Licence k ilustraci na zakázku

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Licence k ilustraci na zakázku

Příspěvekod Broox » 24. říjen 2017 12:23

Ahoj, poradíte mi někdo, jak je to s licencí u ilustrace na zakázku (ne z fotobanky)? :-) Potřebuji ilustraci na produkt, na fotobankách jsem nenašla přesně to co potřebuji, tak jsem zkusila kontaktovat přímo pár prodejců z fotobank a domluvit se individuálně, prostě jednat spolu přímo... Mám nabídku od pár lidí z Ruska, Thajska...ale nevím, jak to teď udělat s licencí. Stačí, když zadám poptávku přes mail, dostanu hotovou ilustraci, zaplatím a tím k ní mám všechna práva nebo musím sepsat nějakou smlouvu? Omlouvám se možná za hloupý dotaz, ale chci mít vše podchycené od začátku :-) A když už jsem u toho, tak mám pár dalších dotazů :-) Jaký soubor preferovat, když budu následně nechávat tisknout? .eps, .ai , .pdf , jpg.? A poslední, RGB vs CMYK - když je to pro následný tisk, tak CMYK? Díky moc za jakékoli postřehy :D
Hodnocení: 0
Broox
 
IP: 185.67.191xx

Reputace: 0

Re: Licence k ilustraci na zakázku

Příspěvekod PandaWild » 24. říjen 2017 12:59

Licenční smlouva je hlavně opatření pro Tebe. Pokud to jen dostaneš a zaplatíš, tak nemáš k tomu žádné potvrzení (email a poslat peníze nic neznamená) a oni by se mohli později ozvat, že to používáš nelegálně a chtít kompenzaci.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 6469
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1503

Re: Licence k ilustraci na zakázku

Příspěvekod ToM » 24. říjen 2017 14:30

Mám opačnou zkušenost, dělal jsem zakázku pro jednoho amíka, kterej si mě našel na fotobankách a chtěl něco upravit podle jeho představ. Sám mi poslal něco jako smlouvu, kde bylo, že je to výhradně pro jeho použití nebo tak něco. To jsem mu podepsal a poslal nascanované zpět.

Jestli chceš tisknou tak rozhodně CMYK, 300DPI.
Hodnocení: 0
ToM
 
IP: 178.255.168xx

Reputace: 0

Re: Licence k ilustraci na zakázku

Příspěvekod Costertoast » 24. říjen 2017 15:32

Osobně mi, jakožto ilustrátorovi dala paní vědět že bude chtít podepsanou smouvu že se vzávám práva na ilustrace. Napsal jsem jí návrh smlouvy v mailu, ona neměla výhrad, tak jsem ji vytiskl, podepsal a naskenoval, a přidal do archivu s hotovými ilustracemi. (bylo to něco na způsob 'obsah tohoto archivu je v kompletním dušebním vlastnictvím {instituce} a já autor se vzdávám všech nároků na prodej, zacházení a nárokování si autorských poplatků)
Řekl bych že nejlepší bude si to napsat a před tím než si plácnete se ujistit, že bude souhlasit a podepíše.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Costertoast
 
Příspěvky: 66
Registrován: 17. červen 2016 11:48

Reputace: +24

Re: Licence k ilustraci na zakázku

Příspěvekod Broox » 25. říjen 2017 12:59

Díky moc za rady! ;)
Hodnocení: 0
Broox
 
IP: 185.67.191xx

Reputace: 0

Re: Licence k ilustraci na zakázku

Příspěvekod zbynek » 26. říjen 2017 06:06

Dobrý den.

Pro takto prodávaná díla by měla být sestavena autorská smlouva ve znění zákona 121/2000 Sb (Autorský zákon) a jeho dalších ustanovení a předpisů. Smlouva musí, krom nezbytných údajů, obsahovat způsob použití konkrétního autorského díla a časový horizont, po který může kupující s dílem nakládat. V příloze by měla být obrazová dokumentace díla.

Doporučuji věnovat pozornost pasáži o tom, zda uživateli umožníme pozměňovat a upravovat autorské dílo.

Z daňového hlediska jde zdaňovací povinnost z částky stanovené ve smlouvě ve výši do 10.000,- za kupujícím, nad 10.000,- za autorem, a to bez ohledu na to, kolik smluv mezi sebou v jednom zdaňovacím uzavřou.

Co se týká technických parametrů, pro tisk všeobecně platí 300DPI/CMYK. Ovšem problematika předtiskové přípravy je mnohem složitější, tak bude lepší, když se domluvíte s tím, kdo ji bude dělat.
Hodnocení: 0
zbynek
 
IP: 90.176.73xx

Reputace: 0


Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé