vyuziti photoshopu

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: vyuziti photoshopu

Re: vyuziti photoshopu

Příspěvek od PandaWild » 9. srpen 2017 18:31

Jo u palet se také psává copyright. Ale - mně teda přijde v praxi dost nereálné tohle uhlídat a soudit se o to. Navíc, palety bývají často vytvářeny podle nějakých pravidel a na pravidla nelze použít copyright. Např. doplňkové barvy vzdálené od sebe o 120°odstínu a každá má několik variant s odstupňovanou jasovou složkou. (jeden takový generátor palet je i součástí TexiGen)

Re: vyuziti photoshopu

Příspěvek od Baldion » 9. srpen 2017 17:23

PandaWild píše:Ne úplně. Ve fotobankách smí být jenom 100% vlastní tvorba, součástí nesmí být žádný prvek vytvoření někým jiným a je jedno jak moc to licence cizí grafiky povoluje.

Zajímalo by mě, jak je to s barevnými kombinacemi. Třeba na Adobe Color se dá najít hromada zajímavých barevných kombinací, které asi někdo vytvořil, nebo se dají stáhnout třeba hezké přechody oblohy (některé jsou součástí Illustratoru). Jak se na tohle dá pohlížet? Třeba kombinaci pěti konkrétních barev jde těžko "trefit náhodou". :o

Re: vyuziti photoshopu

Příspěvek od PandaWild » 9. srpen 2017 09:14

Tohle chápu tak, že property release je povolení k šíření vyobrazení cizího díla ve fotce. Předmětem licence je např. fotka místnosti s obrazem. Obraz má ve fotce jinou formu, původní dílo je malované a součástí fotky je pouze jeho vyobrazení, součástí není přímo to dílo (jako by bylo u ilustrace doplněním cizí grafiky). Nenapadá mě PR u ilustrací, tam asi není. Ale tohle si nejsem jistý jestli chápu správně.

Re: vyuziti photoshopu

Příspěvek od Lenka » 9. srpen 2017 07:16

PandaWild píše:
Např. na fóru Filter Forge (generátor textur) je případ, kdy někdo použil ve svém obrázku filmový rámeček vygenerovaný ve Filter Forge (tedy obrázek byl vygenerovaný z cizího filtru, s původním nastavením, tj. vzhled byl stejný jako od autora). Nepomohlo že autor filtru psal na podporu ShutterStocku že povoluje použití jeho filtru pro fotobanky, stejně byl dotyčný kontributor nevratně zabanovaný.


Vážně? Jakou váhu má tedy v tom případě property release?

Re: vyuziti photoshopu

Příspěvek od mhost » 8. srpen 2017 17:02

Diky za vysvetleni!

Re: vyuziti photoshopu

Příspěvek od PandaWild » 8. srpen 2017 15:22

Komerční užití je něco jiného než prodej na fotobankách. Komerční užití znamená použití té grafiky např. v reklamě. My ale nejsme uživatelé té grafiky, prodáváme licenci na naši grafiku koncovým uživatelům. Kdyby byla součástí naší grafiky práce někoho jiného, znamenalo by to že přeprodáváme cizí licenci a to obecně nelze. Vyžadovalo by to aby spolu s naší licencí byla součástí prodeje i licence původního autora, což fotobanky neumožňují (a navíc by původní autor musel tuto formu přeprodeje odsouhlasit).

Fotobanky při schvalování nekontrolují (ani nemohou) zda je obsah obrázku původní tvorba. Autor submitem potvrzuje, že veškerý odeslaný obsah je pouze jeho tvorba a neobsahuje cizí práce. To fotobankám stačí na to, aby v případě sporu ležela plná zodpovědnost a postihy na autorovi. V některých případech fotobanky samy najdou cizí prvek (i dodatečně) a pak následuje zabanování nebo v lepším případě smazání obrázků. Tedy - schválením není potvrzené že je to v pořádku. Zda mazat přijaté věci těžko říct obecně, někteří kontributoři na to moc nehledí a nějaké cizí prvky používají, je v tom ale risk.

Při hodnocení je důležité to, jak moc je poznat že je to konkrétní grafika. Např. na fóru Filter Forge (generátor textur) je případ, kdy někdo použil ve svém obrázku filmový rámeček vygenerovaný ve Filter Forge (tedy obrázek byl vygenerovaný z cizího filtru, s původním nastavením, tj. vzhled byl stejný jako od autora). Nepomohlo že autor filtru psal na podporu ShutterStocku že povoluje použití jeho filtru pro fotobanky, stejně byl dotyčný kontributor nevratně zabanovaný.

Re: vyuziti photoshopu

Příspěvek od mhost » 8. srpen 2017 13:52

Diky za obsáhlou odpověď. Porad jsem zvazovala, co se da z PS pouzit, ale rikala jsem si, ze když jsem si ho koupila jako krabicovou licenci, kde bylo psano, ze je i pro komercni uziti, tak ze snad nebude problém vyuzit moznosti, co nabízí... Takze jsem nektere moznosti u par fotek využila a odeslala do FB. Prijali mi je. Ted ale vaham, zda je ze svého portfolia, které cita par fotek, nesmazat, když to nejsou ty obecne věci, o kterých pisete (kvůli autorskym pravum)..?

Re: vyuziti photoshopu

Příspěvek od PandaWild » 8. srpen 2017 11:06

Nejsou to zbytečné detaily, tohle se řeší často a nejsou na to jednoznačné názory, může to způsobit později velké problémy. Měly by se používat takové věci, které se dají považovat za dostatečné obecné, vytvořitelné i kýmkoliv jiným, aby se z toho nedalo odvodit kdo je původním autorem, aby se pak později někdy původní autor nemohl dožadovat autorských práv (tj. aby podoba grafiky nebyla prokazatelná).

Např. srdce z PS - to by mělo být vždy v pořádku, protože to se obvykle generuje procedurálně podle matematického vzorce a je natolik obecné a má tolik variant, že tam je podoba neprokazatelná. Jednoduché (kulaté) komiksové bubliny by měly být také v pořádku, je to dostatečně obecný tvar, u kterého se dá podoba trefit náhodně. Problém už může být u hvězdicových bublin, tam už může být podoba dobře prokazatelná - počet cípů hvězdy, úhly čar. Běžná hvězda je také v pořádku, ta je dostatečně obecná a podobnost může být náhodná. Vločka už může být problém - detaily paprsků jsou nepravděpodobné aby měly podobnost náhodnou. Leda že by se vločka generovala procedurálně s možností volit dostatek parametrů designu, aby se dala označit za vlastní autorství (počet paprsků, náhodné rozložení jehliček). I u štětců už může být problém, pokud může být ze vzhledu štětec rozpoznatelný.

Kolem písma se vedou dost diskuze. Zdá se že fotobanky jsou u písma tolerantnější. Správně by se měla používat taková písma, která mají vzhled dostatečně obecný, tj. existuje hodně autorů jejichž písma se podobají a nedá se tak jednoznačně určit autorství. Což jsou základní jednoduchá písma. Neměla by se používat umělecká písma, kde je autorství prokazatelné. Mnozí fotobankoví autoři se drží spíš jen licence uvedené u písma a používají taková písma, kde je uvedená možnost používat pro komerční účely. Zdá se že fotobanky jsou u písma tolerantnější a autorství písma až tak moc neřeší.

Re: vyuziti photoshopu

Příspěvek od mhost » 8. srpen 2017 10:33

Dekuji za odpověď. Ale třeba když chci napsat, ze miluji cokoladu - a uziji znaku srdce z PS-myslite, ze toto je problém? - nebo třeba snehovou vločku - ci komiksovou bublinu nad fotkou člověka, který premysli atd.? A co třeba, když chci vytvořit z fotky najaky napis, tak to musim pouzit nejake pismo, které PS nabízí..? Mozna se zabyvam zbytecne detaily, ale..? Diky, mhost

Re: vyuziti photoshopu

Příspěvek od PandaWild » 8. srpen 2017 09:35

Ne úplně. Ve fotobankách smí být jenom 100% vlastní tvorba, součástí nesmí být žádný prvek vytvoření někým jiným a je jedno jak moc to licence cizí grafiky povoluje. Jedinou výjimkou jsou NASA fotky, které ale musí být zmíněné v popisce. V editoru lze provádět jen úpravy a kombinace vlastních fotek, nesmí se tam vkládat cizí elementy z knihoven. Např. rámečky lze použít jen procedurálně generované (tj. takové které se liší případ od případu), ne obrázkové rámečky.

Nahoru