Editace IPTC ve windows exploreru

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Re: Editace IPTC ve windows exploreru

Příspěvekod admin » 7. červen 2016 20:29

No a talky bacha na to, jak ten soubor dostáváte na Shutterstock - pokud přes webové rozhraní, tak je to ok, pokud přes FTP tak mi v 50 procentech případů IPTC nenačte.
Hodnocení: 0
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 2113
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +554

Re: Editace IPTC ve windows exploreru

Příspěvekod Kulíšek » 7. červen 2016 20:54

poslední měsíc sice nahrávám přes web ale před tím jsem s FTP neměla problém, tedy ohledně IPTC ne, ale než se obsah načetl na webu SS tak jsem to stihla nahrát na zbytek fotobank :D
Hodnocení: 0
Kulíšek
 
Příspěvky: 97
Registrován: 11. listopad 2015 12:10

Reputace: +10

Re: Editace IPTC ve windows exploreru

Příspěvekod PandaWild » 2. květen 2017 11:22

Daří se někomu používat Windows k editaci IPTC? Když otevřu Vlastnosti souboru, jsou tam položky Nadpis a Předmět, ale v obou je ten samý text z Description obrázku. Když ty položky změním (rozdílně), tak v Title i Description se objeví text z Nadpisu. Je to nějaké zmatené a promíchané. Funguje vám to stejně blbě?

Edit: Aha oni použijí pole IFD0, které fotobanky si myslím nenačítají. Dá se tedy editovat jen Description, tedy na SS to bude fungovat, ale na jiných fotobankách (používajících i Title) předpokládám že ne. Možná se to týká jen Windows 10, jestli někdo nemá jiné zkušenosti.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Editace IPTC ve windows exploreru

Příspěvekod admin » 2. květen 2017 22:09

PandaWild píše:Daří se někomu používat Windows k editaci IPTC? Když otevřu Vlastnosti souboru, jsou tam položky Nadpis a Předmět, ale v obou je ten samý text z Description obrázku. Když ty položky změním (rozdílně), tak v Title i Description se objeví text z Nadpisu. Je to nějaké zmatené a promíchané. Funguje vám to stejně blbě?

Edit: Aha oni použijí pole IFD0, které fotobanky si myslím nenačítají. Dá se tedy editovat jen Description, tedy na SS to bude fungovat, ale na jiných fotobankách (používajících i Title) předpokládám že ne. Možná se to týká jen Windows 10, jestli někdo nemá jiné zkušenosti.


Zkus jiný nástroj, zrovna dneska jsem přemýšlel, že to udělám rychle v XnView, našel jsem si tam i ty správné položky, ale nakonec jsem raději spustil PhotoStock :)
Hodnocení: 0
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 2113
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +554

Re: Editace IPTC ve windows exploreru

Příspěvekod alima007 » 2. květen 2017 22:24

použivám vlastnosti uz par mesicu .... nazev davam do nadpisu a kličový slova do znacek.
vse se mi na fb nacita bez problemu 8-) (cili jak nazev, tak keywords)
akorat teda chvilku trva, nez se to tam nacte ve fb ....
Hodnocení: 0
alima007
 
IP: 78.45.67.1xx

Reputace: 0

Re: Editace IPTC ve windows exploreru

Příspěvekod PandaWild » 2. květen 2017 23:33

admin: Šlo mi konkrétně o editaci ve Windows, protože jsem připravoval vzorky z různých editorů pro MotionElements.

alima007: To tedy ale používáš stejný text v titulku i popisce obrázku, nelze tam zapsat něco jiného (např. kvůli DreamsTime, kde se musí popiska a titulek lišit), jo?
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Editace IPTC ve windows exploreru

Příspěvekod Artush » 3. květen 2017 12:26

na klíčová slova je super tento program:
http://fotobanky.cz/photostock-editace-iptc
http://www.sovpag.com/index.php?language=1&category=23

Poslední dobou mi POND5 nenačítá title a description uložené v Photostocku, ale už to s autorem řeším.

Další zajímavý projekt je:
Xpiks is a free and open source keywording and uploading tool for microstock
https://ribtoks.github.io/xpiks/
Chybý mi tu automatický překlad slova na kliknutí, ale zadal jsem to autorům jako požadavek a snad by to mělo jít a objevit se v další verzi.

Program funguje docela dobře, editované fotky z photostocku otevřu v tomto programu, dám importovat vložená slova a následně přepsat vložená slova a voala POND5 mi už vše načte v pořádku. Asi je ukládá jinak než Photostock, ten mi například uloží iptc na fotky z GoPro, ale Zoner a fotobanky čtou jiné IPTC z jpg, kde je nějaký text GoPro.

Nahrávám různě, jak přez www tak i ftp skoro na všechny fotobanky, a nikdy se mi nestalo, že by mi třeba shutterstock nenačetl klíčová slova.
Hodnocení: 0
Naposledy upravil Artush dne 3. květen 2017 12:45, celkově upraveno 1
www.artushfoto.eu
https://www.instagram.com/artushfoto.eu/
www.facebook.com/artushfoto.eu
Uživatelský avatar
Artush
 
Příspěvky: 84
Registrován: 9. duben 2013 19:16
Bydliště: Europe

Reputace: +6

Re: Editace IPTC ve windows exploreru

Příspěvekod PandaWild » 3. květen 2017 12:38

Pond5 má trochu zvláštnost, že Keywords a Description sice bere z IPTC, ale Title načítá z XMP dat a pokud tam nejsou, tak je problém.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Předchozí

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé