Znáte někdo MotionElements?

Video (footage) dnes patří mezi další formát, který se na fotobankách prodává. Tato diskuze je věnovaná jeho tvorbě, různým formátům a možnostem prodeje.

Re: Znáte někdo MotionElements?

Příspěvekod PandaWild » 16. listopad 2016 19:32

Zkouším a fakt se dá listovat jen přes 4 stránky. Oni tam mají spoustu chyb. Tak snad je to zas jen nějaký přechodný stav a časem se to opraví.

Jo, free - to je právě ten fígl na dobrou prodejnost! :D U všech videí (kromě 4) mám více rozměrů, přičemž nejmenší rozměr 320x180 je free. Tenhle rozměr má už dost mizernou kvalitu, ale dá se použít jako zkušební video když si někdo bude chtít vyzkoušet jak to v jeho aplikaci bude vypadat, než se rozhodne koupit. Ale hlavní význam je v tom, že při třídění podle ceny se video dostane na přední pozice. A uvnitř se zákazník už může rozhodnout zda koupit nebo stačí malý rozměr. Ceny jsem zvolil celkem nízké, ale z Pond5 mám zkušenosti že nižší ceny a častější prodeje přinesou větší zisk. Použil jsem ceny: 320x180 free, 640x360 $5, 1280x720 $10, 1920x1080 $15, 3840x2160 $30. A teď budu čekat zda se rozjedou nějaké prodeje.
+Bananaboy Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Znáte někdo MotionElements?

Příspěvekod PandaWild » 17. listopad 2016 10:00

To listování funguje, když se dává F5 (refresh stránky). Kdoví co to mají za chybu, pozoroval jsem to i u jiných stránek výsledků hledání. Bohužel jsou to chyby, co snižují prodejnost fotobanky.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Znáte někdo MotionElements?

Příspěvekod Hamin » 17. listopad 2016 12:47

Jsem tam poměrně už pár let. Ale prodeje bídné. Mám dost malé portfolio a vše prodávám jen v HD za 25 USD. Během roku je vždy pár prodejů. Ikdyž třeba za poslední rok a pů nebyl ani jeden. Mají 50% provizi, což je sympatické, tak jsem dával ME ještě šanci. Nyní jsem si říkal, že když prodeje úplně umřeli, tak dám ME šanci do konce roku a pak tam zruším portfolio. A najednou jsem měl během října dva prodeje a v září jeden. Tak jsem si to zase rozmyslel a termín zrušení portfolia asi ještě posunu :D
Hodnocení: 0
Nikon D7100, Sigma 17-55 f2.8 OS HSM, Sigma APO EX DG 70-200 f2.8 MACRO II, AF-S Nikkor 35mm f1.8, Nikkor AF D Micro 60mm f2.8, Flash SB-700, Softbox 60x60 for SB flash
Hamin
 
Příspěvky: 711
Registrován: 10. duben 2013 12:22

Reputace: +82

Re: Znáte někdo MotionElements?

Příspěvekod shalom3 » 17. listopad 2016 13:33

No, tak chleba takové portfolio nežere, když se neprodává, tak horší už to být stejně nemůže. Z toho vyplývá, že to může být buď stejné nebo lepší. ;)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: Znáte někdo MotionElements?

Příspěvekod PandaWild » 17. listopad 2016 17:54

Pár poznámek ze zkušeností s uploadem na MotionElements, třeba to někomu ušetří nějaký čas zkoumání:

Nahrával jsem MOV s MotionJPEG tak jak je doporučený i pro jiné fotobanky (AVI neberou). Rozměr má být od 720x480 do 4k, max. 4 GB, max. 120 sekund. Může být i QuickTime PNG s Alpha. Lze nabízet i Editorial videa.

Nahrávání přes WEB funguje dobře. Přes FTP je upload trochu rychlejší. Přes doporučený server ftp.eu.motionelements.com to jaksi nefungovalo, i po dni tam videa zůstala ležet netknutá. Přes alternativní adresu ftp.motionelements.com to šlo dobře, videa to hned odebíralo. (používal jsem doporučený SSL/TLS přes ftps://ftp.motionelements.com, ale snad to není nutné). Ale stalo se mi i tam výjimečně že jednou tam videa zůstala pár hodin viset.

Pokud se nějaké video smaže, může nějakou dobu trvat, než tam půjde nahrát soubor stejného jména znovu (minuty, někdy i déle), může hlásit chybu duplikovaného jména souboru.

Před nahráváním je dobré nastavit si šablony, protože ty se pak automaticky aplikují na nově nahraná videa:

Nejdříve je potřebné vytvořit si šablonu pro ceny. Stačí jedna. Později bude stačit změnit cenu v šabloně a změní se to u všech videích, kde je ta šablona aplikovaná. Zvolil jsem si následující ceny v šabloně: 4K: $30, 2K: $20, FullHD (1080): $15, HD (720): $10, SD: $5, Small: free (free slouží jako poutač, aby se video dostalo na začátek hledání podle ceny). Nahoře v šabloně zatrhnout "Default", aby se šablona aplikovala na nová videa. Mnozí budou ty ceny považovat za nízké, ale chci to takhle zkusit a když se bude prodávat, tak ceny zvednu.

Pak je potřebné nastavit si default šablonu pro metadata, kde se nastaví zda je to animace nebo video, která cenová šablona se použije (vybrat tam tu předešlou cenovou šablonu) atd. Nahoře zatrhnout "Default", aby se ta šablona použila pro nová videa. Případně si vytvořit i další šablony, dají se pak aplikovat na označená videa.

Chtěl jsem využít možnost spojování videí (merge), abych mohl nabízet i malé rozměry za malé ceny. První problém byl, že není jednoznačně řečeno, které rozměry se zařazují do které cenové třídy. Zkusmo jsem zjistil, že cena SD platí pro videa se šířkou asi tak 640 až 720 (při poměru stran 16:9), cena Small pro menší než 640. Druhý problém, že nelze spojovat videa s jakýmkoliv rozměrem, jinak hlásí že existují podobné rozměry. Např. nešlo spojit 720 + 480 nebo 4K + 2K.

Výsledně jediná rozumná kombinace, která mi fungovala, byly rozměry 640x360 pro SD a 320x180 pro Small. Pomocí XMedia Recode jsem tedy vygeneroval videa ještě v rozměru 640x360 a 320x180. Pro rozlišení může stačit automatické přejmenování s XMedia (pro 640x360 přidá "_1", pro 320x180 přidá "_2"). Pro větší přehlednost jsem si to s ACDSee přejmenoval na "jméno_640x360.mov" a "jméno_320x180.mov". Videa je vhodné nahrávat současně pro všechny rozměry, aby se v seznamu objevily různé rozměry u sebe a snáz se to pak vybíralo.

Po nahrátí se videa za pár minut objeví v "Elements". Při spojování se označí 3 rozměry stejného videa a zvolí se "Merge Elements". Objeví se okno, kde se s "Merge Into" zvolí základní video, volbou "Merge" se ostatní videa do toho videa přilinkují. Aby byla spojovaná videa blízko sebe (např. když jsou přes předěl stránky), může být dobré si pomocí "Search" vyfiltrovat skupinu podobných videí.

Poté lze videa editovat. U podobných videí je možné nastavení kopírovat - vybere se skupina podobných videí a stiskne se "Edit Elements". Objeví se stránka se seznamem videí. Vybere se jedno z videí a upraví se. Pak se vyberou všechna videa se "Select All" a volbou "Sync" se přenese nastavení vybraného videa i do ostatních videí (v okně synchronizace se pomocí "Everything" zaškrtnou všechny možnosti).

Po úpravě videí se videa publikují výběrem videí a tlačítkem "Publish for Sale". Lze publikovat i přepínačem při editaci videa. Po odeslání k publikaci se nejdříve generuje náhled videa (do té doby není žádný náhled nebo jen statický obrázek). Generování může trvat delší dobu, podle zatížení serveru, třeba i 2 dny. Po vygenerování náhledu by se to mělo samo převést na publikovaný, ale nějak jsem se nedočkal, tak jsem to pak dával znovu publikovat a pak už to napsalo že to bylo publikované a objevilo se to po nějaké době i v portfoliu.

Další možností editace je CSV definice (oddělovač dat čárka, proto je na to lepší Open Office než MS Office) - to jsem použil, bylo mnohem snazší připravit si ta data v Open Office Excelu než to editovat ručně. Není sice podporovaný import pro podobná jména (jak to dělá Pond5 s %), ale v Excelu se dá využít vyplnění skupiny buněk stejnými daty. Pro ukázku lze z MotionElements vyexportovat CSV pro nahraná videa. V CSV obsahuje první řádek názvy sloupců. Použil jsem následující sloupce:

1) Filename: jméno souboru
2) Media Type: Animation / Footage
3) Loopable: yes / no
4) Alpha/Matte: yes / no
5) Speed: nevyplňovat / timelapse / slow motion
6) Category1: jméno kategorie 1 (např. Animals, Birds, Buildings,...)
7) Category2: jméno kategorie 2
8) Category3: jméno kategorie 3
9) Title: titulek
10) Description: popiska
11) Keywords: klíčová slova oddělená čárkami

Po načtení šablony s "Metadata import" lze upřesnit, který sloupec co znamená.

Trochu tragédie jsou kategorie. MotionElements to nemá jednotné, na různých místech udává různý seznam kategorií a navzájem nejsou moc slučitelné. Při importu CSV lze upřesnit, která kategorie CSV se převádí na kterou kategorii MotionElements (je to hromadně pro celý CSV, proto je lepší importovat co nejvíce videí najednou, je to jednodušší než to dělat po malých skupinkách). Kvůli rozporům v kategoriích se mohou některá označení kategorií ztratit, je proto dobré to po importu ještě prohlédnout a někdy bude nutné to opravit např. hromadnou editací videí.

Celkový potřebný čas - během 3 dnů víkendu jsem pro 700 videí připravil 2 menší formáty, nahrál před FTP (200 GB dat), připravil CSV, otagoval a dal publikovat. Po další asi 3 dny se videa postupně zpracovávala a publikovala. Asi 5 videí se cestou někde zkazilo (ohlásilo chybu náhledu), tak jsem nahrával znovu a pak už vše ok.

Kategorie:
-----------
3D Elements (3D grafika)
Animals (zvířata)
- Baby Animals (mláďata)
- Birds (ptáci)
- Farm Animals (chovná zvířata)
- Insects (hmyz)
- Mammals (savci)
- Reptiles (plazi)
- Sea Life (mořský život)
- Wildlife (divoká zvířata)
Buildings (budovy)
- Homes (domy)
- Landmarks / Monuments (pamětihodnosti)
- Office Buildings (úřední budovy)
Business (obchod)
- Business People (obchodníci)
- Finance (finance)
Characters (postavy)
Countdown (odpočítávání)
Design Elements (grafické prvky)
- Logos (loga)
Education (výuka)
Festival & Events (svátky a události)
- Birthdays (narozeniny)
- Christmas (Vánoce)
- Easter (Velikonoce)
- Halloween (Halloween)
- New Year (Nový rok)
- Thanksgiving (Díkůvzdání)
- Valentine's Day (Valentýn)
Food & Drink (jídlo a pití)
- Drinks (nápoje)
- Fast Food (rychlé občerstvení)
- Fruits and Vegetables (ovoce a zelenina)
- Grain and Cereals (obiloviny)
- Kitchen Equipment (kuchyňské vybavení)
- Meat (maso)
- Restaurants and Cafes (restaurace a kavárny)
Health & Beauty (zdraví a krása)
- Medical (lékařství)
Industry (průmysl)
- Aerospace (letecký průmysl)
- Agriculture (zemědělství)
- Clean Energy (čistá energie)
- Construction (konstrukce)
- Heavy Industry (těžký průmysl)
- Manufacturing (výroba)
- Oil & Gas (ropa a plyn)
Infographics (infografika)
Intros & Openers (úvodníky a poutače)
Lifestyle & Hobby (životní styl a koníčky)
- Arts (umění)
- Fashion (móda)
- Media & Entertainment (média a zábava)
- Nightlife (noční život)
- Parties (párty)
Lower Thirds (podklady a rámy pod grafiku)
Maps & Flags (mapy a vlajky)
- Flags (vlajky)
- Maps (mapy)
Military (vojenství)
- Military Personnel (vojáci)
- War Machines (vojenské stroje)
- Weapons (zbraně)
Nature (příroda)
- Flowers & Plants (květiny a rostliny)
- Landscape (krajina)
- Mountains (hory)
- Ocean (oceán)
- Seasons (roční období)
- Trees (stromy)
- Underwater (podvodní)
- Water (voda)
People (lidé)
- Adults (dospělí)
- Children (děti)
- Families (rodiny)
- Friends (přátelé)
- Seniors (senioři)
- Teens (mladí)
Religion (náboženství)
Science & Technology (věda a technika)
- Computers (počítače)
- Personal Electronics (osobní elektronika)
- Science (věda)
- Telecommunications (telekomunikace)
Smoke, Fire & Explosion (kouř, oheň a exploze)
Space & Earth (vesmír a Země)
- Globes (planety)
Sports (sporty)
- Extreme Sports (extrémní sporty)
- Fitness (fitness)
- Individual Sports (individuální sporty)
- Sports Symbols (sportovní symbolika)
- Team Sports (týmové sporty)
- Water Sports (vodní sporty)
Transitions (přechody mezi střihy)
Travel (cestování)
- Transportation (doprava)
VFX & Particles (vizuální efekty a částice)
Vj Loops ("video jockey", úvodníky videí a TV stanic)
Video Backgrounds (pozadí pro videa)
- Color Effects (barevné efekty)
- Fabric (látky)
- Hi Tech (technologie)
- Kaleidoscope (kaleidoskopy)
- Organic (organické)
- Swirls (spirály)
- Tunnel (tunely)
Virtual Sets (virtuální prostředí)
Weather (počasí)
- Lightning (blesk)
- Natural Disasters (přírodní pohromy)
Wedding (svatba a láska)
+Bananaboy, +Costertoast, +Pitju, +Ravennka, +shalom3 Hodnocení: +5
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Znáte někdo MotionElements?

