Blender

O tvorbě grafiky (vektory, bitmapy, fraktály, 3D rendery) a různých grafických programech - Adobe Photoshop, Illustrator, Corel Draw

Re: Blender

Příspěvekod meron » 13. květen 2018 19:08

Osobne jsem ohledne takovych veci taky radeji trochu paranoidni, ale myslim, ze spousta autoru to bude mit dost na haku. A hlavne pokud textura vylozene nerazi do oci, nejake prokazovani by bylo docela problematicke.I kdyz je pravda, ze pro fotobankovou tvorbu se casto bez texturovani clovek obejde uplne, nebo se tam neklade duraz na realny vzhled textur. V tom by asi zminovany TexiGen mohl byt zajimavou alternativou. Predpokladam, ze negeneruje textury, ktere by byly uplne to prave orechove pro tvoreni nejakych realistickych renderu, i kdyz samozrejme se muzu mylit, nikdy jsem jej nezkousel, jen tak nejak zde s fora mam povedomi o tom, ze existuje.
Hodnocení: 0
meron

Reputace: +7

Příspěvekod Painter » 20. leden 2019 17:09

Ahoj, začal jsem trochu fušovat do Blenderu a chtěl bych poprosit jestli by se někdo nepodělil o render nastavení. Dával jsem 4k rozlišení (3840*2160, nešlo o video a jednotlivý render) do PNG a 100% kvalitou. Rendroval jsem asi 2hod. Dá se někde v nastavení urychlit ještě kouknu na YT. Ale spíš jakou dáváte velikost, kvalitu, soubor... Díky
Painter

IP: 178.255.168.xx

Reputace: 0

Příspěvekod Bananaboy » 20. leden 2019 19:18

Rendering sa dá urýchliť mnohými spôsobmi. Napríklad prepnúť rendering na grafickú kartu, znížiť počet samplov, zapnúť denoising, nastaviť veľkosť renderovacích dlaždíc pre GPU na 256x256 pixelov (alebo 512x512 pixelov). To sú zhruba najhlavnejšie metódy, ktoré najviac urýchľujú rendering. Na bežnú prácu to stačí, ale ak chceš ušetriť ešte viac času, tak je ešte pár ďalších metód. Najlepšie keď si pozrieš toto video:
https://www.youtube.com/watch?v=8gSyEpt4-60
Je trošku dlhšie, ale zase podrobne rozoberá každý spôsob ušetrenia času pri renderingu.

Ak chceš ešte viac ušetriť renderovací čas, tak môžeš vyskúšať renderovaciu farmu. Renderovacie farmy sú väčšinou platené, ale pre Blender je jedna zadarmo. Je to SheepIt na tejto adrese:
https://www.sheepit-renderfarm.com

Alebo počkaj do jari na nový Blender 2.80. Tam bude nový, rýchly renderovací engine EEVEE. Už si môžeš stiahnúť jeho beta verziu a okoštovať ho. Vývojári ho však ešte zatiaľ nedoporučujú používať na serióznu prácu.
Adobe Illustrator CS5 | NIKON CoolPix P510
Bananaboy

Reputace: +834

Příspěvekod Painter » 21. leden 2019 07:14

Bananaboy píše:Rendering sa dá urýchliť mnohými spôsobmi. Napríklad prepnúť rendering na grafickú kartu, znížiť počet samplov, zapnúť denoising, nastaviť veľkosť renderovacích dlaždíc pre GPU na 256x256 pixelov (alebo 512x512 pixelov). To sú zhruba najhlavnejšie metódy, ktoré najviac urýchľujú rendering. Na bežnú prácu to stačí, ale ak chceš ušetriť ešte viac času, tak je ešte pár ďalších metód. Najlepšie keď si pozrieš toto video:
https://www.youtube.com/watch?v=8gSyEpt4-60
Je trošku dlhšie, ale zase podrobne rozoberá každý spôsob ušetrenia času pri renderingu.

Ak chceš ešte viac ušetriť renderovací čas, tak môžeš vyskúšať renderovaciu farmu. Renderovacie farmy sú väčšinou platené, ale pre Blender je jedna zadarmo. Je to SheepIt na tejto adrese:
https://www.sheepit-renderfarm.com

Alebo počkaj do jari na nový Blender 2.80. Tam bude nový, rýchly renderovací engine EEVEE. Už si môžeš stiahnúť jeho beta verziu a okoštovať ho. Vývojári ho však ešte zatiaľ nedoporučujú používať na serióznu prácu.

Díky, vyzkouším a prosím do jakého formátu a rozměru rendruješ?
Painter

IP: 188.120.198.2xx

Příspěvekod Bananaboy » 21. leden 2019 10:35

Statické obrázky renderujem na rozmer 6000x4000 pixelov do PNG formátu. PNG si nechávam ako archívnu zálohu. Z nich vytváram JPG, ktoré keywordujem a predávam na fotobankách.

Videá renderujem na 4K rozmer (3840x2160 pixelov), tiež do PNG. Potom ich spájam v programe After Effects do videa v MOV formáte.
Adobe Illustrator CS5 | NIKON CoolPix P510
Bananaboy

Reputace: +834

Příspěvekod tom » 29. leden 2019 13:44

Blender 2.8 vypadá na hodně zajímavý počin. Zatím pracuju tak půl napůl ve 2.79 a 2.8 který je občas ještě nestabilní, ale nová verze vychází prakticky každý den. Ostrý projekt v EEVEE jsem ještě nedělal. Je to realtime rendering, na realistické vykreslení je tu Cycles. Ale určitě se najdou situace kdy bude nejen stačit, ale vzhledem k rychlosti renderu bude výhodnější než Cycles.

Jinak Bananaboy... nedávno jsem na ArtStation narazil na nějakýho maníka co dělá přímo pro Disney a měl v portfoliu opravdovou Elsu :) z náhledu jsem myslel že jsi to ty.
tom

IP: 178.255.168xx

Příspěvekod shalom3 » 29. leden 2019 16:19

Určitě to vypadá hodně zajímavé, i když jsem tu verzi 2.8 zatím jen nainstalovala a letmo prohlédla. Loni jsem se s Blenderem začala seznamovat, ale zdá se mi, že tohle je dost jiné, co se týká ovládání. Tak teď nevím, má cenu se vrátit ke starším výukovým materiálům? K nové verzi se zdá, že jich zatím moc není, zejména ne pro začátečníky. Pátrám zatím po nějakých krátkých a jednoduchých tutoriálech, které by mě nasměrovaly, abych se nějak rozumně zorientovala. Ale zatím jsem nic moc nenašla a už vůbec ne v češtině.
shalom3

Reputace: +665

Příspěvekod admin » 29. leden 2019 21:30

Tak mě napadá... Blender jsem se chtěl vždycky naučit (resp. nějaký 3D modelovací program, ale proč nevyužít free Blender, když je tak oblíbený), jednou jsem to zkoušel, ale byl jsem z toho moc zmatený.

Nevíte o někom, kdo by to školil v Praze? Stačila by mi asi jen několikahodinová nalejvárna, hlavně to seznámení s prostředím a základní návyky. Zbytek už si člověk snadno nastuduje později z tutoriálů a návodů...
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
admin
Site Admin

Reputace: +484

Příspěvekod PandaWild » 29. leden 2019 22:00

Hledej video-tutoriály. Je jich hodně a dá se podle toho dost dobře učit i úplné základy. Např. tyhle jsou dobrý začátek na seznámení s prostředím: https://cloud.blender.org/p/blender-ins ... 00c4a6da98
PandaWild

Reputace: +1610

Příspěvekod Dušan » 29. leden 2019 22:17

admin píše:Tak mě napadá... Blender jsem se chtěl vždycky naučit (resp. nějaký 3D modelovací program, ale proč nevyužít free Blender, když je tak oblíbený), jednou jsem to zkoušel, ale byl jsem z toho moc zmatený.

Nevíte o někom, kdo by to školil v Praze? Stačila by mi asi jen několikahodinová nalejvárna, hlavně to seznámení s prostředím a základní návyky. Zbytek už si člověk snadno nastuduje později z tutoriálů a návodů...

Mě se už pár let práší na tuhle knihu https://knihy.heureka.cz/blender-naucte ... YEALw_wcB# ...ještě 1. vydání. A jaká byla radost, když se mi podle ní podařilo vybastlit žárovku :D Tohle je podle mě nutnost, jinak to je totální chaos v tlačítkách. :?
Dušan

Reputace: +4

PředchozíDalší

Zpět na O grafice nejen vektorové