Reálný měsíční výdělek

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Měsíční příjem z fotobank

Můžete označit 1 možnost

169
47%
34
10%
34
10%
18
5%
17
5%
19
5%
29
8%
37
10%
 
Celkem hlasů : 357
 

Reálný měsíční výdělek

Příspěvekod Niki » 11. srpen 2013 23:03

Jaký je Váš reálný měsíční výdělek z fotobanky? Popř. v kolika fotobankách vystavujete a jak velké máte portfolio? Otázka je jasná, myslím že reálný výdělek je to, co zajímá většinu z nás. Tak se podělte.

Jsem teprve začátečník s 15ti vektory na Fotolii a nevím jestli pokračovat dál, po dvou týdnech 1 views a 0 download :D po dnešním brouzdání po shutterstocku a dalších, mě chytla debka a už nejsem tak nadšená jako na začátku, nevím jestli je v té záplavě obrázků možné prorazit, protože všechno už bylo tisíckrát zrealizované a není jednoduché vymyslet nové věci.

Mimochodem, jediný obrázek, který jsem nahrála na fotobanku Dreamstime, je můj úplně první výtvor v Ai, je dle mého názoru děsný a má za 10 dní už 16x views. Čím to je?
Hodnocení: 0
Niki
 
Příspěvky: 215
Registrován: 31. červenec 2013 21:22

Reputace: 0

Re: Reálný měsíční výdělek

Příspěvekod Ravennka » 12. srpen 2013 00:55

Taktéž začátečník, teď to nějak bude měsíc, co jsem s fotobankami začla, tak ať máš porovnání s obdobnou osobou:

Fotolia - 26 obrázků, 12x zhlédnutí, 2 prodeje
Dreamstime - 19 obrázků, 981x zhlédnutí (ještěže tu mám kalkulačku), 2 prodeje
Bigstock - 17 obrázků, zhlédnutí nemůžu najít, 0 prodejů
123RF - 18 obrázků, zhlédnutí nemůžu najít , 0 prodejů
CanStock - 21 obrázků, 12 zhlédnutí, 0 prodejů
ze začátku jsem začla nahrávat i na Crestock, ale tam mam 20 obrázků ve frontě, ani jeden ještě neprošel evaluací, tak jsem se na to vybodla
(jinak všude uploaduju všechno, rozdílný počet je víceméně kvůli tomu, ze ještě neprošly schvalovacím procesem)

Zatím všechno jsou vektory, teď jedu na pár dní pryč , takže snad budou i nějaké fotky. A říkám si, že je pomalu čas poprvé zkusit Shutterstock a opět Depositphotos (tam neměly mé první vektory údajně prodejní potenciál ;))

Nicméně, já to vidím tak, že než bude portfolio nejméně o 100 obrázcích, tak není valná šance na nějaký alespoň malý výdělek a to, že někdo něco koupil, je spíš náhoda.
Respektive to vidím tak, že pokud vytrvám rok, tak pak se bude dát hovořit o nějakém výdělku ;)

Každopádně tak nějak já s touhle myšlenkou už do fotobank šla - že první rok z toho bude houbes a je to spíš na to, abych se zdokonalovala v Ilustratoru a pokud by to vyšlo a později z toho bylo alespoň malé kapesné, tak to bude fajn.
Pokud jsi s do toho šla s tím, že hned začneš vydělávat, tak věřím, že to asi moc příjemné není a že máš tyhle zaječí úmysly...
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Ravennka
 
Příspěvky: 4890
Registrován: 14. červenec 2013 11:56

Reputace: +750

Re: Reálný měsíční výdělek

Příspěvekod Niki » 12. srpen 2013 08:51

Díky za obsáhlou odpověd :) To víš že jsem nečekala že se mi hned ze začátku pohrnou dolary a já si budu moct dát nohy na stůl, mám už leccos načteno, diskuzní fóra a vím že to není reálné, maximálně v případě, že bych měla v zásobě 500 obrázků by z toho už snad něco káplo. Spíš mě zajímá jestli to má potenciál i do vzdáleného budoucna, zakladatel tohoto webu píše, že ho to i uživí.
Ted mě budete mít možná za nějakého špeha, ale našla jsem si jeho portfolio na Fotolii, kde je možné vidět počet downloadů a za tolik let působení s tak obsáhlým portfoliem ty downloady nejsou moc valné. Aby se dalo hovořit o uživení se, znamenalo by to asi, že 80% výdělků se mu nashromáždí u Shutterstocku, kde bohužel nejsou vidět statistiky, takže víme kulové.
A taky kolik těch obrázků denně se musí prodat? Jestli se jeden prodá za nějakých 6-7 kč, ani nevím kde jsem tuhle částku vyhrabla, tak to chce prodat denně aspon stovku, mínus ty odečty na daních a pojištění (snad jsem na nic nezapomněla) a je to pak hezká částka, ovšem, je to opravdu reálné prodat denně 100 obrázků, když nejsem grafik vyloženě odborník? To je otázka zaroveň pro zakladatele webu.
Obrázky konkurence denně přibývají v tisících a vždycky najdu desítky lepších než moje, tak jak pak uspět? Spoléhat na to, že můj se objeví v seznamu na dobrém místě? Momentálně věnuji fotobankám veškerý volný čas, tak bych byla ráda kdyby to bylo po x měsících řádně oceněno a to právě nevím, jestli se toho někdy dočkám a vím, že vy to také nevíte a tak mě zajímalo to, o čem je právě tato diskuze, jaké byly vaše začátky s výdělky a jaké jsou nyní?

Taky mě včera dostalo, při hledání tutoriálů na googlu, jsem narazila na stránku s free vektory, kde je jich tisíce, nevěděla jsem že se někde nabízí v takovém množství zdarma. Napadá mě otázka, kolik kopírovačů si asi ty obrázky stáhne, jen lehce poupraví, nebo použijí jednotlivé objekty, které pak zasadí do svého obrázku a pak ho vydávají za svůj a ještě na tom rejžují prachy. Jak smutné.
Hodnocení: 0
Niki
 
Příspěvky: 215
Registrován: 31. červenec 2013 21:22

Reputace: 0

Re: Reálný měsíční výdělek

Příspěvekod tereez » 12. srpen 2013 10:50

Peníze některým netečou jen z prodejů, ale i z toho, že se někdo zaregistruje a prodává na fotobance díky těm dotyčným, proto třeba na spoustě blozích, když už píšou o shutterstocku/fotolii atd., nedávají do odkazu čistě shutterstock.com, ale mají za tím ještě nějaký kód, tzv. referral. Plus ještě se dlouholetí fotobankéři dostávají počtem downloadů k milníkům, kdy mají třeba konkrétně na SS z jednoho prodeje jako subscription až 0,38$.
Já se ani nedivím, že ho to uživí, zkuste napsat do vyhledávání na SS christmas nebo sale (a nechat původně označené, ať to hledá oblíbené obrázky), u tak obecných klíčových slov je úspěch mít obrázky na prvních stránkách, lidi nemají čas se hodinu prohrabovat ilustracemi.
Skoro u všech na SS a i u tady u pana Václavka je krásně vidět, jak se léty propracovali k dokonalosti, není to otázka měsíců, schválně se podívejte na jeho portfolio, řazení dle času a stranu třeba 43-44, to je nebe a dudy :D (asi něco na té teorii 10 000 hodin bude). Hlavně taky asi věnoval spoustu času nejen grafice, ale i blogu/osobním stránkám + potom stránkám fotobank, je dobře, že se mu to vrací, osobně mu fandím :) .
Za mě tedy prvního půl roku to bylo spíš takový oťukávání a pak nastal výraznej nárůst, to jsem pokořila hranici 100 obrázků online. Teď třeba v květnu a červnu i když jsem na to dva měsíce kvůli státnicím nesáhla, pořád to samo vydělávalo a výdělek neklesal, to bylo celkem příjemný.
Příjemný na tom taky je, že i člověk sám vidí, jak se neustále zlepšuje, není to jen v penězích.
Hodnocení: 0
tereez
 