Příspěvekod shalom3 » 21. listopad 2016 13:51

Tohle je velmi užitečné, mohl by to admin zase překlopit do článků, aby to bylo po ruce? :) (prosím)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

Re: Znáte někdo MotionElements?

Příspěvekod PandaWild » 21. listopad 2016 14:30

Není zatím moc jisté, jak se na té fotobance vyplatí prodeje, možná nebude stát za námahu. Tak čekám po měsíci nebo dvou, jak se to tam projeví. Zatím za první týden nic. :-) ... Vzhledem k tomu, že Pond5 zvedl minimální ceny, tak možná zde začnou levně nakupovat šetřílkové (na Pond5 je minimum $15, na MotionElements $5).
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Znáte někdo MotionElements?

Příspěvekod Bananaboy » 21. listopad 2016 20:11

Keď som v sobotu nahrával na Pond5, tak po mne chceli, aby som ku fullHD zadal minimálnu sumu 25 USD a ku 4K 50 USD. Tak som to tak nastavil. Snáď to nebude moc. :?
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Bananaboy
 
Příspěvky: 3837
Registrován: 8. duben 2013 19:18
Bydliště: Slovensko

Reputace: +1026

Re: Znáte někdo MotionElements?

Příspěvekod PandaWild » 21. listopad 2016 20:22

Na Pond5 míň nejde: 4k $30, FullHD $25, SD $15. Vycházeli z cen nejprodávanějších videí, odřízli levnější cenové hladiny. Bohužel jsme tak přišli o zisky my, co jsme využívali spodní cenovou třídu. Mám obavu, že kupce tím nepřinutí platit víc, spíš půjdou jinam a celkové zisky tak klesnou.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Znáte někdo MotionElements?

Příspěvekod Hamin » 21. listopad 2016 20:38

Bananaboy píše:Keď som v sobotu nahrával na Pond5, tak po mne chceli, aby som ku fullHD zadal minimálnu sumu 25 USD a ku 4K 50 USD. Tak som to tak nastavil. Snáď to nebude moc. :?


Já mám od začátku nastavenou cenu na 25 USD u všech videí a občas se něco prodalo :) .
Hodnocení: 0
Nikon D7100, Sigma 17-55 f2.8 OS HSM, Sigma APO EX DG 70-200 f2.8 MACRO II, AF-S Nikkor 35mm f1.8, Nikkor AF D Micro 60mm f2.8, Flash SB-700, Softbox 60x60 for SB flash
Hamin
 
Příspěvky: 711
Registrován: 10. duben 2013 12:22

Reputace: +82

PředchozíDalší

Zpět na O videu a jeho tvorbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé