Jednotný registrační formulář

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Jednotný registrační formulář

Příspěvekod Návštěvník » 5. duben 2016 10:53

Koukal jsem že je zde návod na vyplnění daňového přiznání pro FB, je zde také někde návod jak vyplnit onen JRF?

Fotobanky budu mít jako vedleší výdělečnou činnost, chtěl bych se registrovat jako OSVČ bez živnosti a danit přes autorský honorář.

Rozhodl jsem se tedy že zajdu na ŽÚ a vyplním JRF, nanečisto jsem si ho vytisknul, ale zasekl jsem se u:
1) bod 5 - Předmět podnikání: Co jste sem vy již registrovaní napsali? Je to nějáká živnost volná?
2) registruji se jednoduše k dani z příjmů, že? Žádná "daň z přijmů jako plátce"...
3) čísla účtů: zde uvedu jen svůj osobní (zároveň i podnikatelský) účet, že? Nikde žádný paypal/skrill údaje nezadavám (třeba do kolonky "účet vedený v zahraničí")...
4) oznámení zdrav.pojištovně, kolonka "zálohy" - sem taky musím nějákou částku vypsat když se jedná o vedlejší prac.činnost?

Omlouvám se za možná banální dotazy, ale zatím jsem "zelenáč" :-)
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 46.167.243.2xx

Reputace: 0

Re: Jednotný registrační formulář

Příspěvekod firstpentuer » 5. duben 2016 11:09

Myslím, že JRF vyplňuješ jen když chceš živnosťák. Autorská činnost není živnost... Pokud chceš danit jako autorskou činnost, musíš si oběhat sociálku, zdravku a FÚ se samostatnými formuláři.
Hodnocení: 0
firstpentuer
 
Příspěvky: 40
Registrován: 4. leden 2014 20:35

Reputace: +10

Re: Jednotný registrační formulář

Příspěvekod cobraCZ » 5. duben 2016 13:41

firstpentuer píše:Myslím, že JRF vyplňuješ jen když chceš živnosťák. Autorská činnost není živnost... Pokud chceš danit jako autorskou činnost, musíš si oběhat sociálku, zdravku a FÚ se samostatnými formuláři.


Chápu, ale správně, že pokud má člověk živnost může případně danit i dle autorské činnosti, protože už je OSVČ?
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
cobraCZ
 
Příspěvky: 105
Registrován: 10. říjen 2014 14:39

Reputace: +25

Re: Jednotný registrační formulář

Příspěvekod firstpentuer » 5. duben 2016 14:01

To asi ano, jen mi pak přijde zbytečné platit za ŽL, pokud živnost nevyužiju. Ale možná plácám, vycházím z toho jak se v několika článcích psalo, že lze danit pod živností nebo podle autorského zákona - bral jsem to jako dvě oddělené věci.
Hodnocení: 0
firstpentuer
 
Příspěvky: 40
Registrován: 4. leden 2014 20:35

Reputace: +10

Re: Jednotný registrační formulář

Příspěvekod Návštěvník » 5. duben 2016 16:05

Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 46.135.250.xx

Reputace: 0

Re: Jednotný registrační formulář

Příspěvekod Návštěvník » 5. duben 2016 16:45

podle webu jakpodnikat.cz,
kontrétně http://www.jakpodnikat.cz/formulare-zalozeni-zivnosti-zahajeni-podnikani.php
je JRF zřizován při zahájení živnosti nebo jiného podnikání bez živnosti
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 78.156.128.xx

Reputace: 0

Re: Jednotný registrační formulář

Příspěvekod firstpentuer » 5. duben 2016 17:51

Tak vida, to jsem zbytečně běhal po jednotlivých ústavech...
Hodnocení: 0
firstpentuer
 
Příspěvky: 40
Registrován: 4. leden 2014 20:35

Reputace: +10

Re: Jednotný registrační formulář

Příspěvekod Návštěvník » 6. duben 2016 07:40

No jsem rád že se potvrdilo, že JRF můžu vyřídit i když plánuju podnikat jako OSVČ bez živnosti, ale prosím mohl by se někdo mrknout na první příspěvek a poradit mi s těmi body?

Určitě je tady plno lidí, kteří toto absolvovali.
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 46.167.243.2xx

Reputace: 0

Re: Jednotný registrační formulář

Příspěvekod Návštěvník » 6. duben 2016 08:50

2) ano k registraci k dani z příjmu
3) číslo účtu (podnikatelský/osobní) na který si budeš posílat částky např. z paypalu
4) zdravotní pojištění je povinné pro kohokoliv, minimální výše zálohy pro OSVČ je v tomto roce 1823,- Kč
- uvádíš, že je to vedlejší činnost -> v tomto případě zálohy na sociální a zdravotní pojištění platí zaměstnavatel (hlavní činnost). Pokud budou částky z podnikání nad určitou mez, tak rozdíl doplatíš -> zjistíš z Potvrzení o zdanitelných příjmech za předchozí rok + souhrn příjmů z fotobank za předchozí rok.
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 46.135.100.xx

Reputace: 0

Re: Jednotný registrační formulář

Příspěvekod kelley » 6. duben 2016 09:00

Taky jsem si to na ŽÚ přinesl předvyplněné, ale paní úřednice tam se mou stejně vyplnila nový JRF. Bez problému... A kromě toho mají už propojené databáze, takže na sociálku, zdravotní pojišťovnu ani pro výpis z trestního rejstříku už se nemusí extra chodit (aspoň v Brně ne). Volných živností jsem tam radši vyjmenoval víc, ona už je to dneska stejně jen formalita a skoro až zbytečnost, když už nemusíš mít na každý obor volné žovnosti extra živnosťák (seznam volných živností najdeš na netu, třeba viz jakpodnikat.cz). Číslo účtu po mně nikdo nechtěl, zákon o povinném podnikatelském účtu se teprve bude schvalovat.
+PandaWild Hodnocení: +1
Blog o tom, co mě momentálně baví - tanec, turistika, fotografování, hudba... http://milpal.cz
Uživatelský avatar
kelley
 
Příspěvky: 298
Registrován: 8. červenec 2014 11:48
Bydliště: Brno

Reputace: +17

Další

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé