrator, Corel Draw

Re: Blender

Příspěvekod Bananaboy » 29. červenec 2017 21:38

Ako som už minule napísal, chcel by som si ako cvičenie vyskúšať vymodelovať nejakú Disney postavičku. Počas modelovania by som sem chcel dať pár fotografií z procesu modelovania. Jednak preto, že ma to bude motivovať aby som v modelovaní pokračoval a nevzdal to pred dokončením a jednak preto, aby ste mi verili, že to skutočne modelujem ja.

Ako prvé som si musel pripraviť referenčné obrázky postavičky. Jeden pohľad z anfasu a druhý z profilu. Na profile som si vyznačil pomocnú linku na mieste kde sa zhruba nachádza lebka. Nie je to nutné, ale pri modelovaní to pomôže. Transparencia obrázkov je stiahnutá na 50% aby ich bolo vidieť, ale aby boli zároveň trochu utlmené a bolo pred nimi vidieť mesh ktorý budem modelovať. Sú to screenshoty z filmu. Hlavne ten profil ma trochu potrápil. Je zložený z dvoch fotiek v editore, pretože tam, kde mala postavička otvorené oči, tak jej nebolo vidieť vršok hlavy a tam kde jej bolo vidieť vršok hlavy, tak mala zavreté oči. Tak som musel skombinovať fotku s otvorenými očami s vrškom hlavy z fotky so zatvorenými očami. ;)
Ale dosť bolo na úvod kecov v kleci. Ide sa modelovať! :D

elsa01_HD.jpg
elsa01_HD.jpg (171.34 KiB) Zobrazeno 328 krát
+PandaWild, +soim Hodnocení: +2
Adobe Illustrator CS5 | NIKON CoolPix P510
Bananaboy

Reputace: +592

Příspěvekod Bananaboy » 13. září 2017 10:56

Len by som chcel upozorniť Blenderistov, že včera vyšiel nový Blender 2.79!

Prečo to tu píšem? Pretože táto verzia je vskutku prelomová. Kto doteraz používal niektorú zo starších verzií a váhal s upgradom, tak teraz sa konečne oplatí prejsť na novú verziu.
Pre nás fotobankérov je asi najatraktívnejším ťahákom nového Blenderu funkcia s názvom "Denoising". Dnes ráno som ju krátko testoval a nestačil som sa diviť čo dokáže! Je to nepredstaviteľné zrýchlenie renderingu. Teraz sa už nebudú musieť renderovať obrázky dlhé hodiny na vysokom počte samplov aby mali dobrú kvalitu bez šumu. Teraz stačí rýchlo vyrenderovať obrázok na nízkom počte samplov so šumom a nová funkcia "Denoising" sa o šum postará. Ako malá ukážka poslúžia tieto dva moje obrázky. Sú renderované schválne na nízky počet samplov (len 100 samplov), aby bolo poriadne vidieť šum. Prvý obrázok je bez denoisingu a druhý s denoisingom. Ako je vidieť, šum je bez denoisingu úplne všade. Jednak na materiáloch samotného objektu, ale hlavne na tieni pod objektom. Druhý obrázok je už krásne odšumený funkciou Denoising, pritom je renderovaný s tým istým nízkym počtom samplov a zhruba v rovnakom renderovacom čase.

ukulele_no_denoising.jpg
ukulele_no_denoising.jpg (136.65 KiB) Zobrazeno 187 krát

ukulele_denoising.jpg
ukulele_denoising.jpg (98.54 KiB) Zobrazeno 187 krát

Sú to výrezy z väčších obrázkov (1920x1080 pixelov) a renderoval som ich pár sekúnd. Keby som mal tento obrázok renderovať na ten istý rozmer 1920x1080 pixelov v kvalite bez šumu bez denoisingu, tak by som ho musel renderovať aspoň na 2000 samplov (možno aj viac?) a trvalo by to dlhé minúty. Pri väčších obrázkoch vhodných na fotobanky (napr. 5000x4000 pixelov) by rendering trval dokonca až hodiny.
Nová funkcia "Denoising" je veľkým prínosom pri zrýchlení renderovania či už statických obrázkov, (aj keď tam dlhšie renderovanie jedného obrázka v minulosti až tak nevadilo), no najväčším prínosom bude pri renderovaní videí. Teraz už konečne aj 4k videá z Blenderu budú realitou v slušnej kvalite bez šumu a v krátkom renderovacom čase.

Ďalšou skvelou novinkou v Blenderi 2.79 ktorú ja určite hodne využijem je funkcia "Shadow Catcher". Shadow Catcher umožní vyrenderovať obrázok s tieňmi na priesvitnom pozadí. Takto vyrenderovaný objekt bude možné potom ľahko vsadiť na ľubovoľné pozadie, napríklad do reálnej fotografie. Táto funkcia mi hodne v Blenderi chýbala. Písal som tu o nej pred pár rokmi. Starý Blender renderer dokázal renderovať tiene na priesvitné pozadie, ale v Cycles to nešlo. Teraz to už konečne pôjde aj v Cycles! No... pár rokov im to trvalo, kým to implementovali, ale dočkal som sa! :D

Mimochodom "Projekt Elsa" modelovanie Disney postavičky úspešne pokračuje. Už mi ostáva vymodelovať len uši a pripojiť ich ku hlave. Potom sem pridám fotky. ;)
+PandaWild Hodnocení: +1
Bananaboy

Příspěvekod PandaWild » 13. září 2017 13:36

Neporovnával jsi kvalitu odšumění Blenderu s kvalitou odšumění ve Photoshopu? Ve Photoshopu se dá dávkově odšumit i rozložené video, ale možná je tohle interní odšumění víc optimalizované pro Blender?
Hodnocení: 0
PandaWild

Reputace: +1096

Příspěvekod Bananaboy » 13. září 2017 18:11

Pando, toto sa nedá s odšumovaním vo Photoshope ani porovnávať. Pozri aký hnus mi z toho urobil Photoshop. Musel som ten filter dať úplne na maximum, aby šum zmizol aspoň čiastočne na ukulele. Šum v tieni stále ostal. Navyše sa úplne stratili detaily a celé to vyzerá rozmazané ako v hmle. To Denoising v Blenderi zachoval všetky detaily a render je krásne ostrý. Úplne ako keby bol renderovaný na vyšší počet samplov.

Tu dávam na porovnanie odšumenie z Photoshopu. Podľa mňa je to úplná katastrofa. Tak buď s ním neviem pracovať alebo čo, ale od tak slávneho a drahého programu by som čakal lepšie výsledky.

ukulele_odsumenie_photoshop.jpg
ukulele_odsumenie_photoshop.jpg (130.21 KiB) Zobrazeno 136 krát

Mal by to skúsiť odšumiť niekto kto má lepšie skúsenosti s odšumovaním v Photoshope. A ak by to nedokázal dobre odšumiť ani profík na Photoshop, tak potom klobúk dolu pred vývojármi Blenderu. Ten Denoising je úplne perfektný. Ani som nečakal, že bude až tak kvalitne odšumovať. :shock:
Bananaboy

Příspěvekod hypotekyfidler.cz » 13. září 2017 20:28

Přikládám ukázku, jak to jde ve Photoshopu. Ale pokud to jde v Blenderu zadarmo, tak je to super.
Přílohy
ukulele.jpg
ukulele.jpg (127.69 KiB) Zobrazeno 112 krát
hypotekyfidler.cz

Reputace: +212

Příspěvekod PandaWild » 13. září 2017 20:36

Díval jsem se na ty obrázky zblízka, a jo, takového výsledku se klasickými odšumovacími metodami (Photoshop) nedá dosáhnout. Vypadá to fakt jak render s vysokým rozlišením.
PandaWild

Příspěvekod Bananaboy » 13. září 2017 21:22

PandaWild píše:Díval jsem se na ty obrázky zblízka, a jo, takového výsledku se klasickými odšumovacími metodami (Photoshop) nedá dosáhnout. Vypadá to fakt jak render s vysokým rozlišením.

Hypotekyfidler odšumil ten obrázok vo Photoshope o hodne lepšie ako ja. Ja Photoshop moc dobre neovládam a mám v práci s ním ešte značné mezery. :lol: No napriek tomu aj on pri odšumovaní stratil veľa detailov hlavne v miestach kde sú struny navinuté na ladiacej mechanike. Kdežto u toho denoisingu z Blenderu je to celé krásne ostré s maximálne zachovanými detailami. Zatiaľ mám nový Blender nainštalovaný ešte len od dnes rána a vyskúšal som túto novú, odšumovaciu funkciu len na pár obrázkoch, no ak sa to pri používaní v praxi osvedčí, tak to bude úplná bomba s ktorou ušetrím veľa renderovacieho času. Hlavne u videí to ušetrenie času pocítim, pretože je rozhodne príjemnejšie renderovať video jednu hodinu namiesto desať hodín. ;)
Bananaboy

Příspěvekod hypotekyfidler.cz » 13. září 2017 21:37

Ona by se asi dala i v tom Photoshopu odvést mnohem lepší práce, kdyby se to nedělalo z jpg a člověk si s tím víc vyhrál.
Ten Blender by se ale dal asi použít i na fotky. Když se používá vyšší ISO a člověk nemá to nejdražší vybavení, tak je to dost často potřeba.
hypotekyfidler.cz

Reputace: +212

Příspěvekod ToM » 14. září 2017 07:40

vypadá to na zajímavou věc. Denoising už nějakou dobu sleduju, ale zatím jsem nezkoušel, dokud nebyl součástí ostré verze. Předpokládám jeho výhodu v tom, že na rozdíl od klasického odšumovacího algoritmu Blender z modelu ví, co je detail a co šum a tak zvládne obraz odšumět bez ztráty detailů. Pokud tomu tak je, tak fotku nezvládne o nic líp než ostatní software. Ale toto jsou moje doměnky, teď nemám čas zkoušet a zítra jedu pryč, takže to vyzkouším až za týden.
ToM

IP: 178.255.168xx

Reputace: 0

Příspěvekod PandaWild » 14. září 2017 07:53

To odšumění v Blenderu nebude fungovat jen jako čistý postprocessing na obrázek. Jistě tam využívají i informaci z renderování, tedy by to nemělo fungovat na fotky. Bylo by zajímavé co to udělá s detailní texturou.

Chápal bych to tak, že spolu s paprskem uloží i informaci který objekt tím paprskem zasáhl. Z toho se pak už může rozhodnout, která místa vyhladí interpolací mezi paprsky a která místa budou hrana. (protože ten výrazný šum stínu se fakt nedá odfiltrovat klasickými metodami, aniž by se porušily hrany) Pokud jen interpoluje, tak textura bude dost rozmazaná proti jemnějšímu renderování. Ale možná si ukládá i souřadnice kde objekt zasáhl a z toho by mohl dopočítat i texturu, tj. do obrázku by doplnil detaily které ve vyrenderovaném obrázku vlastně ani nejsou.
+Bananaboy Hodnocení: +1
PandaWild

PředchozíDalší

Zpět na O grafice nejen vektorové