Navod na IPTC

Diskuse o ostatních - menších - fotobankách, jako je CanStockPhoto, Depositphotos, StockFresh, CutCaster, YayMicro a další

Re: Navod na IPTC

Příspěvekod ivusakzkrabice » 29. červenec 2017 07:18

Na doporučení už nevím koho odsud jedu IPTC ve Photostocku, ale teďka v létě jsem samý překlep, je něco, co by mi bylo schopno i kontrolovat keywordy? (jinak program super!)
Šutr je sice šikulka a na špatné keywordy mne upozorní (pokud se jako blb netrefím do existujícího slova - třeba dnes asi 20 fotek místo trail po úspěšném okeywordování zjistím, že tam mám train), ale ty ostatní fotobanky mi to žerou bohuže i s chybama.....
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
ivusakzkrabice
 
Příspěvky: 1222
Registrován: 4. leden 2017 13:14
Bydliště: Pardubice

Reputace: +275

Re: Navod na IPTC

Příspěvekod PandaWild » 29. červenec 2017 08:40

Jo proto jsem dříve nahrával jako první na ShutterStock, aby mi to zkontroloval a mohl to ještě opravit v IPTC. (dnes na to používám KwEdit, ale neumožňuje zápis do IPTC, proto ho neuvádím k doporučení)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 6457
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1497

Re: Navod na IPTC

Příspěvekod shalom3 » 29. červenec 2017 10:53

Já jsem většinou líná vymýšlet mnoho keywordů, tak si pomáhám např. tímto nástrojem http://microstockgroup.com/tools/keyword.php. Vyberu z toho základní sadu přiléhavých kw (nakopíruji do Photostocku) a něco málo doplním se zvýšenou pozorností ze "svého". ;).
Teď již však nějakou dobu používám Stocksubmitter, který má podobný nástroj, navíc se tam dá s kw dobře manipulovat. Bohužel zas chybí kontrola pravopisu.
+Baldion Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 3173
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +637

Re: Navod na IPTC

Příspěvekod Kikinusska » 29. červenec 2017 11:20

Ahoj,
měla bych také dotaz k IPTC. Používám prográmek PhotoStock, kde jsou k vyplnění tři kategorie : Name, Description a Keywords. Když dokončím nějaký obrázek, obvykle ho přeuložím do EPS a rovnou si ho pojmenuji tak, jak chci, aby se jmenoval i na fotobance. Při vyplňování kategorie Name použiji stejný název, jako má soubor, totéž kopíruji do kategorie Description a poté doplním keywords. Při nahrávání na Shutter s tím nebyl problém, protože tam je pouze název a klíčová slova, začala jsem ale přidávat i na Adobe Stock a Dreamstime a trochu se to komplikuje.
1. Adobe Stock - Rozpozná název zazipované složky, ale vyplnitelná kolonka (kde si myslím, že by měl být název obrázku) se obvykle sama vyplní slovem web. Všimla jsem si toho až nedávno, takže tam prostě překopíruju název obrázku, který chci.
2. Dreamstime - vadí jim, že mám stejný Name ( v jejich názvosloví Title) a Description. Mám tam zatím jeden obrázek, u kterého jsem to vyřešila tak, že jsem prostě kus názvu umazala, aby to prošlo.

Máte někdo podobné problémy a co s tím děláte? Mohl by mi prosím někdo poradit, jak vyplňujete kategorii Description? Nemám totiž moc ponětí, co jiného tam vymýšlet, než co už jsem napsala do Name. :? Děkuji, doufám, že jsem to napsala srozumitelně.

ivusakzkrabice píše:Na doporučení už nevím koho odsud jedu IPTC ve Photostocku, ale teďka v létě jsem samý překlep, je něco, co by mi bylo schopno i kontrolovat keywordy? (jinak program super!)

