Kam s tím...? (úložiště, zálohy)

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Kam s tím...? (úložiště, zálohy)

Re: Kam s tím...? (úložiště, zálohy)

Příspěvek od ToM » 21. červen 2018 13:29

PandaWild píše:Když někdy dělám fotomontáže, tak sahám až hluboko do archivu a používám věci, které jsem dřív považoval za zcela k ničemu.


jo to je přesně ono, proč jsem škudlil hromadu fotek, jenže to byly fakt starý fotky ještě z Canona 450D a dneska jsem zhejčkanej jinačí kvalitou, takže pokud to jde, nelením a jdu si to přefotit pořádným foťákem s nesrovnatelně lepším výstupem. Samozřejmě pár věcí co už přefotit nejde jsem si nechal.

Re: Kam s tím...? (úložiště, zálohy)

Příspěvek od duben » 21. červen 2018 13:06

Tak to ja kdybych neredukoval a netridil fotky z fotaku, tak dneska misto 3TB disku pouzivam asi tak 300TB :), jednodenni foceni je klidne 1200-2000 fotek a to je bey problemu 32 GB, kdybych si poridil novy Nikon D850 tak v tomhle objemu fotek je to 200 GB GB na jedno foceni a to nepocitam videa :)

Re: Kam s tím...? (úložiště, zálohy)

Příspěvek od PandaWild » 21. červen 2018 11:53

Já naopak občas litoval, že starší fotky nemám v RAW. Když někdy dělám fotomontáže, tak sahám až hluboko do archivu a používám věci, které jsem dřív považoval za zcela k ničemu. Styl práce a zájmy se stále mění a často je nepředvídatelné co se v budoucnu využije. Častěji jsem litoval slabé archivace než nadbytku dat. Cena médií rychle klesá a to co jsem dřív redukoval, je dnes už zanedbatelná položka, už to skoro nic nezabere. Tedy dnes už naopak zálohuji všechno to co nemohu znovu zrekonstruovat (u zdrojáků i meziverze - protože se někdy vracím k meziverzím a stornovaným pokusům).

Má žena je přesný opak, snaží se redukovat. Ale musím se vždy smát tomu, když po několika hodinách probírky se mi chlubí s úspěchem redukce, kdy smazala z 4TB disku pár texťáků o velikosti jednotek KB. :D Obvykle už ani fotky při archivaci z foťáku neredukuju - těch pár ušetřených MB za ten čas nestojí.

Re: Kam s tím...? (úložiště, zálohy)

Příspěvek od ToM » 21. červen 2018 11:38

Když už se tu rozjela taková diskuze, tak nadhodím podotázku, co všechno archivovat?


Když mě docházelo místo na 1TB disku a měnil jsem za 3TB, tak jsem se při kopírování nad tímto zamyslel a rozhodl se data trochu probrat. Nakonec jsem se rozjel a smazal toho tolik, že bych bejval s tím původním diskem ještě nějakou dobu vystačil.

Například fotím vše do RAW a to i věci kde to není třeba, protože to na foťáku nepřepínám (mohl bych na to zapomenout a pak si nafotit něco důležitýho do jpg). Třeba věci co fotím na inzerci, nebo jen dokumentační fotky. Ty rawy jsem skladoval. Teď jsem si uvědomil, co je to za kravinu a všechno to letělo. Zdrojové soubory pro animace, spousty fotek, o kterých jsem věděl že nejsou dobrý, ale skladoval jsem je "kdyby se náhodou na něco hodily"... nehodily, nikdy... za několik let ani jednou, vše smazáno. A tak to šlo dál. Ušetřil jsem fakt hodně :)

Re: Kam s tím...? (úložiště, zálohy)

Příspěvek od PandaWild » 21. červen 2018 11:31

Víš jak budou nadšení za 1000 let až ten šutr vyhrabou a zjistí, že sis dala po obědě kafe se šlehačkou? Zcela to převrátí jejich pohled na svět, protože si do té doby mysleli, že jejich opičí předkové raději espresso.

Re: Kam s tím...? (úložiště, zálohy)

Příspěvek od shalom3 » 21. červen 2018 11:24

Přátelé, nesmíme si to tak brát k srdci. Všechno je pomíjivé ;) , o všechno je možné přijít. Nakonec i ten kámen s vytesanými daty (pardon, textem) může padnout na dno moře.

Re: Kam s tím...? (úložiště, zálohy)

Příspěvek od PandaWild » 21. červen 2018 10:54

Vzhledem k tomu, že ty zálohy DVD mám 2x (aha, dohromady tedy vlastně 1000 DVD :-) ), nové a důležité věci současně i na externích a lokálních discích a často do starých archivů pro něco chodím (tedy bych zjistil že začíná být problém s nespolehlivostí), tak stárnutí DVD není problém. Docela mě překvapilo, že DVD mají vyšší spolehlivost než CD. Samozřejmě kupuji nejlevnější DVD. Ale zatím jsem narazil jen na 1 DVD s problémem čitelnosti, kdy jsem musel použít duplikát. A to jsem DVD zpočátku moc nevěřil. Naproti tomu s CD byly mnohem větší problémy a musel jsem mnohá v průběhu přepalovat. Zřejmě je důvodem to, že v DVD je aktivní vrstva zalisovaná, zatímco u CD byla na vnější rubové straně.

Pomalu už končí morální životnost DVD, tak čekám na nové archivační médium. Ale to se jaksi stále nedostavuje. Flash (a SSD) disky jsou zcela nevhodné pro dlouhodobou archivaci - data se uchovávají v kapacitním náboji (a dnes už často více bitů v jednom náboji), ten rychle časem degraduje a ani není dostatečná kontrola pro případ poškození obsahu. Lépe na tom je magnetický záznam v HD, ale také časem degraduje a hrozí hw poškození. Tedy stále mi přijde nejlepší varianta kombinovat zálohy na DVD s externími disky. Na DVD "železný archiv", kde hrozí jen občasná lokální ztráta, a "rychlý archiv" na HD, snadno a rychle přístupný, spolehlivější ale s možností náhlého zničení celého archivu. Obojí je potřeba občas namátkově kontrolovat zda nedochází ke ztrátě dat a příp. chyby obnovovat. Kromě papíru a kamene neexistuje médium, které by se dalo na 50 let zakopat do země a bylo pak čitelné (i kvůli degradacím čtecích zařízení ... ale i kdyby se zakopala i DVD mechanika, tak za čas už nebude k čemu připojit).

Re: Kam s tím...? (úložiště, zálohy)

Příspěvek od duben » 21. červen 2018 10:30

A to bys mel DVD zalohy prepalovat kazdych cca 5 let. Protoze ty 9 let stare nemusi uz jit cele nacist. Zalezi v jakem prostredi skladujes, jak jsi vypaloval, jaka media s jakou vrstvou jsou pouzita.

Takze jednou za par let prepalit znovu 500 DVD? Uff

Podobne by se tedy meli chranit i HDD, a jednou cca za rok data prepsat na jiny disk, aby se obnovila magneticka vrstva, ktera taky neni tak stala. Takze se muze stat, ze odlozeny par let nepouzivany disk taky z pulky nepujde nacist.

Jestli neni lepsi ty fotky proste vyvolat a schovavat v sanonu ... :D :D :D

Re: Kam s tím...? (úložiště, zálohy)

Příspěvek od PandaWild » 21. červen 2018 09:47

Neznamy píše:Úplně si nedovedu představit, jak bych vypálil 1000 DVD. :-) To by mě dřív odvezli k Chocholouškovi....
Těžko to bude někdo vypalovat naráz. Ale průběžně to je docela nenáročné. Archiv mi dělá 500 DVD vypálených za 9 let (předtím to bylo asi tak stejně CD ... předtím asi tak stejně 5 1/4" disket :D ). Což je asi tak v souladu s 2 ext disky 2T a 5T. Ale rychlost nárůstu velikosti archivu se stále docela rychle zvyšuje, s tím jak roste velikost souborů (z M50 je 30 MB na fotku, k tomu 4K videa, kvanta dat rychle rostou). Zatím mažu a přesouvám, ale už mě také dost tlačí místo.

Re: Kam s tím...? (úložiště, zálohy)

Příspěvek od PandaWild » 21. červen 2018 09:39

shalom3 píše:...I když - zajímalo by mne, jestli se to do počítače skutečně také může dostat někomu, kdo navštěvuje skutečně jen několik portálů - (grafika,zpravodajství, wikipedie, banking, víceméně stále stejné e-shopy), nepřistupuje na sociální sítě.
Ano může (uvedený počítač byl také používaný jen na seriozní účely). Všude vyskakuje tolik chytáků. Stačí nepozorné odkliknutí emailu, ani si to člověk neuvědomí že se nechal nachytat. Já např. naletěl na chyták se zálohováním databáze serveru Spolužáci, přestože si jinak dávám velký pozor, ale v té chvíli jsem zrovna měl v hlavě zhasnuto. Chvilka nepozornosti a už to jede.

Nahoru