editorial + autorská práva

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

editorial + autorská práva

Příspěvekod Riky » 6. leden 2018 15:40

Ahoj.
Jsem nová jak tady na fórku, tak i mezi fotobankéři. Vím že dnes uspět se svými fotkami není lehký, ale focení mně vždy bavilo, tak proč to taky nezkusit. Přinejhorším budu mít v albu pár pěkných fotek (v mých očích ;) ) navíc. A kdyby to přece jen něco hodilo, tak se bránit nebudu. :D

Ale proč píšu. Na Šutru jsem pročetla co mi pod ruku přišlo. Jenže vzhledem k mé Aj jsem to studovala pomocí překladače. Ten už dnes funguje dobře, většině věcem jsem rozuměla, ale přece jen nějaké nejasnosti zůstaly. Budu moc ráda když mi je dovysvětlíte (nejlépe polopaticky, nechci dělat problémy sobě, fotobankám ani vlastníkům).

1. pochopila jsem, že fotky se řadí buď do komerce nebo editorialu. Do komerce se nemusí psát místo a datum, ale zase potřebuju souhlas od rozponatelných lidí nebo majitelů interiérů. U editorialu je to naopak. Editorial se dělí na dokumentární a ilustrativní. Rozumím tomu dobře?

2. někde jsem narazila na to, že u editorialu musí být jedno klíčové slovo "editorial illustration", ale já jsem ho u produktů jiných fotografů nenašla. Musím ho tedy uvádět nebo ne? A když ano, tak vždy?

3. nejsou mi jasná autorská práva. Podle zdejší diskuze vím, že je to věc složitá. Ale konkrténě mě zajímá - třeba když vyfotím barák (zvenku), na který je dobře vidět z obecního chodníku, ale je v rámci oplocení, můžu ho fotit a dávat do komerčního použití? A když je to barák, který se svojí stěnou přímo dotýká obecního chodníku (bez plotu)? Nevím co všechno si můžu dovolit fotit a kam to pak můžu bez souhlasu vlastníka zařadit (komerční, editorial).

Díky za případné odpovědi, jistě se zase brzy ozvu. :lol:
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Riky
 
Příspěvky: 107
Registrován: 6. leden 2018 14:23

Reputace: +20

Re: editorial + autorská práva

Příspěvekod PandaWild » 6. leden 2018 16:49

Běžně se fotí tak, aby fotka neobsahovala rozpoznatelné lidi nebo rozpoznatelné interiéry, loga či specifické věci, pak se fotka může používat komerčně např. do reklam. Kritériem je to, že pokud se dá rozpoznat že se jedná o něco specifického, co může někomu patřit, tak to musí být se souhlasem majitele - např. umělecky provedené kraslice. Lze fotit bez omezení jen takové věci, které vypadají obecně a může takové podobné vytvářet kdokoliv, nemělo by být prokazatelné vlastnictví nebo autorství někomu konkrétnímu.

Když se fotí lidi, např. modelky, tak aby se fotka mohla používat komerčně, musí se připojit model release, kde ten dotyčný podpisem potvrdí souhlas, že svoluje s komerčním použitím svých fotek. Nebo když se vyfotí umělecky provedená kraslice, musí se připojit property release autora.

A pak je kategorie editorial fotek, které jsou určené jen pro zpravodajství a které mohou obsahovat rozpoznatelné lidi a místa. K takovým fotkám není třeba připojovat souhlas focených lidí, ale mohou se používat jen pro zpravodajské účely, ne pro komerci. Fotka musí být označená že je editorial (=nesmí se používat komerčně), fotka nesmí být nijak retušovaná a musí mít popisku ve speciálním formátu, kde se uvádí kdy a kde to bylo nafocené a co fotka obsahuje.

Ilustrační editorial je fotka nebo kresba nevztahující se k nějaké události, ale ilustrující něco na co se vztahuje cizí autorství - např. ikonka facebooku.

U focení je ještě rozdíl jak podstatnou část ta věc zabírá na fotce. Když se vyfotí Praha z Letné, tak jsou vidět auta, lidi, i komerční stavby, tak tam je to v pořádku. Ale vyfocení jen jednoho konkrétního domu a ještě přes plot, to už může být problém. Nebo vyfocení auta, když je hlavním motivem fotky a může být z tvaru rozpoznatelný model auta, je také problém.

Ale když jsou nejasnosti, není až tak problém to zkusit a pokud to nebude v pořádku, tak to fotobanka vyhodí a napíšou co je špatně.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: editorial + autorská práva

Příspěvekod Ravennka » 6. leden 2018 17:02

Poznámka pod čarou - co projde na jedné fotobance, nemusí na druhé a naopak :)
+PandaWild Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
Ravennka
 
Příspěvky: 4890
Registrován: 14. červenec 2013 11:56

Reputace: +750

Re: editorial + autorská práva

Příspěvekod honza286 » 6. leden 2018 18:53

Sle zákona lze v ČR fofit komerčně bez povolení naprpstou většinu budov z veřejně volně přístupných prostor. Fotobanky jsou ovšem v tomhle svérazné a jedou asi podle americké legislativy. Navíc opravdu záleží na konkrétní fotobance - nejhorší je v tomhle istock (u nich z budov jako komerční projdou jen kostely zvenku a občas zříceniny a ruiny). Obecně ovšem nesmí být na komerčních fotkách bez model release rozpoznatelné osoby, auta.
Hodnocení: 0
honza286
 
Příspěvky: 404
Registrován: 27. listopad 2014 21:57

Reputace: +65

Re: editorial + autorská práva

Příspěvekod Ravennka » 6. leden 2018 19:20

Jo a kdybys náááhodou fotila zvířátka, tak tam nikdy nesmíš napsat ZOO :mrgreen: např. na istock se zásadně píše wildlife 8-) (a neměla by být vidět ohrada)
+PandaWild Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
Ravennka
 
Příspěvky: 4890
Registrován: 14. červenec 2013 11:56

Reputace: +750

Re: editorial + autorská práva

Příspěvekod Host » 6. leden 2018 19:28

Ravennka píše:Jo a kdybys náááhodou fotila zvířátka, tak tam nikdy nesmíš napsat ZOO :mrgreen: např. na istock se zásadně píše wildlife 8-) (a neměla by být vidět ohrada)

Tak bohužel třeba Panda velká neprojde v žádném případě i kdyby byla opravdu z volné přírody (protože San Diego) maj ji asi patentovanou...
Hodnocení: 0
Host
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Re: editorial + autorská práva

Příspěvekod PandaWild » 6. leden 2018 19:31

Pandy jsou moc tlusté tak neprojdou. :D Asi jak je jich málo, tak každou rozpoznají.
+ypres.bass Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: editorial + autorská práva

Příspěvekod Ravennka » 6. leden 2018 19:40

Tak Panda není úplně běžné zvířátko, ale všichni mají spoustu pěkných i horších výcvaků z našich luhů a hájů a občas se něco prodá :) Nicméně většina fotobank bere i fotky, kde je část ohrady, když to úplně netluče do očí 8-)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Ravennka
 
Příspěvky: 4890
Registrován: 14. červenec 2013 11:56

Reputace: +750

Re: editorial + autorská práva

Příspěvekod Riky » 6. leden 2018 20:11

Ravennka píše:Jo a kdybys náááhodou fotila zvířátka, tak tam nikdy nesmíš napsat ZOO :mrgreen: např. na istock se zásadně píše wildlife 8-) (a neměla by být vidět ohrada)

Takže tahle z naší zahrady by projít mohla :lol:
Obrázek

PandaWild píše:Ale když jsou nejasnosti, není až tak problém to zkusit a pokud to nebude v pořádku, tak to fotobanka vyhodí a napíšou co je špatně.

No upřímně z toho mám trochu strach. Četla jsem co za peripetie měl například pan Václavek, a to mu tu ilustraci i přijali a až zpětně z toho bylo pozdvižení. Takže i sami přispěvatelé asi občas pustí co by neměli. A já to pak odskáču.
+PandaWild Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
Riky
 
Příspěvky: 107
Registrován: 6. leden 2018 14:23

Reputace: +20

Re: editorial + autorská práva

Příspěvekod PandaWild » 6. leden 2018 20:20

Jo mohlo by projít, jestli tam není po zvětšení vidět něco jako "Design copyright xxxx" :-)
Přílohy
zirafy.jpg
zirafy.jpg (32.91 KiB) Zobrazeno 3741 krát
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Další

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé