Alamy ? jak přísní?

Fotobanky, které prodávají obrázky s licencí RM (například Alamy)

Re: Alamy ? jak přísní?

Příspěvekod PandaWild » 4. srpen 2015 22:20

identifikovaná osoba k DPH: http://www.jakpodnikat.cz/identifikovan ... -k-dph.php (prodej licence = poskytnutí služby)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Alamy ? jak přísní?

Příspěvekod Majk88 » 5. srpen 2015 13:07

sice je to OT...ale když mám aktivovaný google adsense tak už musím mít živnostenský list??? ... to snad ne :D ... sem ho nedávno pozastavoval :D ..
Hodnocení: 0
www.majkportfolio.com
"Graphic Design is my passion"

Můj Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCfq2wfheTSWhougx_BLhEbw
Uživatelský avatar
Majk88
 
Příspěvky: 563
Registrován: 5. květen 2013 20:26

Reputace: +40

Re: Alamy ? jak přísní?

Příspěvekod thor83 » 5. srpen 2015 18:31

Já myslel že to je dokonce v podmínkach že na Adsense musíš mít živnosťák . Ješte než ti vůbec vytvořej účet .
Hodnocení: 0
[URL=https://matchnow.info]Supreme Сasual Dating[/URL]
Uživatelský avatar
thor83
 
Příspěvky: 379
Registrován: 17. říjen 2014 17:02
Bydliště: GB

Reputace: +37

Re: Alamy ? jak přísní?

Příspěvekod basti » 5. srpen 2015 20:02

Na Adsense musíš mít živnost a ještě být identifikovaná osoba k DPH nebo plátce DPH! Stejně jako pro všechny fotobanky v rámci EU - tedy se sídlem v EU, nikoliv s pobočkou v EU jako třeba Fotolia.

Ne, IČ jsem neposílal, protože jsem se registroval na Alamy ještě v době, kdy se DPH neřešilo. Současná legislativa EU je totálně na palici a v podstatě donutí lidi podvádět, zavřít krám nebo si založit třeba firmu mimo EU a vyhnout se tak DPH úplně.
Hodnocení: 0
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti
 
Příspěvky: 302
Registrován: 28. červenec 2013 18:37
Bydliště: Brno

Reputace: +71

Re: Alamy ? jak přísní?

Příspěvekod Pedro » 5. srpen 2015 20:44

basti píše:Ne, IČ jsem neposílal, protože jsem se registroval na Alamy ještě v době, kdy se DPH neřešilo.

To basti: díky :)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Pedro
 
Příspěvky: 369
Registrován: 24. únor 2014 15:33

Reputace: +78

Re: Alamy ? jak přísní?

Příspěvekod majo4688 » 5. srpen 2015 23:44

Ja som teda myslel že je to presne ako píše ravenka, pokiaľ mi na nejakej internetovej stránke svieti nejaké číslo a za tým znak doláru, to predsa nie je príjem. Príjem mám, ked tie peniaze dostanem. či ono sa to v práve bere inak ?
Hodnocení: 0
majo4688
 
Příspěvky: 205
Registrován: 18. květen 2015 12:19

Reputace: +3

Re: Alamy ? jak přísní?

Příspěvekod host » 6. srpen 2015 06:27

Tady asi nejde o to, jestli máš fyzicky k dispozici ty peníze z prodeje - tady jde o to, že byl uskutečněn prodej licence (poskytnutí služby) a na to poskytnutí služby zákazníkovi z jiné země EU se vztahuje ta povinnost registrace k DPH. Aspoň tak to chápu já.
Hodnocení: 0
host
 
IP: 109.231.160.xx

Reputace: 0

Re: Alamy ? jak přísní?

Příspěvekod PandaWild » 6. srpen 2015 07:56

To by musela fotobanka poskytnout informace o zemi kupce (zda je EU), podobně jako to dělá Envato, kdy by se fotobanka dala brát jen jako zprostředkovatel prodeje (a pak by byla naším příjmem skutečná cena prodeje, ne jen náš podíl, podíl pro fotobanku by byl naším výdajem). Nevím jestli to Alamy dělá? Pokud ta informace není, tak prodejcem licence je fotobanka a pro nás je fotobanka zákazníkem a pak je rozhodující sídlo fotobanky a okamžik vyplacení peněz na PayPal, ne informace o prodeji. ... si myslím
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Alamy ? jak přísní?

Příspěvekod basti » 6. srpen 2015 09:03

To jak fungují fotobanky v zahraničí je v ČR právně nepřípustné, proto s tím jsou problémy. Navíc české zákony stále ignorují realitu online trhu a mezinárodního obchodování po síti, takže vznikají neřešitelné účetní i právní průsery.

V ČR by teoreticky fotobanka musela fungovat jako zprostředkovatel prodeje, tedy za vás vystaví fakturu koncovému klientovi a zkásne ho. Následně vám fakturuje provizi za zprostředkování, byť v praxi to obvykle funguje tak, že vám prostě provizi strhne z platby. Proto je třeba český microstock nebo přeprodej fotek ze strany českých "fotobank" nezákonný - autorský zákon něco takového výslovně zakazuje! Jak to funguje v praxi je samozřejmě na jinou debatu.

V zahraničí fungují fotobanky jako správci autorských práv, tedy fakticky nakládají s našimi díly jako by byly jejich (byť nevýhradně, což je v ČR právně nemožné!) a fotobanka fakturuje přímo klientovi. Následně autorům vyplácí provizi. Z hlediska českého účetnictví není podstatné, kdy jste vydělali prvních pár centů na fotobance, ale kdy jste přijali platbu - to platí zejména pro účely plátcovtsví DPH/identifikované osoby. Živnosťák ovšem přísně vzato musíte mít už od svého začátku na fotobankách, protože se jedná o činnost soustavnou za účelem zisku = podnikání. Díky způsobu fungování zahraničních fotobank mě srdečně nezajímá, jestli její klienti jsou nebo nejsou z EU (viz. povinnosti k přenesené DPH a MOSS). Podstatný je vztah autor-fotobanka - autor totiž dostává peníze od fotobanky, nikoliv jejího koncového zákazníka!!! Proto autora zajímá, jestli v EU sídlí fotobanka, placení DPH u klienta nám může být zcela ukradené, to je problém fotobanky!
Hodnocení: 0
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti
 
Příspěvky: 302
Registrován: 28. červenec 2013 18:37
Bydliště: Brno

Reputace: +71

Re: Alamy ? jak přísní?

Příspěvekod Majk88 » 6. srpen 2015 09:43

sry, tak teď su z toho Jarin :D .... už nevím co dál teda...jelikož mám adsense + fotobanky a mám pozastavenou živnost..tak si ji znovu obnovit a nahlásit sebe jako identifikovanou osobu? ... nebo osvč a identifikovaná osoba je to stejné?....sry za blbé otázky..ale daně pro mě sou vždy Španělská vesnice :D
Hodnocení: 0
www.majkportfolio.com
"Graphic Design is my passion"

Můj Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCfq2wfheTSWhougx_BLhEbw
Uživatelský avatar
Majk88
 
Příspěvky: 563
Registrován: 5. květen 2013 20:26

Reputace: +40

PředchozíDalší

Zpět na Macrostock fotobanky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé