Nevektorová grafika na fotobankách

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Nevektorová grafika na fotobankách

Příspěvekod hanse » 1. prosinec 2019 20:05

Ahoj,

chci se zeptat, jestli se dají a mají smysl dělat nevektorové obrázky pro fotobanky? Již nějaký pátek fotím na fotobanky a začal jsem uvažovat, jestli nerozšířit činnost (u videa jsem rychle narazil na nejen cenovou náročnost vybavení - netvrdím, že dělat digitálně kresby bude snadné). Ptám se, protože uvažuji o půlročním kurzu kreslení pro začátečníky a rád bych, aby se mi kurz časem zaplatil :lol:

Děkuji.
Hodnocení: 0
hanse
 
IP: 88.103.23.xx

Reputace: 0

Re: Nevektorová grafika na fotobankách

Příspěvekod Host » 1. prosinec 2019 20:11

Jistější to bude na Karlovo mostě... ;)
Hodnocení: 0
Host
 
IP: 85.163.114.xx

Reputace: 0

Re: Nevektorová grafika na fotobankách

Příspěvekod Host » 1. prosinec 2019 20:16

Velmi záleží na tématu.
Takový Lenin v říji, nebo Gréta na Auroře a další podobně angažované umění by dnes mohly mít opět úspěch... :mrgreen:
Hodnocení: 0
Host
 
IP: 85.163.114.xx

Reputace: 0

Re: Nevektorová grafika na fotobankách

Příspěvekod hanse » 1. prosinec 2019 20:21

Možná jsem se nezeptal úplně nejlépe, ale s vytvářením digitálních grafik nemám žádné zkušenosti. Tématicky jsem si představoval zátiší, jídlo, zákoutí ve městě i v přírodě, objekty...
Hodnocení: 0
hanse
 
IP: 88.103.23.xx

Reputace: 0

Re: Nevektorová grafika na fotobankách

Příspěvekod PandaWild » 1. prosinec 2019 21:24

Pro fotografa je dobrá cesta dělat fotomontáže. Ve fotkách je dnes obrovská konkurence, především díky mobilům, kdy fotí každý. Hodně obsazená je i infografika a grafická pozadí, tam se moc nevyplatí se prosazovat. 3D grafika se rozmáhá, ale vyžaduje plně se jí věnovat. Kreslená grafika může mít úspěch, ale člověk musí umět dobře kreslit. Fotograf může využít svou velkou zásobu fotek a recyklovat je v podobě fotomontáží. Když se umí dobře udělat, tak jsou hodně žádané a dělá je jen málo lidí. Dají se tak vytvořit scény v praxi nerealizovatelné a přitom mnohem snáz realizovatelné než 3D grafikou. Vyžadují zásobu vlastního materiálu a tak je to pro fotografa výborná cesta k dalšímu rozvoji a může být dost úspěšná.

Osobně bych teda raději zvolil tutoriálu na netu, než placené kurzy.

U videí se divím proč se stále mluví o finanční náročnosti - běžné foťáky i mobily mohou být pro videa plně dostačující.

tree_on_hill.jpg
tree_on_hill.jpg (9.98 KiB) Zobrazeno 3654 krát
+Ahojdoma, +ivusakzkrabice Hodnocení: +2
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Nevektorová grafika na fotobankách

Příspěvekod ivusakzkrabice » 1. prosinec 2019 22:16

Kurzy kreslení jsou ve výsledku o tom, že se člověk dostane zas mezi jiné lidi, načerpá z nich energii, inspiraci, mnohdy to pomůže i k uvědomění, co člověk chce kreslit, taky k soutěživosti být lepší než ostatní z kurzu. Pokud jde jen o to se jen naučit kreslit dobře rukou, tak stači trocha vůle, zajímavých předloh a kus pauzáku. Schopnost kreslit je totéž jako trénink svalů, prostě pravidelné cvičení - svaly sílý, pravidelné překreslování - zlepšuje přesnost a tím i časem i schopnost nakreslit to, co člověk má v hlavě. Takže jen k zamyšlení, co očekáváš. Pokud jsi extrovert jako já, tak si nějaký ten kurz s více lidma určitě užiješ, i já bych do něčeho takového mít čas šla :) Jelikož čas nemám, tak jsem si před pár dny koupila v levných knihách pár knížek od nakladatelství Svojtka na které se bude doma krásně prášit :)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
ivusakzkrabice
 
Příspěvky: 2400
Registrován: 4. leden 2017 13:14
Bydliště: Pardubice

Reputace: +714

Re: Nevektorová grafika na fotobankách

Příspěvekod hanse » 2. prosinec 2019 13:31

Děkuji za zajímavé podněty. Kurz beru i tak, že potkám nové lidi a mimo to, že se snad naučím kreslit, a taky mi to snad pomůže k novému náhledu na mé focení :)
Hodnocení: 0
hanse
 
IP: 88.103.23.xx

Reputace: 0

Re: Nevektorová grafika na fotobankách

Příspěvekod admin » 2. prosinec 2019 15:23

Kreslit se na kurzu nenaučíš, kreslit se naučíš jedině kreslením, tam žádná zkratka nefunguje. Musíš prostě kreslit, kreslit, kreslit. Kurz ti dá akorát vědomosti, co k tomu kreslení použít a na co si dát pozor. To nejdůležitější je na tobě a na tom, zda si na to uděláš čas.

jinak do fotobank můžeš nahrát cokoliv. Jestli se to bude prodávat je jiná otázka. Konkurenci tam budeš mít mnohem menší než normální fotografové, ale pořád musíš myslet na použitelností tvých prací. Třeba jak jsi zmínil - zátiší s jablky - jako obrázek to může být pěkný, ale k čemu ho kdo použije?! Když to bude od někoho, kdo už kreslit fakt umí a tedy bude to hodně povedený, tak je použití spousta. Když to bude od začínajícího ilustrátora, tak je rázem použitelnost skoro nulová. Pokud chceš kreslit a zároveň to dávat na fotobanky, tak si musíš vybírat témata, která lidé na fotobankách hledají - třeba si projdi zpravodajství nebo nějaké blogy a vždy zkus k nějaké zprávě / příspěvku nakreslit obrázek, který by tam mohli použít...
+Ahojdoma Hodnocení: +1
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 2112
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +554

Re: Nevektorová grafika na fotobankách

Příspěvekod hanse » 2. prosinec 2019 16:23

Děkuji za tip. Času mám momentálně dostatek, tak bych ho rád účelněji využil a rozšiřovat si jednou týdně obzory na pár měsíců mi zní sympaticky. Jestli mi to časem půjde tak dobře, že bude mít smysl to dávat na fb ještě nevím, ale proč to aspoň nezkusit ;)
Hodnocení: 0
hanse
 
IP: 88.103.23.xx

Reputace: 0

Re: Nevektorová grafika na fotobankách

Příspěvekod PandaWild » 2. prosinec 2019 17:02

admin píše:...Třeba jak jsi zmínil - zátiší s jablky - jako obrázek to může být pěkný, ale k čemu ho kdo použije?!...
Jo, nezapomenout že tvorba pro fotobanky většinou neznamená uměleckou tvorbu, ale hlavně "stock" tvorbu polotovarů pro grafiky, především pro reklamní účely. (což neznamená že by se občas neprodalo i zátiší, např. na obal knihy)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Další

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé