Jak uspět

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Jak uspět

Příspěvekod Zmrzlinář » 21. červenec 2016 17:40

Ahoj,

mám na vás pár dotazů, prosím poraďte. O fotobankách jsem si toho v posledních dnech hodně přečetl, provedl pár registrací (shutterstock, dreamstime atd.) a teď po mně chtějí první várku a já řeším, co a jak.

Zajímalo by mně, dá se nějak obecně říct, co se prodá a co naopak ani nevezmou? Jak jsem psal, hodně jsem toho přečetl, ale zajímala by mně reálná zkušenost. Fotím už hodně dlouho, všechny fotky mám uložené jako jpeg + raw. Mám hromadu českých krajinek, má smysl takové fotky vůbec posílat? A co vektory - dá se odhadnout co má symsl? Nebo dá se nějak zjistit, co je stahované? V ipadu mám aplikaci Dreamstime, kde je počet downloadů, takže člověk asi trochu přehled získá. Je nějaký jiný způsob?

Abych to vysvětlil - o fotobankách vím už dlouho a na tohle forum chodím hoooodně dlouho a tenhle týden jsem si řekl že to dotáhnu, takže jsem se zaregistroval a teď je další krok, tj. vybrat a upravit nějaké fotky jako první várku.

Fotek mám opravdu hodně, ale nevím, jestli má smysl cpát tam normální fotky nebo se spíše zaměřit na tvorbu pro fotobanky. Denně udělat pár fotek určitě není problém, ale vyběhnout ven vyfotit rybník asi smysl nemá :)

K té schvalovací první várce - je to nějaké speciální, je třeba dát si na něco pozor?

No a poslední nejdůležitější dotaz - má vůbec smysl začít? Dost tady čtu, jak lidi končí, že je to přestalo bavit a že na dreamstime jsou idioti (to tu fakt někde je) a to mně trochu odradilo. Samozřejmě je mi jasné, že prodejem nezbohatnu, asi se tím dá živit, když člověk pro fotobanky fotí na plný úvazek, ale to v plánu nemám.

Moc díky!
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Zmrzlinář
 
Příspěvky: 256
Registrován: 21. červenec 2016 17:15
Bydliště: Úvaly

Reputace: +20

Re: Jak uspět

Příspěvekod adrian » 21. červenec 2016 19:05

Neodpoviem na všetky tvoje otázky, ale tiež mám v portfóliu niekoľko krajiniek a poviem ti, nie je to rýdzo fotobanková téma. Na druhú stranu, väčšinou keď sa predajú, tak s rozšírenou licenciou, teda za lepšie peniaze, ale zriedkavo. A preto dopĺňam portfólio aj čisto komerčnými témami. Na to ostatné ti snáď odpovie niekto iný. Ale začať sa dá vždy, ak máš na to čas a chuť tak každé prilepšienie poteší.

Odesláno z mého Redmi Note 3 pomocí Tapatalk
+weyo Hodnocení: +1
adrian
 
Příspěvky: 195
Registrován: 14. listopad 2013 13:56

Reputace: +1

Re: Jak uspět

Příspěvekod Ravennka » 21. červenec 2016 19:32

Rada je jednoduchá - zkus to. Prostě vem to, co by sis dokázal někde v reklamě představit, přidej něčím vyjímečné krajinky a do toho ;) Je to lepší, než nad tím dlouhou dobu přemýšlet. Ztratíš tím maximálně svůj čas, nic víc.

Můžeš si projít nejprodávanější na různých fb, ale i když vyfikneš báječnou fotku, tak je klidně možné, že zapadne a neprodá se ani jednou. Ten díl náhody je tam poměrně velký. Každopádně, kdybychom znali nějaké díry na trhu, tak si to sami necháme pro sebe a sypeme jednu ilustraci / fotku za druhou... ;)

A s tím jestli má cenu začít - je důležité, co od toho očekáváš...
Rychlé zbohatnutí? Bez šance...
Pravidelné kapesné? Tak nejdřív za půl roku, spíš za rok
Minimální mzdu? Dej tomu alespoň dva roky... ;)

Samozřejmě záleží na tom, jaké budeš mít fotky i ilustrace... ten časový údaj je hodně relativní. Někdo se na tu minimální mzdu vyhrabe za pár měsíců, někdo za 10 let a někdo taky nikdy...
+Laborec425, +karelk, +weyo Hodnocení: +3
Uživatelský avatar
Ravennka
 
Příspěvky: 4890
Registrován: 14. červenec 2013 11:56

Reputace: +750

Re: Jak uspět

Příspěvekod weyo » 22. červenec 2016 07:44

Fotobanky sú jeden dlhý vlak,ktorý nesie v sebe moc penazí,stačí don naskočiť,ale pozor: on nestojí, ale stále zrýchluje a je čoraz ťažšie naň nasadnúť.
+PandaWild, +admin Hodnocení: +2
Uživatelský avatar
weyo
 
Příspěvky: 453
Registrován: 3. červenec 2014 07:45
Bydliště: Liptovsky Mikulas

Reputace: +121

Re: Jak uspět

Příspěvekod Peteer » 22. červenec 2016 12:11

Ahoj, jednoznačně odpovídám ano!Jdi do toho, vůbec bych se nebál vybrat ty nejlepší fotky na první 10ku na SS a až tě vezmou, tak jim tam začni dávat vše co se ti líbí a co si myslíš že by se mohlo prodávat. Zaměřil bych se pak na jednu konkrétní věc a té bych se držel, věř tomu že všechno si najde svého zákazníka, chce to ze začátku se obrnit trpělivostí, počítej s tím že první půlrok to nebude žádná hitparáda, ale když vydržíš tak na 99% se to vyplatí a budeš z toho nakonec mít radost. Určitě bych oponoval tím že se s tím nedá živit, určitě dá a nemusíš to ani dělat na HPP, prostě můžeš i při zaměstnání fotit, když máš dobré téma, najdeš si své zákazníky tak máš pak relativně ,, své jisté " a pak už si jen jedeš dál a dál, zkoušíš nové věci, něco se chytne něco ne. Je to o té trpělivosti a tu bohužel většina čecháčků nemá a je to škoda.
Jediné co mě na FB vadí že člověk nemá Feedback - nemáš jak získat zpětnou vazbu a to je docela škoda, člověk by podle toho mohl potom dobře upravit portfolio, styl práce atd.
Přeji hodně úspěchu a jdi do toho, stojí to za to, dej tomu rok a uvidíš že je to super!
Držím palce :D
PS:cokoliv tě zajímá detailnějšího k Food photography, napiš PM
+Faraonvideo Hodnocení: +1
Peteer
 
Příspěvky: 222
Registrován: 8. září 2014 20:56

Reputace: +16

Re: Jak uspět

Příspěvekod castyhost » 22. červenec 2016 15:42

a jestli budeš patřit k těm 97% kteří nepřekročí 100 souborů v portfoliu, dej vědět
Hodnocení: 0
castyhost
 
IP: 92.240.174.1xx

Reputace: 0

Re: Jak uspět

Příspěvekod admin » 22. červenec 2016 20:28

weyo píše:Fotobanky sú jeden dlhý vlak,ktorý nesie v sebe moc penazí,stačí don naskočiť,ale pozor: on nestojí, ale stále zrýchluje a je čoraz ťažšie naň nasadnúť.


Jo a ještě navíc jede z kopce, takže zrychluje exponenciálně. Na Shutterstocku už se blíží ke 100 mil. souborům, přičemž týdně přibývá 1 milión! Když jsem začínal, tak jich tam bylo párset tisíc a dosažení prvního miliónu po několika letech byla velká sláva...

...ale nic nemění na tom, že pořád se do toho vlaku dá nastoupit :)
+PandaWild, +weyo Hodnocení: +2
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 2113
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +554

Re: Jak uspět

Příspěvekod Zmrzlinář » 22. červenec 2016 21:05

Díky za odpovědi!

Já to prostě zkusím a uvidí se. Mám akorát problém s tím nějak určit ty "nejlepší" fotografie (jak tady zaznělo). Není to do jistý míry subjektivní? Nebo je to myšlené spíše technicky?

Co je vlastně důležitější - dokonale zvládnutá technika fotografie nebo předmět (či objekt, subjekt nebo jak to říct - zkrátka téma)? Protože výborně vyfocené dejme tomu stromy v lese, perfektně zvládnuté nasvícení, skvělá kompozice je super, ale ta fotka je nezajímavá? Na druhou stranu fotka století pořízená mobilem asi taky není to pravé, že? Takže 50/50? :-)

Jak moc fotky upravovat - mám to brát spíše jako surovinu, že kupující si úpravy provede sám a provést nějaký základní postprocess nebo to udělat aby to prostě bylo pěkný? Což nemusí vždy vyhovovat. O tomhle se moc nepíše.

castyhost píše:a jestli budeš patřit k těm 97% kteří nepřekročí 100 souborů v portfoliu, dej vědět

Ozvu se, až 100 souborů překročím. Fotek mám v archivu 38.000, tak snad se z toho pár desítek nechá vybrat. Teď mám trochu víc času, tak to zase přibývá.

To s tím vlakem je dobrý, za chvíli pojede možná rychlostí světla ale není to třeba tak, že ty dobré fotky si uplatnění najdou? Jak to tak pročítám, asi je to opravdu hodně o štěstí.

Ravennka píše:A s tím jestli má cenu začít - je důležité, co od toho očekáváš...
Rychlé zbohatnutí? Bez šance...
Pravidelné kapesné? Tak nejdřív za půl roku, spíš za rok
Minimální mzdu? Dej tomu alespoň dva roky...


Neé, upřímně nepočítám s nějakým ziskem :) Samozřejmě nějakej drobák potěší, fotky se líbí, je to fajn..
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Zmrzlinář
 
Příspěvky: 256
Registrován: 21. červenec 2016 17:15
Bydliště: Úvaly

Reputace: +20

Re: Jak uspět

Příspěvekod Ravennka » 22. červenec 2016 22:10

Zmrzlinář píše:Neé, upřímně nepočítám s nějakým ziskem :) Samozřejmě nějakej drobák potěší, fotky se líbí, je to fajn..


Pokud je motivující každá prodaná fotka, tak máš zaděláno na slibnou kariéru :mrgreen:

Co se týče toho "nejlepšího" - zkus nějaký průnik mezi technicky nejlepším a zároveň zajímavým tématem. Krajinky a obecně příroda (stromy, louky, lesy, klasická krajina focená někde z kopce) jsou hojně zastoupeny a pokud to není nějaké "jiné", tak je obtížnější prorazit... samozřejmě je tu to pravidlo, že i tuctová fotka ve správný čas, na správném místě klidně může vydělat "milony".
A pak platí, že méně řemeslně kvalitní fotka s dobrým (nezastoupeným) tématem na fb projde a může se prodávat, ale pro první desítku pro SS (a na Depositu snad je ještě vstupní test) to není asi to ideální, to si nech na později ;) (a nejeden člověk tu prodává fotky z mobilu 8-))

Jestli chceš nějaké "dobré rady" :mrgreen: tak zkus napsat co máš za jiná témata než krajinky, určitě někdo poradí co z toho by mohlo být prodejnější než jiné ;)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Ravennka
 
Příspěvky: 4890
Registrován: 14. červenec 2013 11:56

Reputace: +750


Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé

cron