Prodej rozšířené licence

Diskuse o serverech, kde lze prodávat fotografie/ilustrace, ale nejsou to fotobanky (například Fler, Zazzle, CafePress) nebo o prodeji přes vlastní web

Prodej rozšířené licence

Příspěvekod i3alda » 19. červen 2013 17:59

Kontaktovala mě jedna návrhářka, že má ráda moje věci z shutteru a ráda by se mnou spolupracovala, resp. by chtěla některý věci přebarvit podle “svých” barev.

Nemám jasno v ceně. Práce je to na chvíli, ale bude to rozšířená licence, chce to na sériový potisk textílií. Tady tápu, jsem pouze autor, ne nakupující, takže nevím, kolik za enhanced licenci na shutteru zaplatí zákazník / předplatitel. Jako autorovi mi za enhanced chodí $28 - http://submit.shutterstock.com/earnings_schedule.mhtml

Takže předpokládám, že předplatiteli se strhává z účtu víc - kolik?

O co jde - byla by to moje první zakázka s “cudzinou”, takže nechci přestřelit, ale zároveň nepůjdu za drobný. Dál cítím, že by bylo dobrý jí hned napsat cenu, aby pak nedocházelo k handrkování - buď bude souhlasit, nebo ne.

Myslím, že by bylo OK nabídnout jí cenu srovnatelnou s tou, co by dala na shutteru a nechat si to od ní poslat na Paypal.

A ještě dotaz více do hloubky - takovouto práci pak můžu hodit na shuttera a prodávat dál, protože by (potenciálně) koupila rozšířenou, a ne exkluzivní licenci - je to tak?

Co na to ostřílení freelanceři spolupracující nejen s tuzemským trhem?
Díky všem
:)
Hodnocení: 0
grafik
i3alda

Reputace: +4

Re: Prodej rozšířené licence

Příspěvekod admin » 19. červen 2013 18:22

V podstatě je to tak jak píšeš. Nekupuje si exkluzivitu, takže to klidně můžeš nahrát na fotobanku. Cenu za enhanced licenci na Shutterstocku najdeš tady: http://www.shutterstock.com/subscribe.m ... s=topright je to poslední řádek v tabulce, tedy 159 eur za dva obrázky - klidně si řekni cenu enhanced licence + něco navíc za úpravu.
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
admin
Site Admin

Reputace: +464

Příspěvekod i3alda » 20. červen 2013 07:24

Díky za odpověď, jsem rád že nejsem úplně mimo :)

Během dneška dávám dohromady formulaci, pak překlad a odesílám. A ceny si dám i do ENG prezentace, už dlouho jí chci aktualizovat a upravit, tak teď mám alespoň pořádný důvod :)

---

ještě doplňující dotaz. Kdyby žádala plnou exkluzivitu, pak by rozumná cena byla jako z Dreamstime, tedy cca $250 ?
grafik
i3alda

Příspěvekod admin » 20. červen 2013 10:59

admin píše:ještě doplňující dotaz. Kdyby žádala plnou exkluzivitu, pak by rozumná cena byla jako z Dreamstime, tedy cca $250 ?

To záleží jen na tobě, kolik si myslíš, že ta daná ilustrace může celkem vydělat a jak moc ji chceš exkluzivně prodat... Ale 250 doláčů mi připadá celkem rozumný.
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
admin
Site Admin

Reputace: +464

Příspěvekod i3alda » 20. červen 2013 12:32

Dávám si to dohromady a zatím je to jen pouze hypoteticky - jestli ode mě vůbec něco vezme.
V každém případě v tom začínám mít jasno a o to jde. Plánuju vystavit ceník na web, s tím že bude i množstevní sleva při více kusech. Kostru mám na papíře, teď to ještě nechám uležet a uvidím, jestli mi to bude večer dávat smysl. V každým případě díky, zase mě to posouvá dál :)
grafik
i3alda

Příspěvekod alena h. » 20. červen 2013 15:49

.. jen pozor na ´exkluzivitu´ u obrázků, které/jestli už byly předtím uploadnuty do nějaké fotobanky - v takovém případě pravděpodobně už obrázek předtím někdo koupil jako RF (a tím pádem ho a bude používat i dál) ... takže nový zákazník ve skutečnosti nedostane plnou exkluzivitu, ale jen ´omezenou´ exkluzivitu - platnou ´od data zakoupení´ (a obrázek je pak nutné z fotobank každopádně vyřadit - což taky může nějakou dobu trvat .. protože některé fotobanky reagují fakt dost pomalu) ..

Na tohle je dobré případného zájemce o exkluzivitu upozornit, aby později nedošlo k nějakému nepříjemnému překvapení, když na ´svůj exkluzivní´ obrázek náhodou narazí u někoho jiného ...
(To v podstatě platí i pro ´podobné´/odvozené ilustrace .. )

A taky je dobré - už v první reakci - informovat je o požadavku platby předem, alespoň pro ´první´ obchod u nového klienta.
Na platby předem (v mezinárodním styku) jsou zákazníci zvyklí; a pokud jde o seriozní zákazníky, platba předem by je něměla odradit.
Poslat data (a ještě věnovat práci uživatelské úpravě) - a spoléhat pak na zaplacení - to je trochu riziko, pokud jde o první prodej u zatím neověřeného klienta ...
..

Cena nastavená na Dreamstime se mi taky zdá ok -- pro ´dolarové zákazníky´ to zase tolik není .. na tyhle ceny jsou zvyklí (ceny za exkluzivní obrázky se ve skutečnosti pohybují mnohem výš .. )
A jestli o obrázek stojí, tak ho zaplatí.

Držím palce.
alena h.

IP: 94.113.48.xx

Reputace: 0

Příspěvekod i3alda » 20. červen 2013 16:40

alena h. píše:.. jen pozor na ´exkluzivitu´ u obrázků, které/jestli už byly předtím uploadnuty do nějaké fotobanky

Díky za shrnutí a podněty k práci

Chci sepsat "všeobecné podmínky" na web a to co nejvíc stručně a výstižně. O té exkluzivitě vím a spíš bych se chtěl zaměřit na rozšířené licence. S exkluzivitou je víc administrace, mazání z agentur atd. Zatím to zkusím nahodit na enhanced a uvidíme :) Časem třeba částečnou exkluzivitu přihodím a doplním k ní potřebné informace.
grafik
i3alda

Zpět na Nefotobanky - přímý prodej