Světla

Diskuse o focení, fotografickém vybavení, fotografických technikách, zpracování fotek

Světla

Příspěvekod Zmrzlinář » 2. srpen 2017 10:32

Ahoj,

chtěl jsem se zeptat, jaká používáte světla pro focení např. jídla nebo malých věcí doma (na stole)?

Proč se ptám. Pořád se nemůžu dobrat dobrého výsledku, mám 2 blesky, nějaké softboxy k nim ale pořád tam jsou stíny jak podle pravítka. Nedaří se mi to naštelovat, aby to trochu vypadalo, ale pravda je, že tohle je pro mně nové, nemám s tím zkušenosti. Oba blesky používám mimo foťák.

Nemůžu si koupit ateliérová trvalá světla, jednoduše bych to neměl kam dát :) ateliér nemám.

Nemáte někdo tip na nějaké jiné osvětlení? Co používáte?

Díky za tipy.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Zmrzlinář
 
Příspěvky: 256
Registrován: 21. červenec 2016 17:15
Bydliště: Úvaly

Reputace: +20

Re: Světla

Příspěvekod ivusakzkrabice » 2. srpen 2017 11:33

Mám pravidlo - dokud se nenaučím správně vnímat denní světlo, tak mi světla nesmí do domu.
Zatím si snažím vybírat denní dobu, kdy mám dostatek světla, pomáhám si odrazkou nebo polystyrenem, případně fotím venku taky s odrazkama případně v sadě je kus, který krásně jemně rozptyluje světlo.
Co se týče focení z blesky, tak je spousta zajímavých vzdělávacích videí na youtube
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
ivusakzkrabice
 
Příspěvky: 2402
Registrován: 4. leden 2017 13:14
Bydliště: Pardubice

Reputace: +715

Re: Světla

Příspěvekod Lenka » 2. srpen 2017 11:42

Byl tu dokonce někde nějakej odkaz na stránky, kde byla vždy fotka a pak schéma rozestavění světel a odrazek.

Osobně jsem se ke světlům zatím nedopracovala, (a moc jsem toho nenafotila), ale mám poznatek, že pokud fotím na stole, tak strop musí bejt bílej, stěny co možná bílý (např. rozvěsit okolo prostěradla dá krásný rozptýlený světlo), na stativ pověsím třeba čtvrtku nebo igeliťák, a zkouším, malej blesk, střední, velkej, zrcadlo, luxfer, atd. Odrazná deska z blbýho kusu bílýho papíru A4 umí udělat divy, a když jich použiješ víc, můžeš experimentovat. Základ je nebát se nafotit toho ze začátku mraky a dívat se, co to dělá, když to třeba postavím do jinýho úhlu a podobně. Existujou tutoriály - videa, kde se svítí obyčejnou led baterkou a jsou z toho nádherný výsledky. Využít denní světlo, když je k dispozici. Už když to stavíš, tak přemejšlet o tom, co se od čeho jak bude odrážet, jak se věci navzájem obarví atd. Je to stejný, jako když si stavíš třeba zátiší na temperu. Musíš prostě myslet jako malíř. Neuškodí si zopakovat základy optiky. :-)

Bonus zdarma: zkus překrýt blesk kouskem pergamenovýho papíru, pauzáku a pod. a sleduj rozdíl.
Hodnocení: 0
Jsem medvěd.
Uživatelský avatar
Lenka
 
Příspěvky: 4050
Registrován: 11. březen 2014 14:56
Bydliště: Bojov, Čisovice-Bojov, Střední Čechy

Reputace: +206

Re: Světla

Příspěvekod Zmrzlinář » 2. srpen 2017 13:34

Díky. Tyhle věci znám, odrazných desek mam tucet, softboxů jakbysmet, ale zkusit na sluníčku, to mě teda nenapadlo :D Teď jsem to zkusil, zrovna se krásně zatáhlo, takže perfektní moment, fotky jak víno. Takovej základ.

Přeci jen ale kdyby měl někdo tip na nějaký domácí svícení, byl bych rád. Nejde mi o techniku, spíš nějaký světla - nedávno jsem někde viděl takový plochý LCD světla ale nemůžu to najít, to vypadalo docela dobře (malý, skladný, přenosný, nestálo to moc).

Díky!
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Zmrzlinář
 
Příspěvky: 256
Registrován: 21. červenec 2016 17:15
Bydliště: Úvaly

Reputace: +20

Re: Světla

Příspěvekod CaptureLight » 2. srpen 2017 14:55

Zkus českou firmu Fomei.Mám je od nich a jsem spokojený.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
CaptureLight
 
Příspěvky: 229
Registrován: 20. duben 2013 17:11

Reputace: +60

Re: Světla

Příspěvekod castyhost » 2. srpen 2017 17:08

na eBay najdes svetla i zablesky, na YT porovnani...pak se jen trefit do dobryho prodejce a mit stesti na zvolenej typ
Hodnocení: 0
castyhost
 
IP: 92.240.163.2xx

Reputace: 0

Re: Světla

Příspěvekod sedmicka7a » 2. srpen 2017 22:31

Já produktovky fotím hlavně na denním světle/skoro za tmy, občas i normálně s lustrem, nebo teď v poslední době i s bleskem (externím, ale na foťáku), fotím to v takovým provizorním fotostanu z krabice s vystřihlejma stěnama a na nich je přilepený bílý papír. Zezačátku jsem dokonce fotila na posteli na prostěradle (složený zhruba na obdelník 30*15 a zčásti opřený o zeď) a i to mi přijímali. Takže na podmínkách zas tak nezáleží :), spíš jde o to nastavení, pokud ty blesky neumíš nastvit, tak to můžeš fotit bez nich, ale lepší bude pokud se nima naučíš pracovat (youtube, články). Doporučovala bych ti tedy něčím ty blesky změkčit.

třeba tohle a tohle je focený s expozicí 8 s. bez blesku a jiných světel v pokoji a z okna šlo jen minimum, protože se stmívalo.

a tohle je na tom prostěradle, zleva svítí normální lampička s normální žárovkou (2700 K) - čas 1,8 s a obě fotky jsou ISO 100

Dobrý článek je třeba tento https://www.milujemefotografii.cz/vyrob ... i-produktu a je v něm i pododkaz na další, je to tam i s využitím dvou blesků mimo tělo, akorát já teda mám prostříhlej i vršek.

Mně sice před lety pomohl jiný článek i s nákresy světel a stínů, ale nemůžu ho dohledat. :oops:
+ivusakzkrabice Hodnocení: +1
http://www.megapixel.cz/foto/106527
http://www.shutterstock.com/gallery-2703055p1.html
Uživatelský avatar
sedmicka7a
 
Příspěvky: 678
Registrován: 23. září 2014 16:37

Reputace: +48

Re: Světla

Příspěvekod Fug4s » 3. srpen 2017 06:23

řeším teď úplně to samý. Taky mám stíny hrozně ostré a zrovna jsem dnes chtěl hledat článek na focení. Já mám ale jen blesk na foťáku, nic jiného. Takže zapínám všechna světla co jdou a fotím jen když svítí slunce. Taky to chci nějak vylepšít. Díky za rady.
Btw: sedmicka7a - koukám do tvého portfólia a zrovna včera jsem si lámal hlavu jak pojmenovat 7 slovy (Bigstock) fotku pšeničného pole. Nevěděl jsem skoro jak to popsat v ČJ natož v AJ. Ale teď koukám jak jelen na to že tam máš názvy typu - "On this image is ....." "On this picture is ..." atd. což je dobré nahnání slov. Berou ti to takhle všude? Třeba Shutter nebo AS?
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Fug4s
 
Příspěvky: 397
Registrován: 19. prosinec 2016 15:01

Reputace: +40

Re: Světla

Příspěvekod PandaWild » 3. srpen 2017 07:14

Když už dlouhé názvy, tak raději tam dávat slova důležitá pro vyhledávání, protože ShutterStock je používá a zvedá to vyhledatelnost. ... kvůli 7 slovům jsem se na BigStock vykašlal, nestál za ty trable (nechtěl jsem mít na všech fotobankách zaspamované popisky nesmysly, a upravovat to jen na BigStock bylo neúměrně pracné).
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Světla

Příspěvekod Anika » 3. srpen 2017 08:40

Asi mi něco uniklo, ale co máte s těmi sedmi slovy pro bigstock? Já tam nahrávám stejné popisky jako všude jinde, a nic se neděje. Bez ohledu na počet slov.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Anika
 
Příspěvky: 1831
Registrován: 11. červenec 2013 18:40

Reputace: +248

Další

Zpět na O focení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé