sRGB nebo Adobe RGB

Diskuse o focení, fotografickém vybavení, fotografických technikách, zpracování fotek

sRGB nebo Adobe RGB

Příspěvekod exty » 23. září 2013 07:49

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jaký používáte při focení barevný profil, zda sRGB nebo Adobe RGB. Já mám nastavený adobe, ale mám takový problém, že po nahráni fotky na fotolii vypadají barvy trochu odlišně na thumbnailu oproti obrazu v prohlížeči nebo lightroomu, tak jsem špekuloval jestli nemůže být zádrhel tady v tom.

Děkuji :D
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
exty
 
Příspěvky: 184
Registrován: 13. srpen 2013 18:25

Reputace: 0

Re: sRGB nebo Adobe RGB

Příspěvekod basti » 23. září 2013 08:31

Ano, přesně v tom ten zádrhel je. AdobeRGB má totiž lepší rozsah a je vhodnější pro převod do tiskového CMYKu. Jenže webové prohlížeče všechno berou jako sRGB, který mají jako základ v podstatě všechny počítače. Tím se trochu rozpliznou barvy, takže já osobně už jsem na AdobeRGB z tohoto důvodu rezignoval.
Hodnocení: 0
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti
 
Příspěvky: 302
Registrován: 28. červenec 2013 18:37
Bydliště: Brno

Reputace: +71

Re: sRGB nebo Adobe RGB

Příspěvekod duben » 23. září 2013 20:14

Používám sRGB, protože s vloženým barevným profilem nemá problém žádný webový prohlížeč, ani prohlížeče obrázků.
Hodnocení: 0
www.duben.org | www.fotorady.cz | microstocktools.com | www.afrodita.name | www.soutez.org | www.youtube.com/LucieDubnova - fitness online
Uživatelský avatar
duben
 
Příspěvky: 1088
Registrován: 8. duben 2013 13:47

Reputace: +262

Re: sRGB nebo Adobe RGB

Příspěvekod mp82 » 24. září 2013 17:58

no já nevím, na jednu stranu máte pravdu, ale na druhou stranu je to jako jezdit v trabantu a v garáži mít nepoužívaný mercedes. já jsem dříve používal výhradně AdobeRGB (tedy v našem přirovnání ten mercedes), pak jsem četl podobné chytrostiky a začal používat sRGB (tedy přestoupil jsem do trabanta), pak jsem se bavil s jedním člověkem co o tom dost ví (mimo jiné vlastní offsetovou tiskárnu) a tvářil se na mě dost podivně.
Hodnocení: 0
mp82
 
IP: 93.91.49.1xx

Reputace: 0

Re: sRGB nebo Adobe RGB

Příspěvekod duben » 24. září 2013 20:36

mp82 píše:no já nevím, na jednu stranu máte pravdu, ale na druhou stranu je to jako jezdit v trabantu a v garáži mít nepoužívaný mercedes. já jsem dříve používal výhradně AdobeRGB (tedy v našem přirovnání ten mercedes), pak jsem četl podobné chytrostiky a začal používat sRGB (tedy přestoupil jsem do trabanta), pak jsem se bavil s jedním člověkem co o tom dost ví (mimo jiné vlastní offsetovou tiskárnu) a tvářil se na mě dost podivně.


Záleží přeci na způsobu použití, pokud vím že jdou fotky do fotobank tedy ve velké míře k použití na web, tak logicky používám to co tomu nejlépe odpovídá. Kdybych připravoval fotky na offset, tak fotím a pracuji širším barevném prostoru.

Pokud použiju tvé přirovnání, k čemu je ti snaha použít mercedes, když potřebuješ jezdit po řece?

Ono totiž převod Adobe RGB ve webovém prohlížeči proběhne přemapováním na takové RGB, že je to výrazně horší než sRGB, barvy jsou unilé a celé to vypadá tragicky. Takže nakonec z toho mercedesa uděláš nejen trabanta, ale dokonce trabanta bez kol.
Hodnocení: 0
www.duben.org | www.fotorady.cz | microstocktools.com | www.afrodita.name | www.soutez.org | www.youtube.com/LucieDubnova - fitness online
Uživatelský avatar
duben
 
Příspěvky: 1088
Registrován: 8. duben 2013 13:47

Reputace: +262

Re: sRGB nebo Adobe RGB

Příspěvekod mp82 » 25. září 2013 17:05

duben píše:
mp82 píše:no já nevím, na jednu stranu ....


Záleží přeci na způsobu použití, pokud vím že .....



V podstatě máš pravdu, je to tak.
Hodnocení: 0
mp82
 
IP: 93.91.49.1xx

Reputace: 0

Re: sRGB nebo Adobe RGB

Příspěvekod Reker » 27. listopad 2013 13:59

Fotím v Adobr RGB, v Lr zpracovávám v Adobr RGB a z Lr exportuji podle potřeby, pro fotobanky tedy v sRGB.
Hodnocení: 0
Reker
 
IP: 217.118.99.1xx

Reputace: 0

Re: sRGB nebo Adobe RGB

Příspěvekod Sellway » 11. březen 2014 07:54

Reker píše:Fotím v Adobr RGB, v Lr zpracovávám v Adobr RGB a z Lr exportuji podle potřeby, pro fotobanky tedy v sRGB.

Přesně
Hodnocení: 0
Sellway
 
IP: 46.149.121.xx

Reputace: 0

Re: sRGB nebo Adobe RGB

Příspěvekod Návštěvník » 30. květen 2014 02:31

Podstatné je to, že z sRGB AdobeRGB neuděláš. Opačně převést AdobeRGB na sRGB není žádný problém.
Problém spočívá v tom, že většina hloupých zařízení AdobeRGB nepřevádí, ale pouze se pokouší zobrazit bez převodu jako sRGB, čímž se barevnost rozhodí.
Je hloupost se připravit o část barevného prostoru jen proto, že jste líní z fotek vyrobit degradované sRGB verze pro hloupá zařízení.
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 90.179.139.xx

Reputace: 0

Re: sRGB nebo Adobe RGB

Příspěvekod Zdenek22 » 1. leden 2017 14:23

Některé stock servery už barevné profily podporují, iStock, Depositphotos, ThinkStock a další. Google Chrome přidal podporu kolem r. 2014, Firefox to uměl pomocí rozšíření mnohem dříve, nativně asi od 2015.
Takže se toho nebojte!
Ale stejně je to vlastně jedno, protože senzor fotoaparátu nedosáhne ani na tu sRGB zelenou.
Hodnocení: 0
Zdenek22
 
Příspěvky: 1
Registrován: 1. leden 2017 14:17

Reputace: 0


Zpět na O focení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé