Kniha - předložka na konci řádku

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Kniha - předložka na konci řádku

Re: Kniha - předložka na konci řádku

Příspěvek od ivusakzkrabice » 23. leden 2019 14:05

Čím víc listuju v současných knížkách a časopisech, tak vidím, že se to dnes skoro neřeší. Já to jako chybu vnímám a hodně mi to vadí. V seminárkách a diplomkách se neřešily jen konkrétní předložky, ale i "a" prostě všichni tzv. sirotci, tuším, že takto byli nazváni i ve směrnici :)

Takže pokud nejde o nějakou poezii, kde to má význam v přednesu, nebo třeba projev dadaismu nebo nevím čeho, tak doporučuji se takové věci vyvarovat. I když chápu, že se stávají takové věci, že z důvodu jednoho písmena se najednou řádek roztáhne, či zase příliš srazí, ale furt dle mého lepší než držet na konci řádku opuštěného "sirotka".

Re: Kniha - předložka na konci řádku

Příspěvek od PandaWild » 23. leden 2019 08:59

Zrovna ten uvedený případ je špatný, protože je to případ spojky "a", kdy může být na konci řádku (jo hypotekyfidler.cz už na to poukázal).

Řádek se nesmí rozdělit v místě, které z hlediska čtení tvoří jeden krátký celek. Což znamená např. neslabičné předložky k, s, v, z, které se musí vyslovit dohromady s následujícím slovem (k mostu, s bratrem), mezera uvnitř čísel (1 200), mezera před značkou (10 %), mezera před zkratkou (5 str.), mezi číslem a počítaným jevem (500 lidí), v datu (10. ledna), měřítka (10 : 3), telefonní číslo (123 456 789), složené zkratky (s. r. o.), zkratky s výrazem (tzv. vstup), zkratky rodných jmen s příjmením (K. Čapek), zkratky titulu se jménem (Ing. Tomáš).

V případě slabičných jednopísmenných předložek o, u je větší tolerance, protože se dají vyslovit samostatně, ale měly by raději také zůstat spolu s navázaným slovem (u oběda, o mně). Podobně vícepísmenné slabičné předložky, není sice chyba když se rozdělí, ale vypadá líp když zůstanou svázané se slovem se kterým mají těsnější vazbu (pode mnou, od mostu).

Spojka 'a' nebo 'i' se nerozděluje u krátkých spojení, jako "a pod.", "a tedy", "i on", protože mají s následujícím slovem těsnou vazbu. Ale v uvedeném případě není těsná vazba spojky "a" se slovem "rozhodli", jedná se o dvě samostatné vedlejší věty a tudíž "a" může být na konci řádku. Automatu editoru se tyto varianty špatně rozlišují, a proto buď "a" přesouvá vždy, nebo ho naopak ignoruje, protože se "a" na konci řádku spíš toleruje (editor během psaní neví co bude následovat a proto vkládá pevnou mezeru jen v jasných případech).

U sloupců s šířkou do 30 znaků je větší tolerance a může se zalamovat.

Re: Kniha - předložka na konci řádku

Příspěvek od hypotekyfidler.cz » 23. leden 2019 08:48

Akorát a není předložka, ale spojka, která připojuje celou větu (a ne pouze jedno slovo), takže tento příklad je podle mne v pořádku.
viz zde.

Re: Kniha - předložka na konci řádku

Příspěvek od admin » 23. leden 2019 08:18

Ano samozřejmě, to jsou základy sazby - na konci řádku nesmí zůstat předložka a stejně tak na konci stránky by neměl zůstat samostatný řádek nového odstavce a podobně...

Kniha - předložka na konci řádku

Příspěvek od Návštěvník » 23. leden 2019 07:51

Dobrý den,

není mezi vámi někdo, kdo by mi uměl odpovědět na otázku - je předložka na konci řádku chybou i v knize? Vždycky nám tloukli do hlavy, že je to naprosto neomluvitelné v seminárních pracích apod..

Příklad:
Táta s mámou uviděli svého syna, jak se rýpe v nose a
rozhodli se ihned zakročit.

Nahoru