Překlepy se mi taky dějí, dost se mi jich ale zdařilo eliminovat tím, že používám Microstock Keywording Tool, kde vybraná slova jen překopíruji, tudíž jsou obvykle správně a maximálně nějaká doplním sama vypisováním na klávesnici.
Hodnocení: 0
Kikinusska
 
Příspěvky: 8
Registrován: 28. únor 2017 06:41

Reputace: 0

Re: Navod na IPTC

Příspěvekod Anika » 29. červenec 2017 14:03

shalom3 píše:Já jsem většinou líná vymýšlet mnoho keywordů, tak si pomáhám např. tímto nástrojem http://microstockgroup.com/tools/keyword.php. Vyberu z toho základní sadu přiléhavých kw (nakopíruji do Photostocku) a něco málo doplním se zvýšenou pozorností ze "svého". ;).
Teď již však nějakou dobu používám Stocksubmitter, který má podobný nástroj, navíc se tam dá s kw dobře manipulovat. Bohužel zas chybí kontrola pravopisu.

Kontrola pravopisu tam chybí, ale dá se celkem nahradit kontrolou kw pro istock. Tam se nesmysly taky ukážou. Ale chybu typu trail - train asi neodhalí nic. Ale zase na druhou stranu, některé mé obrázky se dobře chytly právě na překlep.:D . Bohužel tahle kontrola neodhalí chyby v popiskách, jen v kw.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Anika
 
Příspěvky: 1808
Registrován: 11. červenec 2013 18:40

Reputace: +268

Re: Navod na IPTC

Příspěvekod Bananaboy » 29. červenec 2017 16:43

Pri písaní keywordov treba trochu "sklidnit hormón". Kľúčové slová sú jedna z najdôležitejších vecí na fotobankách. Od správnych keywordov záleží, či vaše obrázky niekto nájde, alebo nie. Nie je kam sa ponáhľať. Každé slovo si treba overiť ako sa píše a či je v správnom význame k danému obrázku. Ja používam na kontrolu slovník od Seznamu https://slovnik.seznam.cz
+PandaWild Hodnocení: +1
Adobe Illustrator CS5 | NIKON CoolPix P510
Uživatelský avatar
Bananaboy
 
Příspěvky: 3192
Registrován: 8. duben 2013 19:18
Bydliště: Slovensko

Reputace: +773

Re: Navod na IPTC

Příspěvekod admin » 29. červenec 2017 17:02

No ono je občas lepší tam dát verzi s překlepy - protože nejen vy, ale i zákazník se občas (tedy hodně často) překlepne a přece jen na ty překlepy tam pak není taková konkurence :)
+ivusakzkrabice Hodnocení: +1
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 1675
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +382

Re: Navod na IPTC

Příspěvekod ivusakzkrabice » 29. červenec 2017 18:22

admin píše:No ono je občas lepší tam dát verzi s překlepy - protože nejen vy, ale i zákazník se občas (tedy hodně často) překlepne a přece jen na ty překlepy tam pak není taková konkurence :)


:D :lol:

Trochu mi to připomíná neustálé občasné zavařování mozkových závitů nad "cinnamon" a "cinamon".
Ale vyzrála jsem na to, že dávám obojí ;)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
ivusakzkrabice
 
Příspěvky: 1222
Registrován: 4. leden 2017 13:14
Bydliště: Pardubice

Reputace: +275

Re: Navod na IPTC

Příspěvekod sedmicka7a » 29. červenec 2017 19:15

já teda chyby moc nedělám, jen se mi občas stane, že k něčemu zkopíruju špatnej popisek. Většinou, když udělám chybu, tak naschvál - třeba slovo business dávám s různejma možnostma těch "s" a všechny jsou na fotobankách dohledatelný, takže nejsem jediná. Pro mě nejhorší slovo je tyrkysová, ale teď už to v poslední době napíšu správně. A kw dělám ve Stocksubmitteru a přitom používám keyword suggestions na SS a doplňuju k tomu svoje.
Hodnocení: 0
http://www.megapixel.cz/foto/106527
http://www.shutterstock.com/gallery-2703055p1.html
Uživatelský avatar
sedmicka7a
 
Příspěvky: 678
Registrován: 23. září 2014 16:37

Reputace: +62

Předchozí

Zpět na Ostatní microstock fotobanky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé

cron