Fotografie ze 4K videa

Diskuse o focení, fotografickém vybavení, fotografických technikách, zpracování fotek

Fotografie ze 4K videa

Příspěvekod ToM » 18. červen 2016 17:58

Zdravím kolektiv. Přicházím s jednou technologickou otázkou. Vzhledem k tomu že fotografie je můj koníček, sem tam jako "vedlejšák" vedle vektorů hodím něco fotobankám, byl jsem svou švagrovou požádán o pomoc s výběrem nového foťáku (kompaktu).

Narazili jsme na fotografie ze 4K videa. Ona má psy a očekává, že si je bude natáčet na 4K video a z nich si bude "cucat" pěkné fotografie.

Podle mě je to technologicky nemožné. Jestliže to natáčí 30fps, to je 1/30 sekundy, ne? A to je přece žalostně málo na pohyb. Našel jsem tenhle článek, a dole jsou ukázky (pouze ilustrační) z rychlých sekvencí.

Je to jen tahák? Nebo to fakt funguje? Ale netuším jak. Chlubí se dvojitou stabilizací senzoru, ale ta snad řeší třes rukou a ne pohyb, ne?
Nechci aby to někdo jiný studoval za mě, protože mě osobně se to netýká a nemám čas se tomu víc věnovat, jen jsem to sem hodil, zda má někdo osobní zkušenost.
Hodnocení: 0
ToM
 
IP: 93.91.49.1xx

Reputace: 0

Re: Fotografie ze 4K videa

Příspěvekod Jirik » 18. červen 2016 18:25

A nebylo by lepší pro pani si raději pořídit nový iPhone, který zvládá 120s/1sc a dělá slow motion videa, případně i fotky přímo v telefonu...? Ale nutno říci, že dostatečné osvětlení pro krátkou rychlou závěrku/snímku je nutností, jinak vše bud příliš tmavé/zašuměné. No a u Toho Panasonicu, bude asi nutné nastavit ručně rychlejší závěrku u 4K vide a pak u dostatečně rychlého počítače strávit hodiny postprodukcí, aby se vybrala alespoň jedna povedená fotka z videa (nebo to možná lze vybrat přímo ve foťáku, ale fotky o rozlišení 4-MPX asi fotobanky neberou). Zkrátka je to dost o zkušenostech, trpělivosti a znalosti s technikou. Ale, jako každý si to musí projít na vlastní kůži, pak teprve zjistí zda z toho něco bude nebo ne. Jinak sériové rychlé focení, stihne asi každá zrcadlovka a není nutné se probírat tunou 4K videi.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Jirik
 
Příspěvky: 690
Registrován: 11. duben 2013 21:56
Bydliště: Praha

Reputace: +37

Re: Fotografie ze 4K videa

Příspěvekod ToM » 18. červen 2016 18:39

Jirik píše:...bude asi nutné nastavit ručně rychlejší závěrku u 4K videa...


aha... to je pro mě nový poznatek (sám se teprve chystám točit video)

takže to, že fotoaparát natáčí video 30fps, neznamená že čas závěrky jednotlivých snímků musí být 1/30 sec. To je čas maximální ale v reálu to může být třeba 1/200 i rychlejší? Podle podmínek předpokládám, jako u fotografie.

Díky za postřehy.
Hodnocení: 0
ToM
 
IP: 93.91.49.1xx

Reputace: 0

Re: Fotografie ze 4K videa

Příspěvekod Jirik » 18. červen 2016 19:17

Ano, tak nějak. Zpravidla by závěrka u videa měla být 2x taková co počet snímku za 1sc (u 30s/sc tedy 1/60, u 25s/sc 1/50). Ale pokud se bude točit vysokorychlostní video/fotky, tak se může nastavit jakákoliv rychlejší závěrka, řekněme třebas 1/500 i klidně více, ale čím rychlejší závěrka, tím je třeba více osvětlit scénu (denní světlo, odrazné desky, jiné osvětlení blesky aj.), aby snímek byl ještě dostatečném osvětlený. No a na to jsou lepší zrcadlovky s větším snímačem. U menších snímačů jako u kompaktů a mobilních telefonů, je s horším osvětlením výrazně horší snímek a sním cokoliv schopně zaznamenat. Samozřejmě, že pak video bude při přehrávání jakoby cukat a nebude plynulé, při 60s/sc by pohyb mohl být plynulejší, ale jde především o výběr onoho jednoho rychlého snímku z pořízeného záznamu a ten by měl být ostrý, oproti snímku s běžným rozmazaným záběrem, řekněme se závěrkou 1/60 nebo delší, video ale v tomto režimu bude zase pro oko jakoby plynulejší. U vide by závěrka neměla být pomalejší než stejný počet snímků za sc, jinak pohyb bude rozmazaný.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Jirik
 
Příspěvky: 690
Registrován: 11. duben 2013 21:56
Bydliště: Praha

Reputace: +37

Re: Fotografie ze 4K videa

Příspěvekod PandaWild » 18. červen 2016 20:04

Poopravím - ze 4k videa jsou fotky 8MPx (3840x2160), což fotobanky berou.

Zádrhel by možná mohl být v kompresi. Kvůli omezení rychlosti zápisu na kartu (10 MB/s pro Class 10) a aby video nebylo enormně veliké, budou streamování omezovat možná tak na 20 kbps, což i přes H.264 kompresi s klíčovými snímky nemusí zajistit dostatečně stejnou kvalitu, jako by byly jednotlivé snímky, obzvláště jestli by byla scéna dost proměnlivá.

Kvalitní snímek 8 MPx by vyžadoval asi 5 MB. Proto fotoaparáty sejmou sice několik snímků naráz do paměti, ale pak musí chvíli ukládat. Komprese H.264 sice ukládá jen rozdíly, ale pokud se v 1 sekundě značně změní scéna, musí uložit dva klíčové snímky za 1 sekundu a to už by nestíhal, musí je uložit ve zhoršené kvalitě. Při větších změnách scény tam bude v pár snímcích zhoršená kvalita (kostičkování), než se obraz ustálí a "vyhladí".

Tedy - pro běžné použití jo, ale pro fotobanky by kvalita zřejmě nemusela stačit.
+ahas Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Fotografie ze 4K videa

Příspěvekod ToM » 19. červen 2016 08:52

Děkuji vám oběma za objasnění. Jirikovi za základní objasnění a Pandovi za rozbor ohledně fotobank :)

Ještě jsem zjistil, že Panasonic na to má speciální režim natáčení 4K videa. Buď točí normální video, nebo foto video kde maximálně snižuje rychlost závěrky. Tedy něco za něco přesně jak popsal Jirik.

Ještě jednou díky už je to jasné.
Hodnocení: 0
ToM
 
IP: 178.255.168xx

Reputace: 0

Re: Fotografie ze 4K videa

Příspěvekod PandaWild » 19. červen 2016 09:22

Jirik píše:...ale čím rychlejší závěrka, tím je třeba více osvětlit scénu...
Myslím že u videa fotoaparáty ještě i zvolí vyšší ISO než by bylo u fotky, protože díky střídání snímků tam ten šum není tak znatelný, a tím obcházejí nedostatek osvětlení. Lze to pozorovat u videí, která se zdají být v dobré kvalitě, ale když se přehrávání zastaví, tak kvalita jednoho obrázku je katastrofální.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903


Zpět na O focení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé