prodání vlastních portrétových fotek

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

prodání vlastních portrétových fotek

Příspěvekod foxinka » 23. březen 2017 10:41

Ahoj lidi.. mám takový dotaz. Nechala jsem se nafotit u fotografky, fotky mě stály 3000,- (20ks) a teď bych je ráda zkusila dát na fotobanky. Potřebuji k tomu souhlas fotografky? Mě přijde na hlavu, že když si zaplatím práci tak pak s fotkami nemůžu zacházet jak chci. Opravdu je to tak? Mimochodem póza a všechno byl můj nápad. Defakto jen cvakala foťákem. Pokud je potřeba souhlas, můžete mi poradit jaký formulář jí mám podstrčit?

Díky moc ;)
Hodnocení: 0
foxinka
 
Příspěvky: 7
Registrován: 23. březen 2017 10:34

Reputace: 0

Re: prodání vlastních portrétových fotek

Příspěvekod Hamin » 23. březen 2017 11:09

No, abych řekl pravdu, trošku mě z tvého příspěvku mrazí... viz: "... Defakto jen cvakala foťákem .."

Částka, kterou jsi zaplatila, je za tištěné verze fotografií. JPG verze jsou stále autorským vlastnictvím fotografky, ať chceš nebo ne.. Jestli ti pošle i JPG verze i se smlouvou, že je můžeš vydávat za své vlastní dílo a komerčně prodávat (na fotobankách uploadem souhlasíš s tím, že se jedná o TVÁ autorská díla, což porušíš pravidla fotobanky) tak tu fotografku asi nechápu..
+Anika, +Baldion Hodnocení: +2
Nikon D7100, Sigma 17-55 f2.8 OS HSM, Sigma APO EX DG 70-200 f2.8 MACRO II, AF-S Nikkor 35mm f1.8, Nikkor AF D Micro 60mm f2.8, Flash SB-700, Softbox 60x60 for SB flash
Hamin
 
Příspěvky: 711
Registrován: 10. duben 2013 12:22

Reputace: +82

Re: prodání vlastních portrétových fotek

Příspěvekod Anika » 23. březen 2017 11:36

foxinka píše:...Defakto jen cvakala foťákem...

Ta schválně, pronajmi si ateliér, nech foťák cvakat na automatiku a všechno ostatní dělej stejně. Pak porovnej výsledek. Pak to můžeš klidně dát na fotobanku.
+Baldion Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
Anika
 
Příspěvky: 1831
Registrován: 11. červenec 2013 18:40

Reputace: +248

Re: prodání vlastních portrétových fotek

Příspěvekod duben » 23. březen 2017 11:48

Nemuzes ji dat k podpisu nic, nesmis takove fotky prodavat. To ze jsi na fotkach ty, to nic neznamena. Nejsi autorem fotek. Nemuzes prodavat cizi autorske dilo a vydavat ho za sve.

Abys mohla prodavat sve portretni fotky, musis se vyfotit sama. ... kdyz ti prijde na hlavu ze nekomu zaplatis za fotky a pak si s nimi nemuzes delat co chces, tak za ne neplat a nenech se fotit!

Nastesti podle tveho prispevku to mas snadne, staci si jen pronajmout atelier, sehnat si fotak, nechat ho de fakto at sam cvaka a pak to prodavat. K cemu jsi vlastne k fotografce chodila kdyz ji nepotrebujes?
Hodnocení: 0
www.duben.org | www.fotorady.cz | microstocktools.com | www.afrodita.name | www.soutez.org | www.youtube.com/LucieDubnova - fitness online
Uživatelský avatar
duben
 
Příspěvky: 1088
Registrován: 8. duben 2013 13:47

Reputace: +262

Re: prodání vlastních portrétových fotek

Příspěvekod foxinka » 23. březen 2017 11:57

nevím proč jste se všichni zaměřili na slovo "cvakání" .. položila jsem jen otázku, zda to mohu zvěřejnit a nákladat s tím. Mám totiž všechny fotky v JPG na flashce.. Jasně že je za tím nějaká práce a vím co obnáší focení. Nebylo to nic proti ní, jen říkám, že nápady jak má fotka vypadat byly moje. Ptám se na práva, tak si laskavě nechte poznámky typu ať nechám foťák cvakat a vyfotím se sama... Si to tady někdo vzal osobně, přitom to jádro pudla nebylo.
Hodnocení: 0
foxinka
 
Příspěvky: 7
Registrován: 23. březen 2017 10:34

Reputace: 0

Re: prodání vlastních portrétových fotek

Příspěvekod ivusakzkrabice » 23. březen 2017 12:05

Pokud by od tebe chtěla ona to samé, tak by potřebovala tvůj model release, ty od ní potřebuješ papír, že ti uděluje cosi jako práva autorská - což by byla dohoda mezi váma dvěma, a k fotce by si dávala jen svůj model release.
Popravdě, i když mám na mém fotáku fotky mé osoby, které fotil podle mých instrukcí (s těžkou nevůlí) můj přítel, tak mne nikdy nenapadlo, žeč bych je prodávala já, párkrát jsem mu nabídla, že je může prodávat, že mu model release na konkrétní fotky ráda udělím..
+foxinka Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
ivusakzkrabice
 
Příspěvky: 2403
Registrován: 4. leden 2017 13:14
Bydliště: Pardubice

Reputace: +718

Re: prodání vlastních portrétových fotek

Příspěvekod Hamin » 23. březen 2017 12:27

foxinka píše:nevím proč jste se všichni zaměřili na slovo "cvakání" .. položila jsem jen otázku, zda to mohu zvěřejnit a nákladat s tím. Mám totiž všechny fotky v JPG na flashce.. Jasně že je za tím nějaká práce a vím co obnáší focení. Nebylo to nic proti ní, jen říkám, že nápady jak má fotka vypadat byly moje. Ptám se na práva, tak si laskavě nechte poznámky typu ať nechám foťák cvakat a vyfotím se sama... Si to tady někdo vzal osobně, přitom to jádro pudla nebylo.


Dobrá :D. Z hlediska práv autorského vlastnictví, fotka není tvá autorská, takže ji prodávat nesmíš. To že tam pózuješ dle tvých nápadů, je ti pro prodej na fotobankách na nic. Nebyla jsi to ty, kdo jen cvakal.
Hodnocení: 0
Nikon D7100, Sigma 17-55 f2.8 OS HSM, Sigma APO EX DG 70-200 f2.8 MACRO II, AF-S Nikkor 35mm f1.8, Nikkor AF D Micro 60mm f2.8, Flash SB-700, Softbox 60x60 for SB flash
Hamin
 
Příspěvky: 711
Registrován: 10. duben 2013 12:22

Reputace: +82

Re: prodání vlastních portrétových fotek

Příspěvekod Ravennka » 23. březen 2017 12:30

Hlavně já se obávám, že v ČR se nemůže někdo vzdát svých autorských práv. Ale tak je teoreticky možné udělat smlouvu, aby se ta práva převedla, ale z pohledu zákonů v ČR to stejně imho je neplatné. Takže i kdyby na to bylo právní papír platný pro zahraničí, tak kdyby se nakonec u nás začla cukat, tak by z toho byl problém ;)

Víc možné škody než užitku... lepší je si půjčit aterliér někde za pár šupů a nacvakat si vlastní fotky ;)
+Baldion Hodnocení: +1
Naposledy upravil Ravennka dne 23. březen 2017 12:32, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Ravennka
 
Příspěvky: 4890
Registrován: 14. červenec 2013 11:56

Reputace: +750

Re: prodání vlastních portrétových fotek

Příspěvekod foxinka » 23. březen 2017 12:31

Dobrá :D. Z hlediska práv autorského vlastnictví, fotka není tvá autorská, takže ji prodávat nesmíš. To že tam pózuješ dle tvých nápadů, je ti pro prodej na fotobankách na nic. Nebyla jsi to ty, kdo jen cvakal.[/quote]

Tak jasně, že nebyla to ani dost dobře nejde, že jo :D .. Jen mě napadlo, že by se mi mohly vrátit náklady a chtěla zdůraznit to, že to bylo defakto na mě. Vůbec to nebylo myšleno nějak zle.. taky fotím přece. Ale okey, na tom nesejde a evidetně se nedá udělat nic abych měla práva a nakládala s tím jak bych chtěla.
Hodnocení: 0
foxinka
 
Příspěvky: 7
Registrován: 23. březen 2017 10:34

Reputace: 0

Re: prodání vlastních portrétových fotek

Příspěvekod alima007 » 23. březen 2017 12:44

vrátit naklady??? ..... to si teda fandis, ze s 20 fotkama na FB vydelas 3000+ :D ... a ne, fakt to takhle nefunguje :lol:
Hodnocení: 0
alima007
 
IP: 78.45.67.1xx

Reputace: 0

Další

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé