Levné ND filtry, má to smysl ?

Diskuse o focení, fotografickém vybavení, fotografických technikách, zpracování fotek

Re: Levné ND filtry, má to smysl ?

Příspěvekod kelley » 5. srpen 2015 19:27

Tak jo... ach jo :)
Hodnocení: 0
Blog o tom, co mě momentálně baví - tanec, turistika, fotografování, hudba... http://milpal.cz
Uživatelský avatar
kelley
 
Příspěvky: 298
Registrován: 8. červenec 2014 11:48
Bydliště: Brno

Reputace: +17

Re: Levné ND filtry, má to smysl ?

Příspěvekod host » 6. srpen 2015 11:19

Pro Pandu: nejhezčí použitelné snímky tekoucí vody s krásným máznutím se opravdu dělají v podvečer nebo ráno v rozptýleném světle, úplně nejlíp za mlhy. http://www.wwg.cz/vystavy-cz-autoru/havel-jiri
Každé sklo před frontální čočkou je navíc...
Hodnocení: 0
host
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Re: Levné ND filtry, má to smysl ?

Příspěvekod IM_foto » 6. srpen 2015 16:10

Návštěvník píše:Jsem přesvědčen, že kromě velmi specifických případů, je používání jakýchkoliv filtrů na digitální zrcadlovce nesmysl....... Pokud vím, tak bez ND filtrů se neobejdou jen některé kompaktní přístroje.


Tak to je moudro tydne :D nahradit ND filtr post procesem...

Kazdopadne k dotazu, mam tady ony levne ND filtry z ebay a klidne ti je dam kdyz si pro ne prijedes. Je to plastový kruh, na které někdo nanesl sedou vrstvu nejspis stetcem, nebo jinou umeleckou technikou. Pouhym okem jsou na filtrech videt mapy jak se seda vrstva rozlevala a zasychala predcasne. To nezminuji vsechny ostatni opticke vady ktere uvedli ostatni. Je to opravdu v podstate jen cinsky "chytak".

Na tomhle se zatim opravdu usetrit neda :(
Hodnocení: 0
IM_foto
 
Příspěvky: 172
Registrován: 30. srpen 2013 06:49

Reputace: +26

Re: Levné ND filtry, má to smysl ?

Příspěvekod host » 6. srpen 2015 17:50

Pro IM: Nechtěl jsem se rozepisovat, ale stojím si za tím, že je pro mne z obrazového hlediska výhodnější si počkat na vhodnější světelné podmínky a "doklepnout" to postprocesem, než se snažit za každou cenu pracovat s tím, co je... Asi nemá smysl se dohadovat o tom co ano a co vůbec, každý to máme nastavené jinak. Jen jsem chtěl poukázat na někdy marketingově vyhnanou adoraci filtrů "bez kterých se fotograf neobejde". Být jejich prodejcem, tak samozřejmě budu tvrdit něco jiného :lol:
Hodnocení: 0
host
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Re: Levné ND filtry, má to smysl ?

Příspěvekod IM_foto » 6. srpen 2015 22:26

host píše:Pro IM: Nechtěl jsem se rozepisovat, ale .....


Určitě nemá smysl se dohadovat, časem jistě přijdeš na to, že výsledek některých filtrů prostě v počítači nemůžeš dohonit z principu. Zkus třeba někdy pohledat k čemu všemu se ND filtry ve fotografii používají...
Hodnocení: 0
IM_foto
 
Příspěvky: 172
Registrován: 30. srpen 2013 06:49

Reputace: +26

Re: Levné ND filtry, má to smysl ?

Příspěvekod host » 7. srpen 2015 08:36

Pro IM: O tom, ale řeč není a nebyla, koneckonců to i v prvním příspěvku píši: "kromě velmi specifických případů" Vzhledem k tomu, že mne fotografie živí cca 30 let, tak jsem již měl příležitost se s filtry setkat :D . Především na středním formátu a inverzi. Narážím na momenty, kdy si člověk s levnou DSLR a ještě levnějším objektivem, kresby pivní lahve, kupuje pod tlakem reklamy dražší filtry, než je jeho dosavadní vybavení a potom si hledá důvody k jejich použití... :| Trvám na tom, že v dnešní době je procento snímků, kde je jakýkoliv filtr opravdu NEZBYTNÝ (nebo zvedne hodnotu fotografie významným spůsobem), hodně nízké. Je zbytečné vyvolávat flame, každý má svůj způsob jak o peníze přijít, nebo je naopak vydělat - ušetřit...
Hodnocení: 0
host
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Re: Levné ND filtry, má to smysl ?

Příspěvekod IM_foto » 7. srpen 2015 13:55

host píše:Pro IM: .....mne fotografie živí cca 30 let


No to je opravdu dobrý argument, nepochybne. Shodneme se na tom, ze reporter si ND asi bezne v brasne nenosi. Neznam krajinare, fotografy architektury, ale umelecke fotografy obecne, kteri by ND nevlastnili, nebo si mysleli ze to dozenou v PC.

To "hodne nizke" procento je hodne obecne, a tak se muzeme i na tom shodnout. Staci se ale podivat treba do galeriehttps://500px.com/popular a hned na prvni strane v popularnich vidim nejmin 6 fotek porizenych s ND filtrem...a to je naprosto nahodny vyber.
Hodnocení: 0
IM_foto
 
Příspěvky: 172
Registrován: 30. srpen 2013 06:49

Reputace: +26

Re: Levné ND filtry, má to smysl ?

Příspěvekod kelley » 7. srpen 2015 15:30

Jasně, čekal jsem, že to řeknete :D Nějak jsem ve skrytu duše doufal, že u ND nejsou takové nároky na kvalitu - když jde přece jen o pouhé ztmavení. Dokonce jsem kdysi kdesi na netu viděl návod na ruční výrobu šedého filtru (jo a vypadalo to asi jako tím štětcem...).
Tak holt zase dáme vydělat jiným, no.
Jinak samozřejmě souhlas s IM_foto...
Hodnocení: 0
Blog o tom, co mě momentálně baví - tanec, turistika, fotografování, hudba... http://milpal.cz
Uživatelský avatar
kelley
 
Příspěvky: 298
Registrován: 8. červenec 2014 11:48
Bydliště: Brno

Reputace: +17

Re: Levné ND filtry, má to smysl ?

Příspěvekod Jirik » 7. srpen 2015 22:37

Ja pouzivam promnenlivy ND filtr pro video, kde je treba udrzet zaverku na jednu 50ti setinu, jinak bych jej ani nepotrebobal, ale u videa je to nutnost. Pouzivam levne filtry Nicka koupeno z Ebay, a za vyzkouseni a osahani neni co resit, ale fotky nedelam.

Odesláno z mého LG-D405 pomocí Tapatalk
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Jirik
 
Příspěvky: 690
Registrován: 11. duben 2013 21:56
Bydliště: Praha

Reputace: +37

Re: Levné ND filtry, má to smysl ?

Příspěvekod rena » 8. srpen 2015 08:51

To "hodne nizke" procento je hodne obecne, a tak se muzeme i na tom shodnout. Staci se ale podivat treba do galeriehttps://500px.com/popular a hned na prvni strane v popularnich vidim nejmin 6 fotek porizenych s ND filtrem...a to je naprosto nahodny vyber.[/quote]


500px je klasickým príkladom nevkusu tejto doby. Strašne gýčové veci, ktoré sú v top fotkách len preto, že sú "vyfarbičkované" a/alebo robené drahými foťákmi i s drahými filtrami, aj keď myšlienka či kompozícia chýba :-) česť výnimkám, niektorí autori sú skutoční umelci samozrejme, ale už mám 500px tak skúknutú, že viem ako to tam vyzerá a chodí.
Hodnocení: 0
rena
 
Příspěvky: 14
Registrován: 15. červenec 2015 10:40

Reputace: 0

PředchozíDalší

Zpět na O focení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé

cron