Fotoaparát

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Fotoaparát

Re: Fotoaparát

Příspěvek od duben » před 6 minutami

Ještě přidám jeden možný úhle pohledu na nákup techniky. Teď se rojí zamé mirrorless a nové systémy. Ale jsou tu relativně krátce a zatím nikdo neví, jak se usadí, jestli se nezmění. Protože třeba Olympus začal na 4/3 čipu, ale když teď Nikon a Canon vytáhli FF bezzrcátka, a mají nové bajonety a k nim redukce, nebude vymýšlet vlastní FF ale logicky s novým bajonetem, protože pro výpočet optiky je třeba mít jasně danou vzdálenost čipu od bajonetu a ta se pak mění.

Já si třeba před pár lety nadšeně kupoval Nikon 1, protože crop faktor 2,7, protože redukce měla umožňovat používání FF skel. A ano, taky jsem byl ze začátku tím foťákem, váhou a možnostmi v té době nadšený. Teď se sem tam vezmu na výlet a protože k němu mám potápěčské pouzdro tak ho mám na focení pod vodou. Ale jinak kvůli malému čipu míra šumu cca odpovída Nikonu D90 (tedy proti době vzniku starší APS-C zrcadlovce), ta "báječná" redukce má víc omezení než přínosu, takže funguje jen s originál objektivy, nepovolí dlouhé časy, ostří jen na středový bod ... prostě SW schválně brutálně omezené, aby to náhodou nekonurovalo zrcadlovkám. Výsledek po pár letech s touhle ředou Nikon úplně skončil a teď přichází s novinkoou a úplně jiným systémem s jinýmí bajonety.

Po téhle zkušenosti tedy uvažuju tak, že pokud je hlavní investice do skel a příslušenství (blesky apod.) a tělo je věc co se mění častěji, tak chci, abych tu investici nemusel dělat často a hlavně abych z apár let neprodával za půlku a zase za plnou cenu nekupoval celé řešení pro jiný systém. Bajonety F (Nikon) a EF (Canon) jsou tu pár desítek let, očekávám, že tu ještě dlouho budou, takže sázka na zaběhnuté systémy je sázka na jistotu. Navíc spousta toho je mezi lidmi a dá se v terénu půjčit od kamaráda, když něco selže, nebo chci zkusit jiné ohnisko co nemám apod.

Líbilo by se mi třeba i na ten Nikon 1 se všemi negativy toho čipu prémiové sklo 70-300mm což je při započtení CROPu cca 190-810m ... ale nedám několik desítek tisíc za sklo mrtvého a už nepodporovaného systému ... to by musela být cena tak na 10-20 procentech původní prodejní ceny, abych koupil něco, co bude na vyhození jakmile mi umře tělo foťáku.

Takže možná i budoucnost systému s ohledem na tu investici může být přidáno na rozhodovací misku vah.

Re: Fotoaparát

Příspěvek od olympusák » dnes, 07:12

honza286 píše:Pokud má bezzrcadlovka stejně megapixelů jako fullgrame, tak z toho ve srovnání s ním v podstatě vždy poleze šuměnka s méně dobře vykreslenými detaily


Tak tohle je adept na blábol roku :D


Zrcadlovkama jsem fotil asi 8 let APS-C i FF. Bezzrcadlem fotím 2 roky FF a už bych se k DSLR nevrátil, ale to je moje preference a můj názor, v tom se všichni vzájemně neschodneme.

Ale k těm čipům... k FF mám partu pevných relativně světelných skel. Jsem maximálně spokojenej. Ale sem tam třeba na dovolenej mě to už sere. Přijde mi to nepraktický, těžký a objemný, tak jsem si k tomu přikoupil E-M10 III jen se seťákama na lehký cestování a jsem z toho docela nadšenej. Jako je jasný že výstup je někde jinde, "ale" fotobankám je to "jedno", a má to zase své jiné výhody, třeba delší ohniska s využitím 2x crop. Kde tento systém ztrácí jsou hrátky s hloubkou ostrosti. Tam si prostě luxus v podobě 28/2 nikdy nedopřejete. Teď na focení beru obojí a z každého systému využívám to lepší. Ten systém 4/3 mě nadchnul natolik, že kdyby teď ke mě někdo přišel a řek, hele budeš mít je jeden systém a do tejde se rozmysli kterej, tak mi to dost zamotá hlavu. Fakt bych musel přemýšlet, přitom ještě před půl rokem by to byl jen a pouze FF za jakýchkoli okolností. A to mám k tomu olympusu jenom ty "seťáky". Časem se stejně budu muset rozhodnout, protože i ten Olympus by si zasloužil lepší sklo, ale pak si zase říkám, že to si raději koupím další sklo na FF. Trochu jsem se chytil do pasti. Každopádně teď nastává takové vzrušujicí období, kdy každý vytahuje FF bezzrcátka, počkám si jak na to Olympus zareaguje.

Trochu jsem se rozkecal, takže ve výsledku velikost čipu opravdu není jen ten jedinej důležitej parametr, ikdyž jsem si to dřív sám myslel.

Re: Fotoaparát

Příspěvek od castyhost » včera, 21:47

Full frame Panasonic by měl mít rozlišení přes 42 MPx
Internetem kolují zvěsti, že Panasonic chystá už na příští týden koncept nového full frame CSC fotoaparátu....

Re: Fotoaparát

Příspěvek od Marsan » 17. září 2018 19:41

já si tipnu mobil... ;)
ale jen díky tomu, že vím jak ho používáš...

Re: Fotoaparát

Příspěvek od duben » 17. září 2018 18:53

castyhost píše:Stando, takove cviceni pro neznale mista a podminek nic neresi

mas rychly cas a krivy horizont ;-)


On křivý není, jen ta levá část pobřeží je blíž než pravá, ale je jasné, že to křivým dojmem působí ;).

To cvičení řeší pointu ... jde fotku a jestli se líbí / nějak působí, nebo ne. Čím je nafocená je druhořadé ... někdy ne z technického hlediska, protože některá omezení s určitou technikou překonáš těžko, ale většinou to není opravdu podstatné.

Re: Fotoaparát

Příspěvek od castyhost » 17. září 2018 18:17

Stando, takove cviceni pro neznale mista a podminek nic neresi

mas rychly cas a krivy horizont ;-)

Re: Fotoaparát

Příspěvek od basti » 17. září 2018 15:44

No, asi tak jak píše duben... já od začátku pouze poukazuju na to, že FF není jediné a nejvhodnější univerzální řešení.

Re: Fotoaparát

Příspěvek od duben » 17. září 2018 15:31

Safra na čtení tohohle vlákna jsem si měl vzít popcorn :) Jde hlavně o to co s tím chci fotit.

Čím je focené tohle? http://duben.org/images/fotografie/2018 ... g-ride.jpg (nepodvádět a nezkoumat EXIF, možná jsem ho nesmazal)

1) FullFrame zrcadlovka
2) APS-C zrcadlovka
3) FullFrame mirrorless
4) 4/3 system
5) Nikon 1 system
6) Mobil

Jaké bylo použité sklo, šlo o profi řadu?

A pár věcí k zamyšlení:
ad baterka) Fotím svatbu, blíží se obřad, vydržím fotit na jednu baterku? (to může být i přes 300 fotek), co když kvůli výdrži baterky a nutnosti výměny prošvihnu důležitý moment?

ad ISO) Fotím rychlý sport nebo zvířata. V hale nebo temném lese. Minimální čast pro eliminaci pohybové neostrosti je třeba 1/500s (bývá to i kratší). Tady nepomůže ani stabilizace čipu, ani skla. Musím se dostat na 1/500 a kratší ... v tu chvíli je otázka které čipy pracují použitelně s ISO 4000 a vyšším.

add ostrost objektivu) Fotím statické věci, nebo dynamické? Stačí ten systém s jakkoliv ostrým objektivem včas zaostřit? Pokud ne, může být na statickou fotku ostrý jak chce a stejně mám bez manuálního přeostření malou šanci na ostrou fotku.

add váha) Je to dokonalé ale těžké? K čemu je mi fotit dokonalým strojem, který prostě s dětmi nevezmu na výlete, protože s dětmi na koníka, batohem s jídlem, náhradním oblečením apod. už foťák neunesu (týká se i třeba lyžování apod.)

Zkrátka je důležité jaký typ fotky chci primárně dělat a podle toho řešit co mi na to bude nejlépe vyhovovat, které negativy mohu akceptovat a která věc je pro mě naopak stěžejní. A pak se s danou technikou naučit tak, abych její negativa uměl eliminovat nebo je alespoň snížit.

Hádat se o počet pixelů, pár gramů/kg, o to jestli to má nebo nemá zrcátko je bez vědomí toho k čemu to potřebuji úplně zbytečné. Vždycky se dají najít nějaké argumenty pro a proti ;)

Re: Fotoaparát

Příspěvek od Noldo » 17. září 2018 13:50

Väčšina z nás nafotí omnoho viac fotiek ako je CIPA údaj, navyše ten nie je férový, pretože niektoré foťáky blesk majú, iné nie.

Keď už porovnávame váhu, tak X-H1 je stabilizovaná, čo pridá dosť (váhový rozdiel mezi A7 a A7II). Keď ide o váhu a cenu, čo tak radšej pozrieť po X-T20? Fujiny fotia bez ohľadu na radu rovnako. Navyše sa tu riešil foťák do kapsy, či kabelky a tým D750 určite nie je.

Re: Fotoaparát

Příspěvek od PandaWild » 17. září 2018 11:38

honza286 píše:...Fotit např. nějakou svatbu s bezzrcadlovkou, co vydrží 300 snímků, to musí být opravdu terno...
Vyměnit baterku je přece otázka pár sekund. :shock: K foťákům i mobilům vždy kupuji více baterek. I když u Lumixu bylo příjemné, když vydržel bez výměny celodenní focení, ale není to nutnost. U Canon EOS M50 mám 2 náhradní, ale i přes intenzivní focení jen málokdy dojde na všechny. Ty údaje bývají dost nepřesné.

Nahoru