Použití fotek z shutterstock v grafice pro zákazníky

Použití fotek z shutterstock v grafice pro zákazníky

Příspěvekod Roice » 30. říjen 2017 17:42

Ahoj, prozatím pátrám, ale nemůžu nic moc najít. Jakým způsobem mohu v grafice kterou tvořím pro zákazníky, používat fotky z shutterstocku. Na shutterstocku mám profil, zaplacené předplatné, ale v licenčních podmínkách je kouzelná klauzule "nepřenosné právo". Jak to tedy udělat, asi není moc reálné, abych zákazníkovi předal návrhy s tím jestli tam chce tyhle fotky tak se musí zaregistrovat někam v tramtárii, zaplatit tam a pak teprv ty fotku může používat a ještě zaplatit mně za práci. To mi asi většina pošle tam kam bych nechtěl. Předem moc díky za pomoc.
Hodnocení: 0
Roice
 
IP: 94.230.159.2xx

Reputace: 0

Re: Použití fotek z shutterstock v grafice pro zákazníky

Příspěvekod vencaa » 30. říjen 2017 19:23

Normálně kup tu fotku, použij jí v grafice pro zákazníka a cenu fotky zahrň do celkový ceny za práci, kterou pro něj děláš.
Nepřenosné právo je asi myšleno tak, že zakoupenim nezískáš přímo práva k fotce.
Hodnocení: 0
vencaa
 
IP: 94.112.232.2xx

Reputace: 0

Re: Použití fotek z shutterstock v grafice pro zákazníky

Příspěvekod zbynek » 31. říjen 2017 05:55

Existuje termín spoluautorství. Je to třeba jako u filmu. Když jdou titulky tak je tam jméno režiséra, scénáristy, kameramana ……. svačinářky. Ti všichni se na vzniklém díle autorsky podíleli.

Některé fotobanky nabízejí v rámci rozšířené licence možnost použít konkrétní dílo jako součást díla jiného. Samozřejmě za určitých podmínek.

Druhá možnost je napsat dotaz přímo na S.Stock za jakých podmínek by bylo možné konkrétní dílo z jejich databáze využít dle Vašich potřeb.

Třetí možnost je dohodnout se přímo s autorem.

V licenčních podmínkách je kouzelná klauzule "nepřenosné právo". Ano, autorské právo je nepřenosné. Pokud vznikne dílo, na kterém se bude podílet více autorů, tak musí být vždy uváděni všichni. Nejde to jako v minulém režimu, pan xxx a kolektiv.
Hodnocení: 0
zbynek
 
IP: 90.176.73xx

Reputace: 0

Re: Použití fotek z shutterstock v grafice pro zákazníky

Příspěvekod Roice » 31. říjen 2017 09:29

vencaa píše:Normálně kup tu fotku, použij jí v grafice pro zákazníka a cenu fotky zahrň do celkový ceny za práci, kterou pro něj děláš.
Nepřenosné právo je asi myšleno tak, že zakoupenim nezískáš přímo práva k fotce.


Jo jo tohle je normální peklo, asi to tak prostě udělám a nebudu to řešit. Autor i fotobanka dostanou zaplaceno. Každopádně za mně je to chyba jak prase a právničtina až do ....
Hodnocení: 0
Roice
 
IP: 94.230.159.2xx

Reputace: 0

Re: Použití fotek z shutterstock v grafice pro zákazníky

Příspěvekod roice » 31. říjen 2017 09:35

zbynek píše:Existuje termín spoluautorství. Je to třeba jako u filmu. Když jdou titulky tak je tam jméno režiséra, scénáristy, kameramana ……. svačinářky. Ti všichni se na vzniklém díle autorsky podíleli.

Některé fotobanky nabízejí v rámci rozšířené licence možnost použít konkrétní dílo jako součást díla jiného. Samozřejmě za určitých podmínek.

Druhá možnost je napsat dotaz přímo na S.Stock za jakých podmínek by bylo možné konkrétní dílo z jejich databáze využít dle Vašich potřeb.

Třetí možnost je dohodnout se přímo s autorem.