Příspěvky: 70
Registrován: 15. duben 2013 20:40
Bydliště: Most, Praha

Reputace: 0

Re: Reálný měsíční výdělek

Příspěvekod Návštěvník » 12. srpen 2013 11:03

"Napadá mě otázka, kolik kopírovačů si asi ty obrázky stáhne, jen lehce poupraví, nebo použijí jednotlivé objekty, které pak zasadí do svého obrázku a pak ho vydávají za svůj a ještě na tom rejžují prachy. Jak smutné.

Niki"
Bohužel je to tak například zde:http://www.freepik.com/index.php?goto=2&k=vector%20paper&isCat=1&isKeyword=1&order=2&searchform=1&vars=6
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 46.151.58.2xx

Reputace: 0

Re: Reálný měsíční výdělek

Příspěvekod Pitrson » 12. srpen 2013 11:17

Ahoj, řekl bych, že tohle si v dnešní době ve fotobankách zažije každý začátečník... I já s tím chtěl seknout s cca 20 obrázky na Shutterstocku. V AI jsem začal tvořit asi od začátku dubna tohoto roku a to především podle tutoriálů. Shutterstock mi vyšel na 3. pokus někdy v červnu a já měl v záloze desítky vektorů, takže jsem neváhal a všechno to tam naházel... Prolezlo asi 20%, které mi zajistily prodeje na 2 dny (3$, 0.5$) a pak nic..Tohle se opakovalo ještě jednou a opět po 2-3 dnech pouze samé nuly.

Rozhodl jsem se proto zkontaktovat pana Václavka a nakonec jsem na jeho radu dále pokračoval. Chce to pouze tvořit, tvořit a tvořit (ze začátku si zkusit všechna témata). Časem člověk zjistí, na co si dávát pozor při schvalování a co lidé kupují nejvíce. Nyní je srpen a jsou to už dva měsíce, co vydělávám na SS a na kontě mám něco přes 200 dolarů (za tento měsíc bude výdělek 150 dolarů) a přes 500 vektorů (vytvořil jsem 3 sety ikon a vlajky, proto tak velké číslo). Kvalita mých obrázků není tak vysoká, ale to přijde s časem :)

Takže za mě určitě pokračuj.
Hodnocení: 0
Pitrson
 
Příspěvky: 69
Registrován: 11. červen 2013 22:40

Reputace: 0

Re: Reálný měsíční výdělek

Příspěvekod Ondra » 12. srpen 2013 11:19

S fotobankami jsem začínal cca před 3,5 lety, ale po pár měsících jsem to zabalil. Měl jsem příjem cca 1000,- Kč/měsíc. Za 2,5 roku to postupně kleslo na 700,-/měs.
Vloni na podzim jsem neměl práci, tak jsem se do toho pořádně obul. Snažim se každý den alespoň chvíli dělat (třeba večer u zpráv a podobně). Výsledek je, že za červenec jsem vydělal 628$, z toho bylo 558$ na Shutterstocku 32$ na Fotolii a zbytek na dalších čtyřech fotobankách.

Takže základ je dostat se na Shutterstock, pak to bude výrazně lepší.
Hodnocení: 0
Ondra
 
IP: 94.112.34.xx

Reputace: 0

Re: Reálný měsíční výdělek

Příspěvekod admin » 12. srpen 2013 14:02

Wau, tady se to rozjelo, člověk je chvíli na dovolené (Třeboň s dětmi na kole) a mezitím se tady dějí věci!

Předně jsem vůbec nevěděl, že se tu dá udělat anketa :) skvělý nápad, určitě zkusím sám nějakou založit!

A teď k otázkám.
Niki - jestli tě to aspoň trochu baví, tak vydrž, pracuj na sobě (není to jen o výdělcích na fotobankách, ale také o zlepšování v illustratoru a to se ti může v budoucnu - když budeš hledat své uplatnění - hodit). Určitě zkus Depositphotos a Shutterstock. A určitě se teď netrap počtem views a downloadů - ty se ti budou zvětšovat s přibývajícími novými ilustracemi. S 15 obrázky je sledování statistik o ničem - počkej až jich budeš mít 100.

To že už tam je vše nakreslené je možná pravda, ale každý to může nakreslit znovu a jinak, věř mi, jde to, letos už posedmé začínám kreslit vánoce a pořád mě napadají nové styly a nápady.

Ravennko, na Crestock se určitě vykašli, nemá smysl tam mařit čas.

Niki, opravdu prodávám řádově stovky ilustrací denně (tedy krom víkendů). A jinak platí, co jsi psala - existují servery, kde se nabízí zdarma ilustrace z fotobank a každou chvíli někoho napadne nějakou stáhnout, poupravit a nahrát na fotobanku. Jenomže pak ta ilustrace vyplave ve vyhledávání před očima autora a stačí napsat na support a dotyčnému zavřou účet (přijde o výdělky i svůj čas) - viz například Nekopírujte, jinak vám zruší na fotobance účet. Zrovna teď řeším další případ, dotyčná osoba z Ruska má svůj styl, stovky svých ilustrací a mezi tím asi 10 mých s minimálními úpravami. Zatím jsem jí jen napsal email aby to smazala/ozvala se mi. Pokud do týdne nebude žádná reakce, tak se obrátím na support.

Tereez ty moje začátky jsou tam dobře zdokumentovaný, sranda je, že se občas ještě prodají :) Už delší dobu plánuji udělat malou galerii ilustrací na jedno téma od svých začátků do současnosti (třeba ty vánoční motivy), mohlo by to být docela srandovní :)

Takže asi tak, je potřeba vytrvat a statistiky začít sledovat až na nějakém rozumném počtu obrázků v portfoliu. Dříve to je zbytečné. Pokud se chcete srovat s ostatními, mrkněte se na jejich statistiky výdělků z průzkumu.
Hodnocení: 0
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 2113
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +554

Re: Reálný měsíční výdělek

Příspěvekod anonym456 » 12. srpen 2013 15:21

Tak moje malá statistika výdělků v grafu:
Obrázek

první měsíc: červenec 2010
momentálně nahráváno na 12 fotobank
shutterstock tvoří cca 60% příjmů z fotobank
nynější velikost portfolia: 1500 vektorových ilustrací

teď už mi to vydělává v podstatě samo, stačí tomu věnovat pár hodin týdně (vytvořit cca 10 nových vektorů) a výdělky stále mírně stoupají

určitě doporučuji začátečníkům vydržet a nevzdávat to :)
Hodnocení: 0
anonym456
 
IP: 94.112.136.2xx

Reputace: 0

Re: Reálný měsíční výdělek

Příspěvekod ondrej83 » 12. srpen 2013 17:00

U mně je to průměrně něco přes 1000Kč měsíčně - začal jsem loni cca duben a postupně přidával další fotobanky - v květnu jsem se dostal na Shutterstock a Istock. V současnosti nahrávám na 14 fotobank a myslím, že je to konečné číslo:-) Ale stále jsem dost zklamaný - když vezmu SS, tak první měsíc bylo pár fotek (dávám pouze fotky) a asi 4$, druhý měsíc to samé, třetí měsíc cca 15$ a další měsíc něco přes 30$. Tak to šlo do Vánoc, po Vánocích propad a teď se to jen pomalu zlepšuje. Za červenec cca 25$, ale srpen je zase mrtvý:-( Tak nevím... Pořád čekám, že když dávám další a další fotky (v současnosti mám na SS cca 350 fotek) že to bude, třeba pomalu, stoupat - ale ono nic....
Hodnocení: 0
ondrej83
 
IP: 88.101.98.xx

Reputace: 0

Další

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam.cz