Změna cen - vliv na prodeje

Změna cen - vliv na prodeje

Příspěvekod IM_foto » 7. srpen 2014 13:05

Na přelomu roku jsem na Fotolii došel do emerald levelu, a tím se uvolnila možnost přenastavit cenu prodávaných fotografií. Necelého půl roku jsem portfólio nechal se zvýšenou cenou a nyní jsem na svém webu zpracoval krátký report o výsledku experimentu.

Pro všechny, kteří se k tomuto bodu blížíte, nebo jste za ním a nevíte zda s cenou hýbat to může být vodítko.

http://www.imasik.cz/?p=769
Hodnocení: 0
IM_foto

Reputace: +49

Re: Změna cen - vliv na prodeje

Příspěvekod Chalabala » 8. srpen 2014 05:40

Hezké porovnání, díky. Intuitivně jsem tušil výsledek, ale je dobré vidět jasná fakta.
Chalabala

Reputace: +10

Příspěvekod Magda » 8. srpen 2014 10:12

Zajímavé porovnání, díky za sdílení. Jak hodně se změnily celkové příjmy? Vyrovnaly vyšší ceny fotek pokles prodejů nebo ti klesly i příjmy? Z prvního grafu to vypadá, že zisky zůstaly na stejné úrovni, takže finančně k žádnému velkému zlepšení nedošlo. Já bych se asi rozhodlovala podle zisku - pokud by mi vyšší ceny zajistily i při nižším počtu prodaných fotek vyšší příjem, tak pak by mi pokles prodejů tolik nevadil.
Magda

Reputace: 0

Příspěvekod IM_foto » 8. srpen 2014 10:38

Magdo, ono to je +- videt na tom prvnim grafu kde jsou celkove prijmy uvedeny v modrych sloupcich. Bohuzel neni mozne jednotlive sezony srovnavat, na ostatnich fotobankach mam (diky nekolika dobrym fotkam z prelomu roku) ted nadprumerna cisla. Fotolia na tyhle fotky jako jedina moc nereagovala a zisk se udrzuje podle me na priblizne srovnatelnych urovnich s minulou sezonou.

Zalezi pak na pohledu na vec, pokud chapes svoje fotky jako neco cenneho, co s poctem pouziti snizuje svoji hodnotu, pak je ten krok asi opodstatneny. Ja to tak ale nevidim, ja verim tomu, ze je potreba hlavne hodne prodavat a tim se dostavat (nebo se udrzet) na prednich pozicich ve vyhledavani. Nemam moc fotek a vsechno stoji jen na nekolika desitkach kusu, ktere generuji vetsinu zisku. Pokud dopustim aby ty fotky "zapadly", tak se mi muze vsechno sesypat jako domecek z karet... Vetsina moji rodiny pracuje po reklamkach a vim jak u nich probiha vyhledavani fotek, grafici jsou lini + nemaji cas nejak slozite neco prohledavat. Proto ve vetsine pripadu seradi podle downloads apod. a berou to co je na prvni strane. A o tuhle pozici se dobrovolne nechci pripravit :)
IM_foto

Příspěvekod Magda » 8. srpen 2014 11:15

Jasně, je nutné počítat s tím, že v mikrofotobankách nakupují většinou zákazníci, kteří chtějí nakoupit hlavně co nejlevněji a takoví dají často přednost levnější fotce před tou, která se jim víc líbí. A že většinu zisku zajišťuje malá část portfolia, která se prodává nejvíc, to je i moje zkušenost. Mě se ale do mého uvažování prolíná ještě zkušenost s IS, když jsem tam byla pár let exkluzivně. Tam některé věci fungovaly trochu jinak a připadá mi, že tam tehdy nakupovali trochu jiní zákazníci než v ostatních mikrofotobankách a u některých fotek se vyplatilo mít je v dražších kolekcích. Vydělávaly pak mnohem víc. Ale dnes je to asi už i tam podobné jako jinde. Jsem zvědavá jaký bude další vývoj v tvém portfoliu teď po snížení ceny.
Magda

Příspěvekod IM_foto » 8. srpen 2014 11:51

Ja plne souhlasim s tim co pises, a prave tu tvoji zkusenost z IS jsem chtel opakovat na FT. Proste jsem veril, ze za opravdu dobrou fotku zakaznik priplati. U mych fotek tomu tak neni, mozna, ze jinemu autorovi by to zisk zvedlo... A kdo vi, mozna kdyby to bylo i na FT stejne jako na IS, tedy ze by fotobanka vytvorila nejakou oddelenou skupinu fotek s "puncem kvality", mozna by to pak zakaznici vnimali jinak. Takhle to je proste jen 50/50, a kdyz je moje foto drazsi, prohravam...
IM_foto

Příspěvekod Magda » 8. srpen 2014 12:14

Na IS byl asi rozdíl v tom, že vyšší ceny se týkaly většinou fotek exkluzivních, takže zákazníci věděli, že je nikde jinde levněji nekoupí.
Magda

Příspěvekod IM_foto » 8. srpen 2014 14:09

:D jasne, to dela nepochybne taky hodne... Ja v hlave kalkuloval predevsim s moznostmi v ramci fotolie a beznych neexkluzivnich fotek.
IM_foto

Zpět na Fotolia