V licenčních podmínkách je kouzelná klauzule "nepřenosné právo". Ano, autorské právo je nepřenosné. Pokud vznikne dílo, na kterém se bude podílet více autorů, tak musí být vždy uváděni všichni. Nejde to jako v minulém režimu, pan xxx a kolektiv.


Jo chápu, ale tohle přesně je komunizmus jak sviňa. To by pak na grafice pro zákazníka bylo. Foto by Shu... Grafika jinej šulin, oranžová čárka pepa, tisk jinej šulin, zabalil franta vomáčka, půlka grafiky počmáraná ©, no prostě blbost až na půdu.
Jinak co se týká shutterstocku, tak jsem se už ptal a rekce, nic. Prostě to nejspíš někdo smazal, protože to nikdo neřeší, až na jedno blba někde z ři... Evropy.
Hodnocení: 0
roice
 
IP: 94.230.159.2xx

Reputace: 0

Re: Použití fotek z shutterstock v grafice pro zákazníky

Příspěvekod PandaWild » 31. říjen 2017 09:50

Chápu to tak, že Ty jsi jako vlastník licence i její uživatel - můžeš používat a upravovat koupenou grafiku, koncový zákazník Ti zaplatí za práci na úpravách (navýšenou o náklady za koupi licence), ale nestává se vlastníkem licence, je pouze vykonavatelem projektu, jako např. zajistí tisk a použití v komerční oblasti (=reklamy, letáky, web stránky). Tedy zůstáváš zodpovědný za správnost použití licence a můžeš jednu licenci použít u více zákazníků (do množství daného licencí). To ovšem znemožňuje aby se fotky staly součástí prodávaného produktu (jako kalendáře), protože ten prodává koncový zákazník a musel by si licenci pořídit on.

Stejně se tohle asi běžně neřeší, je to jen pojistka když nastane průšvih, tak aby se vědělo na koho ukázat jako na viníka a kdo bude platit.
+Vero Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Použití fotek z shutterstock v grafice pro zákazníky

Příspěvekod GreatWhite » 31. říjen 2017 10:08

nějaký dobrý člověk z reklamky by to asi úplně osvětlil
+PandaWild Hodnocení: +1
GreatWhite
 
Příspěvky: 480
Registrován: 29. březen 2016 23:30

Reputace: +150

Re: Použití fotek z shutterstock v grafice pro zákazníky

Příspěvekod PandaWild » 31. říjen 2017 10:38

Nebo Velký Šéf Václavek tomu jistě dobře rozumí.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Použití fotek z shutterstock v grafice pro zákazníky

Příspěvekod geek » 31. říjen 2017 15:21

Hlavně zákazník nemůže s tou fotkou nijak dál nakládat.

Resp. mám licenci fotky, vytvořím pro zákazníka třeba leták a katalog, kde ja ta fotka použita = ok.

Zákazník řekne, ať mu pošlu tu fotku, že by ji chtěl ještě použít támhle do tiskovky, támhle do prezošky = není ok.
Buď to udělám já, nebo si zákazník koupí svoji licenci a bude si s tím blbnout, jak chce.
+PandaWild, +Ravennka Hodnocení: +2
geek
 
Příspěvky: 19
Registrován: 22. září 2017 10:00

Reputace: +4

Re: Použití fotek z shutterstock v grafice pro zákazníky

Příspěvekod Roice » 31. říjen 2017 16:48

geek píše:Hlavně zákazník nemůže s tou fotkou nijak dál nakládat.

Resp. mám licenci fotky, vytvořím pro zákazníka třeba leták a katalog, kde ja ta fotka použita = ok.

Zákazník řekne, ať mu pošlu tu fotku, že by ji chtěl ještě použít támhle do tiskovky, támhle do prezošky = není ok.
Buď to udělám já, nebo si zákazník koupí svoji licenci a bude si s tím blbnout, jak chce.


Super moc díky tohle jsem přesně potřeboval slyšet :D. Jasný všechnu grafiku (i s vloženou fotkou) připravuji já, zákazník si nechá jen výsledek tisknout.
Hodnocení: 0
Roice
 
IP: 86.49.29.2xx

Reputace: 0

Další

Zpět na Shutterstock

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam.cz

cron